Gözden kaçırmayın

AĞIREL'DEN 'Afyon Belediyesi’nin şahane işleri!' YAZISIAĞIREL'DEN 'Afyon Belediyesi’nin şahane işleri!' YAZISI

AFSÜ'DEN AÇIKLAMA!..

Kamuoyu Duyurusu (10 Ocak 2024)


10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü vesilesiyle 09.01.2024 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un davetiyle düzenlenen kahvaltı programına, ulusal ve yerel basın kuruluşlarında görevli çok sayıda basın mensubu katılmış olup kahvaltı sonrası Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş, basın mensuplarına üniversitemizle ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş’unAFSÜ’de akademik, idari ve sağlık hizmetleri alanlarında tamamlanan ve yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunduğu ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdığı etkinlik, çok sayıda medya kuruluşu tarafından “AFSÜ Rektörü Okumuş: Diş Hekimliğinden ben de randevu alamıyorum, torpil yaptırıyorum…” başlığı ile haberleştirilmiştir.

Oysaki, Prof. Dr. Okumuş’un Diş Hekimliği randevularındaki talep artışı hakkında yöneltilen bir soru üzerine verdiği cevapta; Diş Hekimliği fakültemizde sağlanan gelişmeleri istatistiki verilerle açıkladıktan sonra, hizmet kalitesi ve çeşitliliğinin artması neticesinde, üniversitemiz Diş Hekimliği bölümüne olan teveccühü ifade etmek amacıyla, aşırı talebe bağlı olarak randevu sisteminden randevu almanın artık çok zorlaştığını, yeri geldiğinde randevu alamayan ancak durumu acil ve önemli olup Rektörümüze ulaşan hastalar için gerekirse kontenjan artışı sağlayarak muayene olmalarının sağlanmasını, konuşma sanatı retoriğin bir gereği olarak ve salonda bulunan hedef kitlenin dikkatlerini çekmek amacıyla esprili, vurgulu bir şekilde (İlk Haberin sahibi Afyon Postası’na ait haber içeriğinde de belirtildiği gibi) ve ironi yaparak sarf ettiği cümlelerin, rektörümüzün şahsına avantaj sağlama babında anlaşılmasına neden olacak şekilde bazı basın-yayın organlarınca manşetleştirilmesi, bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Nitekim çarpıtılarak verilen konuşmanın başını ve sonunu dinlediğinizde bu cümlenin üniversitenin diş hekimliği alanındaki başarılarını ve hasta bakma kapasitesindeki hızla gelinen süreci nasıl nitelediği anlaşılmaktadır.

Söz konusu kahvaltı programındaki bu açıklamanın, çeşitli basın-yayın organlarınca, içinden bazı ifadelerin bir şekilde kesilerek ön plana çıkartılmasıyla yapılan yayınlar, üniversitemizin göstermiş olduğu gelişme ve kaliteli hizmet sunumunu gölgelemeye çalışan maksatlı yayınlar olup, kaliteli hizmetin aslında nasıl karşılık gördüğünü göstermeye çalıştığımız bu ifadelerin, kendine ait anlamları üzerinden yola çıkarak, elde edilen başarının görünür olmasının ve haber değeri oluşturmasının engellenmeye çalışılması da bizi üzen bir başka nokta olmuştur.

Rektörümüzün yaptığı konuşmanın Diş Hekimliği Fakültemiz ile ilgili bölümünün video içeriğini kamuoyunun sağduyusuna ve bilgisine sunarız.

Saygılarımızla.