Reklam

GURBETÇİLERİMİZ EKONOMİMİZİN GÖRÜNMEYEN GÜCÜ

Finlandiya Parlamentosu’nu ziyaret eden TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, parlamento temasları sonrası Finlandiya’da yaşayan gurbetçilerle bir araya gelerek sıkıntı ve taleplerini dilendi.

GURBETÇİLERİMİZ EKONOMİMİZİN GÖRÜNMEYEN GÜCÜ

Finlandiya Parlamentosu’nu ziyaret eden TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, parlamento temasları sonrası Finlandiya’da yaşayan gurbetçilerle bir araya gelerek sıkıntı ve taleplerini dilendi.

GURBETÇİLERİMİZ EKONOMİMİZİN GÖRÜNMEYEN GÜCÜ
20 Eylül 2017 - 15:12


Kadın erkek fırsat eşitliği çalışmalarını yerinde gözlemlemek ve Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmalar konusunda paylaşımda bulunmak üzere Finlandiya Parlamentosu’nu ziyaret eden TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, parlamento temasları sonrası Finlandiya’da yaşayan gurbetçilerle bir araya gelerek sıkıntı ve taleplerini dilendi. 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Parlamentolar Arası Birlik (IPU) işbirliğiyle kadın erkek fırsat eşitliği konusundaki örnek uygulamaları yerinde incelemek üzere Finlandiya’da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi. İlk olarak Finlandiya parlamentosunu ziyaret eden Türk heyette yer alan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, Finlandiya Parlamentosunda Eşitlik Ombudsmanından Finlandiya’daki uygulamalarla ilgili bilgi aldı. Finlandiya İstihdam ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Tarja Filatov ile görüşen Milletvekili Hatice Özkal ve Türk heyet, Filatov’dan çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Finlandiya Parlamentosunun en etkin komisyonlarından olan AB Komisyonu PACE Parlamento Başkanı Anne-Mari Virolainen ile bir araya gelen Milletvekili Hatice Özkal ve KEFEK üyesi milletvekilleri daha sonra 400 bin üyeli sivil toplum kuruluşu Kadın Konseyi yetkilileriyle Finlandiya Parlamentosu’nda görüş alışverişinde bulundular. Kadın Konseyinin çalışmalarını yerinde inceleyen Özkal, Meclis İdari amirliğinden kadınlar ve diğer yasa süreçlerinin işleyişiyle ilgili bilgi aldılar. Temaslarını Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığında devam eden Özkal ve Türk heyet, Türkiye’de kadınlara yönelik uygulanan destek ve yardımlarla ilgili bilgi verdiler. İki ülkedeki uygulamaların karşılaştırıldığı toplantı sonrası Finlandiya Eşitlik Konseyi Genel Sekreteri Hannele Varsa başkanlığındaki Finlandiyalı heyet ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu karşılıklı heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.
Komisyonun kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması adına yasa teklifleri başta olmak üzere pek çok faaliyet ve çalışma gerçekleştirdiğini hatırlatan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, Finlandiya’nın kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması noktasında önemli bir noktada olduğunu hatırlattı. Hükümetin kadın erkek fırsat eşitliği alanında yapılan çalışmalara büyük önem verdiğini hatırlatan Milletvekili Özkal, “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik ile birlikte kadın erkek fırsat eşitliği konusundaki örnek uygulamaları yerinde incelemek üzere Finlandiya’yı ziyaret ettik. Çok yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğimiz Finlandiya, Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda 2’inci ülke konumunda. 1907’de ilk kadın parlamenterini seçmiş, Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin mekanizmasını oluşturmuş, Çalışma hayatına ve politik yaşama katılım noktasına önemli gelişmeler elde edilmiş ancak kadınların sosyal yaşamına yönelik sıkıntılar aşılamamış. Neredeyse her iki kadından biri sözlü ve fiziksel tacize uğramaya devam ediyor. Başarılmış önemli çalışmalar ve kazanımlara rağmen taciz ve şiddetin önlenememesi kadına yönelik tutumdan kaynaklanıyor. Dünya çapında kadına yönelik tutumun değişmesi, kadınların siyasette daha etkin rol alması, karar mekanizmalarında daha fazla yer almasıyla gerçekleşecek. Bu bağlamda ortak çalışmalar gerçekleştirebilmek, Türkiye’de çalışma ve uygulamaları anlatma fırsatımız oldu.” dedi.
KARANLIK VE KİRLİ OYUNLARI BOZUN
İnceleme ve çalışma toplantıları sonrası Finlandiya Büyükelçiliğini de ziyaret eden (KEFEK) Komisyonu üyeleri Finlandiya’da yaşayan Türk vatandaşları ve Büyükelçilik faaliyetleriyle ilgili bilgi aldılar. Helsinki’de yaşayan gurbetçilerle bir araya gelen Milletvekili Hatice Özkal ve milletvekilleri gurbetçilerin sıkıntılarını ve taleplerini dinlediler. AK Parti iktidarıyla birlikte gurbetçilerin ilk ke bulundukları ülkelerde oy kullanabildiklerini hatırlatan Milletvekili Hatice Özkal, gurbette yaşayan vatandaşların taleplerini hükümete ileteceklerini ifade etti.  Gurbette yaşayanların her türlü sıkıntı ve taleplerini büyükelçilik aracılığıyla iletmeleri tavsiyesinde bulunan Özkal şu ifadeleri kullandı, “Gözden ırak olunca gönülden ırak olmuyor. Gurbetçilerimize yönelik pek çok düzenlemeyi 1 Kasım seçimleri sonrası yasalaştırdık. Buna rağmen her türlü istek ve talebinizi dinlemeyi sürdüreceğiz. Siz yurt dışında yaşayan kardeşlerimiz hem ülkemizin buradaki temsilcileri hem de burada kazandıklarınızı ülkemize aktararak ekonomimizin görünmeyen gücüsünüz. Ancak bulunduğunuz ülkelerde birlik ve beraberlik içinde olmanız, Türkiye’nin menfaatinin yanında yer alanlarla birlikte olmanız çok önemli. Ülkemize karşı yürütülen olumsuz propagandaya izin vermemeniz gerekiyor. FETÖ’nün karanlık ve kirli oyunlarını siz bozacaksınız. Gerçekleri, Türkiye’yi ve yaşananları tüm Avrupa’ya her fırsatta anlatın.”  
İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın  (SIDA) desteğiyle yürütülen proje kapsamında KEFEK üyeleri çalışma ve incelemelerini İsveç’te sürdürecek .


YORUMLAR

  • 0 Yorum