Reklam

Güney'le ilgili flaş açıklama!..

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı olağan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay Parti içi görev dağılımı, aşının yapılma aşaması, Güney köyün tüzel kişiliği ve üniversitelerin bütçeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Güney'le ilgili flaş açıklama!..
23 Aralık 2020 - 15:44 - Güncelleme: 24 Aralık 2020 - 10:36
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı olağan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay 
Parti içi görev dağılımı, aşının yapılma aşaması, Güney köyün tüzel kişiliği ve üniversitelerin bütçeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uluçay konuşmasında, “6 Aralık 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla nüfusu 2 binin altında olan belediyelerin tüzel kişilikleri kaldırılmıştı. Bu kapsamda Sinanpaşa ilçemize bağlı Güney Beldesi de de köy statüsüne düşürülmüştü. Bunun üzerine Güney Beldesi, 231 nüfuslu Çalışlar Köyü ile birleşme kararı aldı. Ancak yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Güney Beldesi’nin statüsü köye dönüştürülerek belediye kapatılmıştı. Köy sakinleri ise karara yasal yollardan itiraz ederek konuyu yargıya taşıdı. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilimiz Ali Özkaya’nın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeler, takip ve destekleri ile nüfusu 2079 olan Güney için Danıştay kararını uygulanacak olması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Afyonkarahisar Valiliği Güney’in nüfusunun 2079 olduğuna dair yazı gönderdi. Buna göre Danıştay kararı uygulanarak tekrar tüzel kişilik süreci bu hafta itibariyle sağlanacak. Tüzel kişilik icra edildikten sonra konu Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirilecek. YSK da makul bir sürede en erken 2 ya da 3 aylık sürede seçim yapacak. Bu süreçte kayyum olarak Vali Yardımcılarımızdan biri beldeyi yönetecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum