Reklam

GIDA'DA HİLE YAPAN FİRMALAR AÇIKLANDI, AFYON'DAN 6 FİRMA VAR!..

Bakanlık 91 firmayı deşifre etti! 113 gıda ürününde büyük sahtekarlık.. AFYONKARAHİSAR'DAN 6 FİRMA LİSTEDE YER ALDI!..

GIDA'DA HİLE YAPAN FİRMALAR AÇIKLANDI, AFYON'DAN 6 FİRMA VAR!..
16 Eylül 2020 - 13:28 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 14:02
Bakanlık 91 firmayı deşifre etti! 113 gıda ürününde büyük sahtekarlık..

 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü "ifşa etti."AFYONKARAHİSAR'DAN 6 FİRMA VAR!..İŞTE, 15.09.2020 TARİHLİ BASIN DUYURUSU İLE GIDADA TAĞŞİŞ YAPAN AFYONKARAHİSAR FİRMALARI:

Yusufoğlu Süt ve Süt Ürünleri Petrol San. Tic. Ltd. Şti. / Yörükbaşı / Tam Yağlı Taze Eritme Peyniri Süt yağı harici yağbitkisel yağ tespitiEgemen Sucukları Osman Dursun-Mehmet Dursun / Afyon Tat / Isıl İşlem Görmüş Dana Sucuk Kanatlı (Tavuk) Eti TespitiErdinç BATTAL-Metin Et /  Aksoy Sucukları / Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Kırmızı Et) Kanatlı Eti ve Sakatat (Baş eti) Tespitiİhsan Dumanlı Et ve Et Ürünleri-İhsan DUMANLI /  Afyonkarahisar İhsan Dumanlı Et Ve Et Ürünleri Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Kırmızı Et) Kanatlı Eti ve Sakatat (Baş eti) TespitiErtuğ Et ve Et Mamülleri Gıda Mad. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. /  Kadir Sardoğan Çakıcıoğlu Sucukları Isıl İşlem Görmüş Dana Sucuk Kanatlı Eti TespitiBayrakoğlu Et Ürünleri-Ali BAYRAK /  Karadeniz Gurme Sucuk / Sucuk Kanatlı Eti Tespiti

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık 91 firmadan 113 parti ürünü listeye aldı. 2012'den bu yana toplamda 3 bin 605 parti ürün tağşiş ve taklit listesine alınmış oldu.

15.09.2020 TARİHLİ TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ... 

Bakan Pakdemirli konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz.15.09.2020 TARİHLİ TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ...


Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır.''WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile ulaşmalarını rica ediyorum'': Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum.Son 8 yılda ifşa edilen ürün sayısı 3 bin 605: 2012 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünleri ve firmaları kamuoyuna duyuruyor. Son 8 yılda ifşa edilen ürün sayısı 3 bin 605 parti olurken, firma sayısı da bin 609'a yükseldi.  TARIM BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI:

 
​Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.
5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

• Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

• Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

• Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

• Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Hüseyin
  7 ay önce
  Şu anda xxx önündeyim adamlar tırnak eti katmislar sucugw ve hala tıklım tıklım dükkan
 • ZİRAATÇİ
  10 ay önce
  Kanatlı eti denilen MDM kıyma .Devlet 4- 5 tl fiatlı bu ürünün üretimini yasaklamıyor.Hilenin önünü açıyor.Türkiye'nin büyük entegre tavuk üreticilerinin ürettiği mdm kıymanın çok büyük kısmı AFYONDA tüketiliyor.Her listede de Afyonumuzun yüzü kızarıyor.
 • Mehmet Akarslan
  10 ay önce
  Teşhir etmek yetmiyor ki hala yapılıyor ve halkın sağlığı ile oynanıyor. Gündemdeki yasa bir an önce çıkarılıp hapis ve ticaretten men cezaları gelmelidir. Ahî Evran kültüründe "Pabucunu Dama Atmak" deyimi tam olarak uygulanmalıdır.Zira vatandaşın verdiği para "KALP" paramı da böyle yapılıyor.
 • memleket sevdalısı
  10 ay önce
  bu tarz firmalara ağır yaptırımlar olmadıktan sonra önüne geçilmez..yinede kanatlı et, baş eti yenilebilir.
 • .
  10 ay önce
  Son cümlenizin yanlış olduğunu, yaptıkları bu işin en hafif tabiriyle sahtekarlık olduğunu, ve bunlara başta devlet kurumları ve esnaf odaları olmak üzere herkesin gereken dersi vermesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Bunlara cesaretlendirici ve yaptıklarını mazur gösterecek cümleler kurmayiniz. Yusufoğlu denen kişi vatandaşı kazikladigi paralar çok ki, daha 10 gün önce tarım müdürlüğü lojmanları ihalesinde 4 eskimiş lojmana yaklaşık 2,5 milyon teklif verdi. Diğerlerinin dudakları ucukladi.