Reklam

Frigya'daki 3000 bin yıllık tarihi mağaraları bir de gece görün

 Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in büyük bir özveri ile yürüttüğü Ayazini restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Frigya'daki 3000 bin yıllık tarihi mağaraları bir de gece görün
10 Ocak 2021 - 14:37
 Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in büyük bir özveri ile yürüttüğü Ayazini restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede Frig medeniyetine ev sahipliği yapan ve 3 bin yıllık geçmişe sahip olan Ayazini’de ki mağaralarında ışıklandırmalar yapılırken, mağaraların ışıklı görünümü ise adeta görsel bir şölen oluşturdu.
Vali Çiçek öncülüğünde seferber olan köy halkı var gücüyle bölgenin turizme kazandırılması için çalışıyor. Bölgede hızla devam eden çalışmalar kapsamında mağaraların ışıklandırmaları yapıldı.

Büyüleyici doğal güzelliği ve tarihi izleri ile baharda turizmin odak noktası olmaya hazırlanan Ayazini, şimdiden turistlerin ve Afyon halkının ilgi odağı oldu. Her hafta mutlaka bir grup tarafından ziyaret edilen Frigya’nın baharda restorasyon işlemleri tamamlandığında bölgenin turizm merkezi haline gelmesi planlanıyor. Vali Çiçek’in sık sık ziyaret edip çalışmaları yerinde incelediği bölgede halk da çalışmalara katılıyor. Vali Çiçek, son olarak bölge halkı için şu ifadeleri kullandı: “Bir köy düşünün tarihi 3000 yıl önceye dayansın. Bir köy düşünün bütün halkı erkeğinden kadınına köyünü turizmin merkezi yapmak için seferber olsun. Her kes işin bir ucundan tutmuş. Kararlıyız diyoruz çünkü köylülerimize güveniyoruz. Afyon bu azimle başaracak”

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • afyonlular
  5 ay önce
  hahahahhaa yahu o demir kapı nedir ya :) oraya hemen hotel yapılmalı frig kaplıcaları
 • ayşe
  5 ay önce
  Demir kapıyı kaldırın lütfen
 • tekin çetin
  5 ay önce
  hemde ferporje kapı o kapıyı durdurmak için kaç yere menteşe attınız bu projede imzası olanları asla kutlamıyorum taşı fırcayla temizlyen arkoloklar nerdesiniz.?
 • Ömer
  5 ay önce
  3000 yıllık mağaraların girişindeki demir kapı mükemmel olmuş.