Reklam

FAZLADAN ALINAN TEST ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Covid-19 RT-PCR test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere ilgili yazı gönderildi.

FAZLADAN ALINAN TEST ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK!
29 Kasım 2020 - 22:12
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Covid-19 RT-PCR test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere ilgili yazı gönderildi.Bakanlık yaptığı açıklamada corona virüs hastalarını saptamak için yapılan PCR testlerinde ücretin 250 lira olarak belirlendiğini, bu fiyatın üstünde yapılan testlerde ücret iadesi gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

"ÜCRETİM TAMAMININ İADESİNİ İSTEYEBİLİRLER"

Covid-19 muayene ve test ücreti olarak Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu 250 liradan fazla bedel ödemiş olanlar, aradaki farkın kendilerine iade edilmesi talebiyle ilgili sağlık kuruluşlarına sadece şifahen değil, e-posta, faks gibi yazılı yöntemlerle başvuruda bulunmalıdırlar.

Testi pozitif çıkış olanlar ise ödedikleri ücretin tamamının iadesini isteyebilirler. Özel hastaneden olumlu sonuç alamayan tüketiciler bu uygulamadan ötürü o sağlık kurumuna yaptırım uygulanması için Sağlık Bakanlığına şikayet etmenin yanı sıra, fazladan ödemiş oldukları paranın iadesine karar verilmesi için hiçbir ücret ödemeden kaymakamlık ve ticaret il müdürlüklerinde bulunan tüketici hakem heyetine başvurabilirler.

Pandemi sürecinde dışarı çıkmak istemeyenler Ticaret Bakanlığının TUBİS uygulaması üzerinden e-devlet şifreleriyle başvurularını yapabilirler. Tüketici Hakem Heyeti Kararları mahkeme kararı hükmünde olup, İcra İflas Kanunu hükümlerine göre yerine getirilir."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Afyonlu
    4 ay önce
    Özel hastaneye giden vatandaşlar sadece bu test işlemi için her zaman herhangi bir kliniğe giriş yaptıracağı zaman ayrıntılı fatura istiyorum diye belirtsinler özel hastane aldığı her kuruşun faturasını ayrıntılı olarak vermek zorunda. Sonra internet sitesinde özel hastane ücret farkları ile ilgili resmi sitenen yaptırdıkları işlemler için alınan ücretleri kıyaslasınlar. Dahada olmazsa SGK ilmüdürlüğüne gidip ayrıntılı faturayı ve yaptırdığınızı işlemleri anlatıp fazladan ücret alınıp alınmadığını sorgulayabilirsiniz. Her hizmetin bir maksimum bedeli var ama vatandaş bunu bilmiyor ödüyor geçiyor. Ayrıntılı fatura isteyin kardeşim sonra SGK ya sorgulatabilirsiniz