Reklam

Burcu Köksal: Milletin aklıyla alay ediyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in “Zafer Havalimanı 50 milyon lira kar ediyor” sözlerine tepki göstererek, “Bu ifade milletin aklıyla alay etmektir” dedi.

Burcu Köksal: Milletin aklıyla alay ediyorlar
09 Mayıs 2021 - 17:46
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in “Zafer Havalimanı 50 milyon lira kar ediyor” sözlerine tepki göstererek, “Bu ifade milletin aklıyla alay etmektir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in, Kocatepe TV’de katıldığı programda Kütahya’nın Altıntaş İlçesi’nde bulunan “Zafer Havalimanı’nın 50 milyon lira kar ediyor” sözlerine cevap verdi.

UYARILARI DİNLEMEDİLER, YÜZDE 97’LİK YANILMAYA PAYI İLE
DEVLETİN KASASINDAN ŞİRKETE 45 MİLYON 891 BİN 152 EURO ÖDENDİ
“Zafer Havalimanı için devlet 50 milyon lira kar ediyor demek gerçekten büyük bir akıl tutulmasıdır.” diyen Köksal, “Bu ifade milletin aklıyla alay etmektir. Zamanında yer seçimi yanlış diye yapılan tüm uyarılara rağmen dönemin Milletvekili Sait Açba’nın Kütahya Altıntaş’taki Köyü’nün yakınına yapılan Zafer Havalimanı’nda 2013 yılından 2020 yılına kadar toplam 8.915.411 yolcu geçişi garanti edildi. Peki kaç yol geçti. Yalnızca 318.935. Yüzde 97’lik bu yanılma payı yüzünden devletin kasasından şirkete 45.891.152 Euro ödendi.” diye konuştu.

2044 YILININ SONUNA KADAR 208 MİLYON 131 BİN 332 EURO ÖDENECEK,
YURDUNUSEVEN DEVLETİN PARASINI ÇAR CUR ETTİKLERİNİ NİYE KABUL ETMİYOR?
7 yıldır şirkete garanti ödemesi yapıldığını ve bu şekilde devam ederse 23 yıl daha ödeme yapılacağının önemle altını çizen Köksal, “Bu şekilde yüzde 97’lik hata payıyla devam ederse 2044 yılının sonuna kadar devlet toplamda 208.131.332 Euroluk garanti ödemesi gerçekleştirilecek gözüküyor. Peki Zafer Havalimanı kamu ile yapılsa ne kadar harcanacaktı? Önceki Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlarından Cahit Turan bu konudaki verilen bir soru önergesine verdiği cevapta 85.304.478 Euoru olduğunu belirtmiş. Bu durumda devlet 122.826.454 Euro zara uğratılmış oluyor. Sayın Yurdunuseven 2013’den 2020’ye kadar ödenen garanti ödemeleri ve önümüzdeki 23 yıl için verilen garanti ödemeleri niçin görmezden geliyor. Devletin parasını çar çur ettiklerini niye kabul etmiyor?” ifadelerini kullandı.

PANDEMİDE ESNAF VE VATANDAŞ DESTEK BEKLERKEN, DEVLETİN PARASI
VERİLEN GARANTİ ÖDEMELERLE YANDAŞ MÜTEAHHİTLERİN KASASINA GİDİYOR
Kötü giden ekonomik sürecin üstüne gelen pandemi ile birlikte esnafın ve vatandaşın çöküş yaşadığını kaydeden Köksal, “Afyonkarahisar’da gün geçtikçe işsizlik artarken niçin devletin parasını işsiz hemşehrilerimize istihdam oluşturmak için kullanmıyorlar? Pandemide orta direk dediğimiz esnaf resmen çöküş yaşadı. Berberi, bakkalı, kıraathanesi, çay ocağı, lokantası, kafecisi, simitçisi, gündelik işlerde çalışanı, pazarcısı, çiçekçisi, ayakkabıcısı destek beklerken devletin parası verilen garanti ödemelerle yandaş müteahhitlerin kasasına gidiyor. Sayın Yurdunuseven’e tavsiyem zaman zaman KİT Komisyonu’nun ve Sayıştayın raporlarını okuması ve buna göre açıklamada bulunmasıdır.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ikbal avşar
  1 ay önce
  Afyonlu olmayan biri milletvekili olursa böyle olur adam kendi memleketine faydası oluyor 20 yil cep doldurdu sait açba bi faydası olmadi afyona
 • Afyon'lu
  1 ay önce
  Maalesef bunun bir kazık olduğunu akp'liside biliyor chp'liside biliyor.Peki suç kimin Afyon'lu olmayan birini milletvekili yapan bizlerde ders olurmu zannetmem kör particilik devam ettirildiği müddetçe
 • Serdar
  1 ay önce
  Sayın CHP li vekil İbrahim Bey'in aciklamasini bende samimi bulmadım. Keşke bu havaalanı hiç yapilmasa idi.. sizin açıklamanız da bir o kadar saçma. Diyelim o para ile havaalanını yaptınız. Kaç personel var haberiniz varmı. Kaç güvenlik var. Bunların yemek parası ne kadar haberiniz varmı. Bir havaalanının aylık elektrik parası bir CHP li vekilin pul parası kadar değilse de yine de çoktur. Havaalanının servis. SSK. Meteoroloji parası ne kadar haberiniz varmı. Hele burasını CHP hükümet olsa 5000 tane yoldaş la doldurursunuz. Zaten İstanbul'da 1. 2. 3. Köprülere hep karşı çıktınız. Marmaray a karşı çıktınız. Akilinin biri Ecevit düşündü. Ekrem mudafa yaptı bile dedi . Biz bu akpartinin ekonomi politikalarından muzdaribiz. Başka adam gibi seçenek keşke olsa Allah korusun hukumet olsanız. Ülkenin anahtarlarini gizli belgelerini. Anında yunanla Ermeni ile esatla paylasacaginizdan korkuyoruz. Milletvekiliniz. Ermenilerle bir olmadimi. Gitsin onlardan oy alsın maasinida oradan alsın. Belki de alıyordur Şahsınıza lafım yok. Partiniz olarak sorununuz Yani yerli ve milli değilsiniz.
 • İşte
  1 ay önce
  Duman olmuş ülke duman.gençler ülkesinden umudunu kesmiş.insanlar intihar ediyor.sen hala CAHAPE diyorsun.