BU KAN GRUBUNA SAHİP OLANLAR, DİKKAT!..

Bu kan grubuna sahip olanlar dikkat! "Corona virüsü hastaları için kritik düzeyde..."

BU KAN GRUBUNA SAHİP OLANLAR, DİKKAT!..
15 Ekim 2020 - 17:29
Bu kan grubuna sahip olanlar dikkat! "Corona virüsü hastaları için kritik düzeyde..."
Corona virüsün kan grupları ile ilişkisi ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Yapılan iki farklı araştırmaya göre bir kan grubunun diğerlerine göre hastalığa yakalanma riski çok daha fazla. Aynı kan grubu hastalığı daha çabuk atlatıyor ve yoğun bakımda kalma süresi diğer kan gruplarına göre daha düşük! Corona virüsü belirtileri ve tedavi sürecinde elde edilen verilere göre kan grubu hastalık riskleri aşağıda yer almaktadır. 0, A, B ve AB kan grupları üzerinde yapılan bu çalışma, salgınla ilgili önemli bilgiler verse de, bilim insanları, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Peki, kan grubuna göre corona virüs belirtileri nasıl seyrediyor? İşte, detaylar...

İki farklı ülkede yapılan yeni araştırmalara göre corona virüsü kaynaklı KOVİD-19 hastalığı hakkında son dakika detaylar ortaya çıktı. 0 kan grubunun diğerlerine göre koronavirüsü ile enfekte olma riski çok daha düşük. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yine bu kan grubundaki insanlar diğer kan gruplarına göre hastalığı daha hafif atlatıyor. Peki, kan grubunuzun yoğun bakımda kalma ve hastalığa yakalanma oranı ne kadar? İşte, KOVİD-19 ile mücadeleye ışık tutacak veriler...

Çarşamba günü yayınlanan iki araştırmaya göre, kan grubu 0 olan insanların bünyesi Covid-19'a karşı daha güçlü olabilir. Aynı zamanda bu kan grubu hastalığı daha hafif atlatabilir. Uzmanlar, kesin bir kanıya varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

 

 

Araştırma, kan grubunun bir kişinin enfeksiyona yatkınlığında ve corona virüsü belirtilerinin nasıl olacağında rol oynayabileceğine dair önemli bilgiler veriyor.

A GRUBU VE AB GRUBU RİSK DAHA MI YÜKSEK?

Danimarka'da yapılan bir araştırmada, Covid-19 testi pozitif çıkan 7.422 kişiden yalnızca %38.4'ünün kan grubunun 0 olduğu ortaya çıktı.

 

Buna karşılık, pozitif çıkanların %44,4'ü A grubu olarak tespit edilirken, bu kan grubu Danimarka nüfusunun %42,4'ünü oluşturuyor.

Diğer bir çalışmada Kanada'daki araştırmacılar, kritik derecede Covid-19 hastası olan 95 hasta arasında, kan grubu A veya AB olanların % 84 oranı ile daha yüksek bir paya sahip olduğunu tespit etti. Kan grubu 0 veya B olan hastalara kıyasla, A ve AB grubunda olanların % 61 oranında daha fazla entübasyon gerektirdiğini buldular.

 

Kanada'daki çalışma ayrıca, kan grubu A veya AB olanların yoğun bakım ünitesinde daha uzun süre kaldığını (ortalama 13,5 gün), 0 veya B kan grubunun ise ortalama 9 gün kaldığını ortaya çıkardı. Vancouver General Hospital'da yoğun bakım doktoru ve Kanada araştırmasının yazarı Dr. Mypinder Sekhon, "Bir klinisyen olarak ... hastalara baktığımda ve onları sınıflandırdığımda aklımın bir kenarında bu çalışmalar duruyor. Ancak kesin yorum yapmak için, bilimsel çalışma alanında aynı şeyi gösteren tekrarlanan bulgulara ihtiyacımız var," dedi.

 

British Columbia Üniversitesi'nde Yoğun Bakım Bölümünde yardımcı doçent olan Sekhon, "Bunun yaş ve eşlik eden hastalıklar gibi diğer ciddiyet risk faktörlerinin yerini aldığını düşünmüyorum,""Biri kan grubu A ise, panik yapmanıza gerek yok. Eğer 0 kan grubuysanız, çok fazla kalabalık alanlara gitmekte özgür değilsiniz" dedi.

"ENDİŞEYE GEREK YOK"
 

Çoğu insan dört kan grubundan birine girer: A, B, AB veya 0. Kan nakli gerekmedikçe çoğu insanın günlük yaşamında kan grubu çok az fark yaratır. Danimarka gazetesinin kıdemli yazarı ve Odense Üniversite Hastanesi ve Güney Danimarka Üniversitesi'nde klinik profesörü olan Dr. Torben Barington, insanların kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağlantı konusunda gereksiz yere endişelenmemesi gerektiğini söyledi.

 

Profesör, "Bunun O grubu için bir tür koruma olup olmadığını veya diğer kan gruplarında bir tür savunmasızlık olup olmadığını bilmiyoruz. Bunun bilimsel bir ilgisi olduğunu düşünüyorum ve aradaki bağlantının ne olduğunu bulduğumuzda, belki de bunu proaktif olarak tedavi açısından bir şekilde kullanabiliriz" dedi.

 

Danimarka'da yapılan çalışmada, araştırmacılar 27 Şubat ve 30 Temmuz arasında test edilen Danimarkalı bireyler hakkındaki verileri analiz ettiler ve bu insanlar arasındaki kan gruplarının dağılımı, test edilmeyen insanlardan elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Kan grubunun Covid-19'dan hastaneye yatış veya ölüm için bir risk faktörü olmadığını tespit ettiler.

 

Birkaç teori olmasına rağmen, araştırmacılar, farklı kan grupları ve Covid-19 arasındaki bağlantıyı hangi mekanizmanın açıklayabileceğini henüz bilmiyorlar.

Sekhon, bunun kan grubu 0 olan kişilerin daha az pıhtılaşma faktörüne sahip olmalarının, onları kandaki pıhtılaşma sorunlarına daha az yatkın hale getirmeleriyle açıklanabileceğini söyledi. Pıhtılaşma, Covid-19'un ciddiyetinin başlıca nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum