Reklam

BİR ANKET DAHA, İŞTE ANKETİN SONUÇLARI!..

AFYONHABER, seçim ve araştırma anketlerini yayınlamaya devam ediyor. İşte yayınlanan son anket!..

BİR ANKET DAHA, İŞTE ANKETİN SONUÇLARI!..
30 Kasım 2020 - 10:18 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 - 10:50
AFYONHABER, sonuçları ne olursa olsun, seçim ve araştırma anketlerini yayınlamaya devam ediyor. İşte yayınlanan son anket!..Area Araştırma'nın yaptığı son ankette katılımcıların yüzde 57,6'sı, Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa, "güçlendirilmiş parlamenter sistem" için oy vereceklerini açıkladı.

Area Araştırma, Kasım 2020 tarihli "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması"  yayınlandı. Türkiye'nin 12 büyükşehrinde 23-27 Kasım tarihlerinde 2 bin 230 katılımcıya seçimler ve gündeme dair sorular soruldu.

Kasım ayı anketine göre AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na destek oranı yüzde 45,2 olarak ölçüldü. CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı ise oyların yüzde 37,4'ünü alıyor.

HDP ise yüzde 10,4 oy alırken, diğer kalan partiler yüzde 7'i oy elde etti.

MHP BARAJ ALTI; TEK BAŞINA MECLİSE GİREMİYOR

Anket sonuçlarında, partilerin tek başına aldıkları oy oranlarına baktığımızda ise MHP'nin yüzde 9 ile seçim barajını aşamadığı ortaya çıkıyor.AK Parti'den ayrılan ve daha sonra kendi partilerini kuran Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun oy oranları ise DEVA Partisi için yüzde 3,5, Gelecek Partisi için de yüzde 1,7 seviyesinde.

ERDOĞAN EN ÇOK "OLUMLU OY" ALAN LİDER KONUMUNDA

Siyasetçilerle ilgili genel algı başlığında ise yüzde 47,5 ile en çok olumlu oy toplayan lider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onu yüzde 41,1 ile Meral Akşener takip ediyor.

Ali Babacan ise yüzde 27,3 ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun (yüzde 25,2) önüne geçti.

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki kanaatler de genel olarak olumlu.

Katılımcıların yüzde 61'i Mansur Yavaş hakkında olumlu görüş ifade etti, İmamoğlu için ise yüzde 49,4'ü "olumlu" dedi.

Anketle ilgili sonuçlara fotoğraf galerimizden ulaşabilirsiniz...

YORUMLAR

  • 0 Yorum