Reklam

BASKETBOL SÜPER LİG 1. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ

BASKETBOL SÜPER LİG 1. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ
01 Ekim 2019 - 12:11

Kaynak: Ümran KAYA KAPANLI / Basketfaul.com

ATAN KAZANIR


Darüşşafaka Tekfen ligi Arel Üniversitesi Büyükçekmece galibiyetiyle açarken Doron Lamb öne çıkan isim oldu. Buna karşılık savunma prensiplerini henüz oturtamamış olmaları, attıkları 92 sayıya rağmen zor kazanmalarına neden oldu. Daçka'da katkı verebilecek yerli oyuncu sayısı çok fazla ancak bu maçtaki performansları genel olarak yeterli değildi.

 

Büyükçekmece'de koç Serhat Şehit yine hücum potansiyeli çok yüksek bir takım kurmuş. Kenny Hayes de oynamaya başlayınca rakiplerinin zorlanacağı muhakkak ancak soru işareti savunma yapıp yapmayacakları. Çok sayı atacaklarını biliyoruz, onların ligdeki yerini savunmaları belirleyecek.

 

BURSASPOR SAHASINDA ÇOK MAÇ KAZANIR

Fazla hazırlık maçı yapmayarak kendisini göstermeyen Bursaspor'un nasıl bir takım olduğu merak konusu idi. Gördük ki kısa sürede epey mesafe kaydetmişler ve bir kimya oluşturmuşlar. Freman, James ve Jones çok tehlikeli oyuncular. Bu maçta yerli rotasyonundan Tevfik Akdamar ve Ender Arslan'dan katkı alan Bursaspor, tribünleri dolduran coşkulu taraftarıyla birlikte sahasında çok maç kazanır izlenimini verdi.

 

TOFAŞ'ta sakatlığı nedeniyle oynamayan Sammy Mejia'nın önemi bir kez daha ortaya çıktı.32 dakika süre alan DJ White'ın silik oyunu, Tarih Phillip'in kendi standartlarının çok altına inmesi TOFAŞ'ın yenilgisindeki diğer faktörlerdi. A Milli Takım'da son 14 arasına kalan Berkan Durmaz'ın artık ortaya bir şeyler koynası gerekiyor.  

 

AFYON AZ KALSIN...

Kadrosunu son anda kuran, uzun oyuncusu Zanna Türkiye'ye Perşembe günü gelen, hiç hazırlık maçı yapamayan Afyon Belediyesi'nin Gaziantep'te direneceği akıllarda yoktı. Direnmek bir yana, son çeyrekte 6 sayıya kadar öne geçtiler ama son dakikalardaki yorgunlukları daha fazlasını yapmalarına izin vermedi. Yerlileri de devreye sokabilirse Afyon herkesin sezon başında "tutunamazlar" dediği takım olmaktan çıkıp sahasında galibiyetler alabilir ve direnebilir. Bu maçta yerlilerden Erdi ve Sinan katkı verdi ancak yeterli değil. 

 

Sezonu en erken açan takım olan Gaziantep Basketbol, belki de rakibi küçümsediği için ritmini bulamadı. Son dakikalarda baskıya başladıklarında Afyon diri kalmış olsaydı, sahadan hiç beklemedikleri bir yenilgiyle ayrılabilirlerdi.

 

YILDIZLI'NIN YILDIZI PARLADI

Beşiktaş Sompo Japan; Jordan Theodore dışında yabancılarından katkı alamadığı maçta Bahçeşehir Koleji'ni Burak Can Yıldızlı'nın ekstra oyunuyla yendi. Diieğimiz Burak Can'ın bizleri bu tür peformanslarına alışırarak "ekstra" yorumu yapmamıza izin vermemesi... Ve tabii ki gelecek dönemde de Milli Takımın etkili bir parçası olması... Galibiyet galibiyettir ancak Beşiktaş'ın bu basketbolla fazla ilerilere gidebilmesi mümkün değil. Basketbollarını geliştirmeleri ve sadece dış oyuncuların ellerine bakmamaları şart.

 

Bahçeşehir Koleji ise Robert Golden ve JJ Johnson'ın üzerine yıkıldı. Toplam 50 dakika süre alan Sean Armand ve Dwight Hardy'den 12 sayı geldi. Bu iki oyuncunun form tutması elbette Bahçeşehir'in elini rahatlatacaktır ancak diğer takımlarda olduğu gibi yerlilerin de işin içine girmesi gerekiyor. 75 sayının 65'ini yabancılar atar, yerliler çembere bakmazsa yabancıların işi de üzerlerinde yoğunlaşacak savunmayla birlikte daha da zorlaşır.

 

NANDO DE COLO ISINIYOR

Fenerbahçe BEKO ile henüz kadrosunu kuramamış olan Sigortam.net İTÜ maçını yorumlamak gereksiz. Takıma geç katılab Nando De Colo ile sakatlıklar geçiren Luigi Datome'nin form tutmaya başlamış olması Fenerbahçe'nin artıları idi. Sigortam.net İTÜ'de ise Yunus Akçay'ın 18 sayu, 4 asist, 2 ribaundluk performansı akıllarda kaldı.

 

KARŞIYAKA YUKARILARI ZORLAR

Pınar Karşıyaka elbette Teksüt Bandırma'ya göre çok daha deneyimli oyunculardan kurulmuş daha iyi bir kadro ancak yine de bu kadar farklı kazanacakları tahmin edilmiyordu. Teksüt Bandırma'nın hazırlık maçlarındaki görüntüsünün yanı sıra, Ufuk Sarıca'nın takıma yeni katılmış olmasının etkisini ölçü kabul edenler yanıldılar. Teksüt Bandırma'da Rıdvan Öncel'in dışında ayakta kalan oyuncu yoktu. DJ Shelton'ın uzun sürecek sakatlığı ise Bandırmalılar açısından bu maç için belki yenilgiden bile önemliydi. Yeni gelen DJ Kennedy'nin de uyum sağlaması ile  daha da güçlenecek olan Pınar Karşıyaka'nın lig üçüncülüğünü kovalaması hayal değil.

 

Deneyimsiz oyunculardan kurulu Teksüt Bandırma'yı elbette zor bir sezon bekliyor ancak Pınar Karşıyaka maçına bakıp da hüküm vermek yanıltıcı olur çünkü bu kadar kötü oynamak için çalışmış olsalardı bile bu kadarını başaramayabilirlerdi. Teksüt ne bu takım, ne de CSKA'ya kafa tutan takım. Onlar açısından önemli olan kafalarını dik tutup kötü günlerde bile mücadeleden vazgeçmemek ki geçmişte bu konuda büyük deneyimleri var.

 

TELEKOM GEÇEN YILDAN ÇOK FARKLI

Geçen sezon vücut dilleri bozuk, gergin, çok konuşan, Landesberg'in performansına endeksli Telekom yerine çok daha takım gibi gözüken, rolleri paylaşan, savunmayı seven Telekom, Galatasaray maçında daha sempatik ve daha basketbol takımı gibi gözüktü. Enes, Ercan, Egemen, Efe gibi gençler için sezon sonunda "Geliştiler" diyebilirsek Telekom alacağı sonuçların ötesinde de büyük iş yapmış olur.

 

Galatasaray ise Harrison ve Whittington dışında hiç beklenmedik kadar kötü oynadı. Zach Auguste, Fall'un Devler Ülkesindeki Güliver kadar kaldı, Lazerin Jones, "Galatasaray'ın aradığı oyun kurucu muydu?" sorusunu yeniden gündeme getirdi, Yiğit Arslan 21 dakikada 3 sayı üretebildi. Doğal olarak da maça ortak olamadıkları gibi ağır bir yenilgi aldılar. 

 
YİĞİT CAN SAYBİR
İki takımın da sonucu önceden görerek savunma yapmadığı maçta Anadolu Efes bütün oyuncularını kullanıp Ormanspor'u yendi. Yiğitcan Saybir özgüveniyle dikkat çekerken, Orrmanspor'da Kikanovic ne kadar etkili bir skorer olduğunu gösterdi. Birbirlerine rakip olmayan takımların bu mücadelesi sonunda Ormanspor için yorum yapmak kolay değil ama ıık verdikleri söylenebilir.

 
 
BSL HAFTANIN EN’leri


Haftanın Takımı
Bursaspor ve Türk Telekom


Haftanın Altın Karması
Rıdvan Öncel (TEKSÜT Bandırma)

Tevfik Akdamar (Bursaspor)

Erdi Gülaslan (Afyon Belediye)

Burak Can Yıldızlı (Beşiktaş SJ)

Deniz Kılıçlı (Arel Büyükçekmece)


Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Andre Andrews (Arel Büyükçekmece)

Allerik Freeman (Bursaspor)

RJ Hunter (Türk Telekom)

Jordan Morgan (Pınar Karşıyaka)

Devin Williams (TOFAŞ)


Haftanın Koçu
Serkan Erdoğan (Bursaspor)

Burak Gören (Türk Telekom)


Haftanın Oyuncusu
Andre Andrews (Arel Büyükçekmece)


Haftanın Genç Oyuncusu
Yiğitcan Saybir (Anadolu Efes)


Haftanın skoreri
Andrew Andrews (Arel B.Çekmece) 35


Haftanın 3’lükçüsü
Doron Lamb (Darüşşafaka TEKFEN) 4/5


En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Aaron Harrison (Galatasaray) 5/8

Andrew Andrews (Arel B.Çekmece) 5/9


Haftanın en fazla sayı atan takımı
Anadolu Efes (93)


Haftanın en az sayı yiyen takımı
Pınar Karşıyaka (57)

Fenerbahçe BEKO (57)


En fazla serbest atış kullanan takım
Arel Büyükçekmece (21/29)


En az serbest atış kullanan takım
Anadolu Efes (9/9)


En fazla ribaund alan takım
Darüşşafaka TEKFEN (46)


En fazla ribaund alan oyuncu
Talıb Zanna (Afyon Belediye) 16


En fazla asist yapan takım
Anadolu Efes (27)


En az asist yapan takım
TEKSÜT Bandırma (13)


En fazla asist yapan oyuncu
Robert Golden (Bahçeşehir Koleji) 11


En fazla top çalan takım
Fenerbahçe BEKO (12)


En az top çalan takım
Arel Büyükçekmece (3)


En fazla top çalan oyuncu
Göksenin Köksal (Galatasaray DS) 4

Derrıck Williams (Fenerbahçe BEKO) 4


En fazla top kaybeden takım
TOFAŞ (19)

sigortam.net İTÜ Basket (19)


En az top kaybeden takım
Darüşşafaka TEKFEN (9)

Beşiktaş Sompo Japan (9)

Anadolu Efes (9)
 

 

Puan Durumu
S
Takım
O
G
M
A
Y
P
1
Fenerbahçe Beko
1
1
0
90
57
2


2
Pınar Karşıyaka
1
1
0
89
57
2


3
Türk Telekom
1
1
0
78
66
2


4
Anadolu Efes
1
1
0
93
82
2


5
Darüşşafaka TEKFEN
1
1
0
92
85
2


6
Gaziantep Basketbol
1
1
0
78
71
2


7
Beşiktaş Sompo Japan
1
1
0
80
75
2


8
Bursaspor
1
1
0
80
76
2


9
TOFAŞ
1
0
1
76
80
1


10
Bahçeşehir Koleji
1
0
1
75
80
1


11
Arel Üniversitesi Büyükçekmece
1
0
1
85
92
1


12
Afyon Belediyespor
1
0
1
71
78
1


13
OGM Ormanspor
1
0
1
82
93
1


14
Galatasaray Doğa Sigorta
1
0
1
66
78
1


15
TEKSÜT Bandırma
1
0
1
57
89
1


16
sigortam.net İTÜ Basket
1
0
1
57
90
1
 
Gelecek Hafta Maçları ( 2. Hafta)


TOFAŞ - sigortam.net İTÜ Basket


Galatasaray Doğa Sigorta - Bahçeşehir Koleji


Darüşşafaka TEKFEN - Bursaspor


 Pınar Karşıyaka - Arel Büyükçekmece Basketbol


Afyon Belediyespor - Türk Telekom


OGM Ormanspor – TEKSÜT Bandırma BK


Fenerbahçe BEKO - Gaziantep Basketbol


Beşiktaş Sompo Japan - Anadolu Efes
YORUMLAR

  • 0 Yorum