Reklam

BASKETBOL SÜPER LİG 1. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ

BASKETBOL SÜPER LİG 1. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ

BASKETBOL SÜPER LİG 1. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ
01 Ekim 2019 - 12:11

Kaynak: Ümran KAYA KAPANLI / Basketfaul.com


ATAN KAZANIR

Darüşşafaka Tekfen ligi Arel Üniversitesi Büyükçekmece galibiyetiyle açarken Doron Lamb öne çıkan isim oldu. Buna karşılık savunma prensiplerini henüz oturtamamış olmaları, attıkları 92 sayıya rağmen zor kazanmalarına neden oldu. Daçka'da katkı verebilecek yerli oyuncu sayısı çok fazla ancak bu maçtaki performansları genel olarak yeterli değildi.
 
Büyükçekmece'de koç Serhat Şehit yine hücum potansiyeli çok yüksek bir takım kurmuş. Kenny Hayes de oynamaya başlayınca rakiplerinin zorlanacağı muhakkak ancak soru işareti savunma yapıp yapmayacakları. Çok sayı atacaklarını biliyoruz, onların ligdeki yerini savunmaları belirleyecek.
 
BURSASPOR SAHASINDA ÇOK MAÇ KAZANIR
Fazla hazırlık maçı yapmayarak kendisini göstermeyen Bursaspor'un nasıl bir takım olduğu merak konusu idi. Gördük ki kısa sürede epey mesafe kaydetmişler ve bir kimya oluşturmuşlar. Freman, James ve Jones çok tehlikeli oyuncular. Bu maçta yerli rotasyonundan Tevfik Akdamar ve Ender Arslan'dan katkı alan Bursaspor, tribünleri dolduran coşkulu taraftarıyla birlikte sahasında çok maç kazanır izlenimini verdi.
 
TOFAŞ'ta sakatlığı nedeniyle oynamayan Sammy Mejia'nın önemi bir kez daha ortaya çıktı.32 dakika süre alan DJ White'ın silik oyunu, Tarih Phillip'in kendi standartlarının çok altına inmesi TOFAŞ'ın yenilgisindeki diğer faktörlerdi. A Milli Takım'da son 14 arasına kalan Berkan Durmaz'ın artık ortaya bir şeyler koynası gerekiyor.  
 
AFYON AZ KALSIN...
Kadrosunu son anda kuran, uzun oyuncusu Zanna Türkiye'ye Perşembe günü gelen, hiç hazırlık maçı yapamayan Afyon Belediyesi'nin Gaziantep'te direneceği akıllarda yoktı. Direnmek bir yana, son çeyrekte 6 sayıya kadar öne geçtiler ama son dakikalardaki yorgunlukları daha fazlasını yapmalarına izin vermedi. Yerlileri de devreye sokabilirse Afyon herkesin sezon başında "tutunamazlar" dediği takım olmaktan çıkıp sahasında galibiyetler alabilir ve direnebilir. Bu maçta yerlilerden Erdi ve Sinan katkı verdi ancak yeterli değil. 
 
Sezonu en erken açan takım olan Gaziantep Basketbol, belki de rakibi küçümsediği için ritmini bulamadı. Son dakikalarda baskıya başladıklarında Afyon diri kalmış olsaydı, sahadan hiç beklemedikleri bir yenilgiyle ayrılabilirlerdi.
 
YILDIZLI'NIN YILDIZI PARLADI
Beşiktaş Sompo Japan; Jordan Theodore dışında yabancılarından katkı alamadığı maçta Bahçeşehir Koleji'ni Burak Can Yıldızlı'nın ekstra oyunuyla yendi. Diieğimiz Burak Can'ın bizleri bu tür peformanslarına alışırarak "ekstra" yorumu yapmamıza izin vermemesi... Ve tabii ki gelecek dönemde de Milli Takımın etkili bir parçası olması... Galibiyet galibiyettir ancak Beşiktaş'ın bu basketbolla fazla ilerilere gidebilmesi mümkün değil. Basketbollarını geliştirmeleri ve sadece dış oyuncuların ellerine bakmamaları şart.
 
Bahçeşehir Koleji ise Robert Golden ve JJ Johnson'ın üzerine yıkıldı. Toplam 50 dakika süre alan Sean Armand ve Dwight Hardy'den 12 sayı geldi. Bu iki oyuncunun form tutması elbette Bahçeşehir'in elini rahatlatacaktır ancak diğer takımlarda olduğu gibi yerlilerin de işin içine girmesi gerekiyor. 75 sayının 65'ini yabancılar atar, yerliler çembere bakmazsa yabancıların işi de üzerlerinde yoğunlaşacak savunmayla birlikte daha da zorlaşır.
 
NANDO DE COLO ISINIYOR
Fenerbahçe BEKO ile henüz kadrosunu kuramamış olan Sigortam.net İTÜ maçını yorumlamak gereksiz. Takıma geç katılab Nando De Colo ile sakatlıklar geçiren Luigi Datome'nin form tutmaya başlamış olması Fenerbahçe'nin artıları idi. Sigortam.net İTÜ'de ise Yunus Akçay'ın 18 sayu, 4 asist, 2 ribaundluk performansı akıllarda kaldı.
 
KARŞIYAKA YUKARILARI ZORLAR
Pınar Karşıyaka elbette Teksüt Bandırma'ya göre çok daha deneyimli oyunculardan kurulmuş daha iyi bir kadro ancak yine de bu kadar farklı kazanacakları tahmin edilmiyordu. Teksüt Bandırma'nın hazırlık maçlarındaki görüntüsünün yanı sıra, Ufuk Sarıca'nın takıma yeni katılmış olmasının etkisini ölçü kabul edenler yanıldılar. Teksüt Bandırma'da Rıdvan Öncel'in dışında ayakta kalan oyuncu yoktu. DJ Shelton'ın uzun sürecek sakatlığı ise Bandırmalılar açısından bu maç için belki yenilgiden bile önemliydi. Yeni gelen DJ Kennedy'nin de uyum sağlaması ile  daha da güçlenecek olan Pınar Karşıyaka'nın lig üçüncülüğünü kovalaması hayal değil.
 
Deneyimsiz oyunculardan kurulu Teksüt Bandırma'yı elbette zor bir sezon bekliyor ancak Pınar Karşıyaka maçına bakıp da hüküm vermek yanıltıcı olur çünkü bu kadar kötü oynamak için çalışmış olsalardı bile bu kadarını başaramayabilirlerdi. Teksüt ne bu takım, ne de CSKA'ya kafa tutan takım. Onlar açısından önemli olan kafalarını dik tutup kötü günlerde bile mücadeleden vazgeçmemek ki geçmişte bu konuda büyük deneyimleri var.
 
TELEKOM GEÇEN YILDAN ÇOK FARKLI
Geçen sezon vücut dilleri bozuk, gergin, çok konuşan, Landesberg'in performansına endeksli Telekom yerine çok daha takım gibi gözüken, rolleri paylaşan, savunmayı seven Telekom, Galatasaray maçında daha sempatik ve daha basketbol takımı gibi gözüktü. Enes, Ercan, Egemen, Efe gibi gençler için sezon sonunda "Geliştiler" diyebilirsek Telekom alacağı sonuçların ötesinde de büyük iş yapmış olur.
 
Galatasaray ise Harrison ve Whittington dışında hiç beklenmedik kadar kötü oynadı. Zach Auguste, Fall'un Devler Ülkesindeki Güliver kadar kaldı, Lazerin Jones, "Galatasaray'ın aradığı oyun kurucu muydu?" sorusunu yeniden gündeme getirdi, Yiğit Arslan 21 dakikada 3 sayı üretebildi. Doğal olarak da maça ortak olamadıkları gibi ağır bir yenilgi aldılar. 
 

YİĞİT CAN SAYBİR

İki takımın da sonucu önceden görerek savunma yapmadığı maçta Anadolu Efes bütün oyuncularını kullanıp Ormanspor'u yendi. Yiğitcan Saybir özgüveniyle dikkat çekerken, Orrmanspor'da Kikanovic ne kadar etkili bir skorer olduğunu gösterdi. Birbirlerine rakip olmayan takımların bu mücadelesi sonunda Ormanspor için yorum yapmak kolay değil ama ıık verdikleri söylenebilir.
 

 

BSL HAFTANIN EN’leri
Haftanın TakımıBursaspor ve Türk Telekom
Haftanın Altın KarmasıRıdvan Öncel (TEKSÜT Bandırma)
Tevfik Akdamar (Bursaspor)
Erdi Gülaslan (Afyon Belediye)
Burak Can Yıldızlı (Beşiktaş SJ)
Deniz Kılıçlı (Arel Büyükçekmece)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)Andre Andrews (Arel Büyükçekmece)
Allerik Freeman (Bursaspor)
RJ Hunter (Türk Telekom)
Jordan Morgan (Pınar Karşıyaka)
Devin Williams (TOFAŞ)
Haftanın KoçuSerkan Erdoğan (Bursaspor)
Burak Gören (Türk Telekom)
Haftanın OyuncusuAndre Andrews (Arel Büyükçekmece)
Haftanın Genç OyuncusuYiğitcan Saybir (Anadolu Efes)
Haftanın skoreriAndrew Andrews (Arel B.Çekmece) 35
Haftanın 3’lükçüsüDoron Lamb (Darüşşafaka TEKFEN) 4/5
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncuAaron Harrison (Galatasaray) 5/8
Andrew Andrews (Arel B.Çekmece) 5/9
Haftanın en fazla sayı atan takımıAnadolu Efes (93)
Haftanın en az sayı yiyen takımıPınar Karşıyaka (57)
Fenerbahçe BEKO (57)
En fazla serbest atış kullanan takımArel Büyükçekmece (21/29)
En az serbest atış kullanan takımAnadolu Efes (9/9)
En fazla ribaund alan takımDarüşşafaka TEKFEN (46)
En fazla ribaund alan oyuncuTalıb Zanna (Afyon Belediye) 16
En fazla asist yapan takımAnadolu Efes (27)
En az asist yapan takımTEKSÜT Bandırma (13)
En fazla asist yapan oyuncuRobert Golden (Bahçeşehir Koleji) 11
En fazla top çalan takımFenerbahçe BEKO (12)
En az top çalan takımArel Büyükçekmece (3)
En fazla top çalan oyuncuGöksenin Köksal (Galatasaray DS) 4
Derrıck Williams (Fenerbahçe BEKO) 4
En fazla top kaybeden takımTOFAŞ (19)
sigortam.net İTÜ Basket (19)
En az top kaybeden takımDarüşşafaka TEKFEN (9)
Beşiktaş Sompo Japan (9)
Anadolu Efes (9)

 

 

Puan Durumu

STakımOGMAYP
1Fenerbahçe Beko11090572
2Pınar Karşıyaka11089572
3Türk Telekom11078662
4Anadolu Efes11093822
5Darüşşafaka TEKFEN11092852
6Gaziantep Basketbol11078712
7Beşiktaş Sompo Japan11080752
8Bursaspor11080762
9TOFAŞ10176801
10Bahçeşehir Koleji10175801
11Arel Üniversitesi Büyükçekmece10185921
12Afyon Belediyespor10171781
13OGM Ormanspor10182931
14Galatasaray Doğa Sigorta10166781
15TEKSÜT Bandırma10157891
16sigortam.net İTÜ Basket10157901

 

Gelecek Hafta Maçları ( 2. Hafta)
TOFAŞ - sigortam.net İTÜ Basket
Galatasaray Doğa Sigorta - Bahçeşehir Koleji
Darüşşafaka TEKFEN - Bursaspor
 Pınar Karşıyaka - Arel Büyükçekmece Basketbol
Afyon Belediyespor - Türk Telekom
OGM Ormanspor – TEKSÜT Bandırma BK
Fenerbahçe BEKO - Gaziantep Basketbol
Beşiktaş Sompo Japan - Anadolu Efes

YORUMLAR

  • 0 Yorum