Reklam

AYASOFYA KARARI BİR MİLATTIR, ARTIK PARAYLA DEĞİL ABDESTLE GİRECEĞİZ

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen Danıştay kararı sonrası Ayafoya’nın cami statüsüne dönüştürülmesini değerlendirdi.

AYASOFYA KARARI BİR MİLATTIR, ARTIK PARAYLA DEĞİL ABDESTLE GİRECEĞİZ
11 Temmuz 2020 - 17:02
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen, Ayasofya’nın, Danıştay kararı sonrası yeniden cami statüsüne kavuşmasını, “Bu ülkenin her döneminde Fatihleri olmuştur. Kararın her bir detayı dünyaya ayrı bir mesaj veriyor” ifadeleri ile yorumladı. Sezen, “10 Temmuz 2020 İslam dünyası ve Türkiye için bir milattır. Artık para ile girilen bu güzelim mabede abdestimizi alarak gireceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen Danıştay kararı sonrası Ayafoya’nın cami statüsüne dönüştürülmesini değerlendirdi.

 

“Bu ülkenin her döneminde Fatihleri olmuştur”

 

Sezen, “916 yıl kilise olarak İstanbul’da yaşayan Hristiyanlara hizmet veren yapı, Fatih Sultan Mehmed'in 1453'te İstanbul'u fethetmesiyle camiye çevrildi. Burada ilk Cuma namazı 1 Haziran 1453'te kılındı. Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya'nın Osmanlı yönetimi altında cami olarak hizmet vereceğini duyurdu. Mihrap ve minber yapıldı, çan ve Haç kaldırıldı. Mozaiklerin üstü kapatıldı. 1923'te cumhuriyetin ilanından sonra cami olarak kullanılmaya devam etse de, Ayasofya 1931'de kapatıldı ve 1935 yılında müzeye dönüştürüldü. 89 yıldır aziz milletimize rağmen fethin simgesi olan yapı maalesef müze olarak kullanılsa da her mümin Efendimizin (S.A.V.) övgüsüne mazhar olmuş Fatih Sultan Mehmed’in emanetinin camiye dönmesini gönülden istese de şartlar oluşmamıştır. 10 Temmuz 2020 İslam dünyası ve Türkiye için bir milattır. Artık para ile girilen bu güzelim mabede abdestimizi alarak gireceğiz. Burada bu karar ile birlikte bir kez daha görüldü ki; bu ülkenin tarihinin her döneminde Fatihleri ve Selahattin Eyyubi’leri olmuştur, olacaktır” dedi.

 

“Her bir detayı dünyaya ayrı bir mesaj veriyor”

 

“Yine bu karar ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız, liderimiz ülkemize ve kalplerimize öyle bir imza attı ki nesiller geçse de bu destan unutulmayacak ve her daim anlatılacak” diyen Sezen şu ifadelere yer verdi; Öyle bir destan ki kararın açıklandığı saat: 14:53, Cumhurbaşkanımızın konu ile ilgili konuşmaya başladığı saat: 20:53. Tabi bu saat durumu da 1453'e naziredir. 567 yıl önceki duyguların aynının yaşandığı mesajıdır. Ayasofya'daki ilk Cuma namazı ise 24 Temmuz’dur. Bu tarih de hem Lozan antlaşması hem de İkinci Meşrutiyetin ilanı ile aynı gündür.  

 

“Aziz milletimize şükür namazı kılmalarını tavsiye ediyorum”

 

Sezen açıklamasında, “Bir çağ açıp bir çağ kapatan kutlu fethin simgesi, Fatih Sultan Mehmet'in emaneti Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması tüm milletimize hayırlı olsun. Ben buradan aziz milletimize şükür namazı kılmalarını tavsiye ediyorum. Bu büyük bir kazanımdır. Bunun için Allah’a ne kadar hamd etsek azdır. Ancak Vatikan’ın, Berlin’in, Paris’in, Rum’un ve Atina’nın rahatsızlığını anlıyoruz, onların içimizdeki sözcülerinin rahatsızlığı bizi sadece üzüyor. Ben o malum sözcülerin hangi milletin sözcüleri olduklarının aziz milletimizce sorgulanmasını isterim. Cemil Meriç’in dediği gibi ‘Olimpos Dağı’nın çocukları Hira Dağı’nın evlatlarını asla kabullenmeyecek.’” İfadelerine yer verdi.  

 

“Nesiller geçse de unutulmayacak destanlara imza attı”

 

Sezen mesajını şu ifadelerle noktaladı: Gençliğimizin en güzel dönemlerini, nesiller geçse de unutulmayacak destanlara imza atan Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız ve liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile aynı dava uğruna omuz omuza mücadele ile geçirmek bizim için büyük bir şereftir. Bizlere bu şerefi yaşayan Allah’a ne kadar hamd etsek azdır.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İşte
  9 ay önce
  Ağam , güzel konuşmuşsun da, 10 lira gönder diyorsun?
 • Kadir ülgü
  9 ay önce
  Bence siyasi bir rant yurt dışındaki camilerimizi ve yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimizi düşünmüyorlar hiç iktidar olma ugruna ne yapacaklarını şaşırdılar kaybediyorlar