Araştırılıyor, neden yandı?..

 Eber Gölünde milyon dolarlık kamışların yok olmasıyla sonuçlanan yangınların nedeni araştırılıyor.

Araştırılıyor, neden yandı?..
09 Aralık 2020 - 14:33 - Güncelleme: 09 Aralık 2020 - 14:44

Afyonkarahisar'da Eber Gölünde milyon dolarlık kamışların yok olmasıyla sonuçlanan yangınların nedeni araştırılıyor.

Eber Gölünde meydana gelen yangının ardından milyon dolarlık kamışların zarar görmesiyle şimdi yangına sebep olan kişi ya da kişiler araştırılıyor. Türkiye'nin önemli sulak alanlarından olan ve kuraklık nedeniyle yüzde 90 oranından su seviyesi düşen göldeki kamışlar adeta yangınların hedefi haline geldi.

Endemik bitki örtüsüne de zarar veren göl yangını hakkında görüşlerini bildiren Bolvadin Eber Gölü Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay, Eber Gölünün can çekiştiğini ifade etti. Kalay, "Ne yazık ki gölümüz yüzde 90 civarında kurudu. Sularına azalmasından dolayı Eber Gölü kayık mezarlığına döndü. Eber Gölü şuanda gerçekten can çekişiyor. Yüzde 80'i sazlıklarla kaplı olan ve biyolojik çeşitliliği çok çok fazla olan Eber Gölümüzde suyun çekilmesiyle beraber yangın olayları fazlalaştı. Bilinçsiz kişiler bazen ısınmak için ateş yakıyorlar ve ters bir rüzgarla beraber yangın olayları fazlalaşıyor. Milyonlarca liralık ihracatını yaptığımız kamış ürünleri, saz ürünleri ne yazık ki yok oldu" diye konuştu. 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Arıza
  5 ay önce
  Yalannn... Bilinçli olarak yakıyorlar.. Tarla olarak ekip biçecek sahtekarlar... Kimi kandırıyorlar.. Herkeste bunu biliyor.. Neden su yok diye soranlarda kasıtlı, hepside biliyor son 16 yılın en kurak zamanı ne yapsın Veysel hocam iklimede mi el atsın.. Sırf muhaliflik yapmak için sallıyorsunuz.. Ona buna bakacağınıza Eber’i besleyen akarçaya bütün pisliğini akıtan fabrikalara ve köylere bakın sim siyah balçık zehir akıyor.. Saf ayağına yatıp onu bunu suçlamayın..
 • Berk Can
  5 ay önce
  Su profesörü Veysel Eroğluna soralım eber gölüne ne olduğunu en iyi o bilir