Reklam

Araç muayenesi işkenceye dönüşüyor!..

Türkiye’de araç muayenesi ile yetkilendirilen tek özel kuruluş olan Tüvtürk adına faaliyet yürüten Tüvtürk istasyonlarında araç muayenesi işkenceye dönüşüyor.

Araç muayenesi işkenceye dönüşüyor!..
16 Mart 2021 - 10:43

Türkiye’de araç muayenesi ile yetkilendirilen tek özel kuruluş olan Tüvtürk adına faaliyet yürüten Tüvtürk istasyonlarında araç muayenesi işkenceye dönüşüyor.

Paradan başka hiçbir şeyin geçmediği Tüvtürk araç muayene istasyonlarına, başka alternatifi olmadığı için mecburiyetten geldiklerini belirten vatandaşlar, randevu ile gelmelerine rağmen ayakta 3-4 saat ayakta bekletilmekten şikayetçi oldular. Milletvekillerine seslenen bazı vatandaşlar, “Bu bir hizmet değil vatandaşa zulümdür” diyerek araç muayenesindeki tekelin kaldırılmasını ya da insan gibi muamele görmek istediklerini belirterek durumdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da haberdar olması için ilgili oda ve sivil toplum örgütlerinin harekete geçmesini istediler.

 

“10 dakikalık iş için 3 saat ayakta bekletiliyorlar”
Muayene istasyonunda randevu sistemi ile çalışılmasına rağmen rakiplerinin olmamasından dolayı Tüvtürk'te bekleme süresinin 3-4 saate yükseldiğini belirten vatandaşlar, her yerde yayılan Korona virüs salgının adeta Tüvtürk istasyonlarına girişinin yasakmış gibi davranıldığını belirttiler. Onlarca kişinin bulunduğu istasyonda paradan başka hiçbir şeye önem verilmediğini ve insan sağlığının hiçe sayıldığını belirten araç sahipleri, “Her yerin denetlendiği salgın sürecinde Tüvtürk'teki bu vurdum duymazlığa anlamış değiliz. Alanda sadece birkaç kişinin oturabileceği yer var. Saatlerce ayakta beklemeye takati olmayanlar mecburen yan yana oturuyor. Başka yerde bulaşan virüs sanki burada bulaşmıyormuş gibi hareket ediliyor” diyerek Tüvtürk'te uygulanan fahiş fiyata ve insanlık dışı muameleye tepki gösterdiler.

“Bunun adı hizmet değil işkence ve eziyet”
Kendisine en yakın araç muayene istasyonu Aydın merkez olduğunu ve randevusunu 3 gün önce internetten aldığını belirten araç sahiplerinden Ömer Karapelit, “İnternetten 12:15'e randevu veridiler. İstenilen saatten burada hazır oldum. İstasyona gelip randevum olduğunu belirtip yeniden sıramı aldım. Saat 13:00'ü geçti. Daha evraklarımı bile teslim almadılar. Yaklaşık 500 TL para veriyoruz. Saatlerce ayakta bekliyoruz. Çayı, suyu geçtik oturacak bir yer bile yok. Herkesin suratından düşen bin parça, vatandaş kendi parası ile bu eziyeti çekmek zorunda mı?” diyerek Türvtürk'ten insani muamele beklediklerini söyledi.

İHA


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • yakup
  3 hafta önce
  günde belli sayıda araç muayene oluyorsa niçin insanlar saatlerce bekliyor. randevu saatleri düzenli verilsin ve uygulansın. şark kafası denilen şey bu olsa gerek aynı saate haddinden fazla araç koy sonra gün boyu kışın soğukta yazın sıcakta zerkele sonuçta bir günün telef oluyor. hem bu muayene ücreti çok saçma şirkete de gidiyorsa saçma, devlete de gidiyorsa saçma. bu işin maliyeti kaç para. Devletimize lafım yokta Bürokratlar devletin arabası ile sefa sürerken vatandaşa versinler bakalım görelim demeleri yakışık almıyor. O çok beğendikleri AVRUPA da aracını tamircine bırakıyon veya gelip kendisi alıyor arızası varsa da tamir ediyor. pulunu cama yapıştırıp getiriyor. Hem bir muayene 400 tl. fazla geliyor vatandaşa bu devran böyle gitmez. en Problem konu da saatlerce bekletilip devasa paralar verilip birde hizmet alıyormuşuz gibi davranılması. Birde En sıfır otomobillerin muayenede alttan MOTORUN ALTINDA KRİKO TAKILIP MOTORDAN KALDIRILDIĞINI ÇOK GÖRDÜM. HASAR OLUŞMAZMI. BENCE OLUŞUR.
 • ramazan özağıl
  3 hafta önce
  ARAC MAUAYENE BİR ADET DAHA ACILSIN YADA MEVCUT OLAN GENİŞLETİLSİN DAHA CABUK BEKLEMEDEN İNSANLAR İŞLERİNİ GÖRSÜN İNSANLARIN BU EZİYETİ CEKMESİNE GEREK YOK SANIRIM YETKİLİLER MUTLAKA FARKINDADIR SANIRIM
 • afyon
  3 hafta önce
  söyledikleri şey harfi harfine doğru...