Reklam

AFYONKARAHİSAR MİLLETVEKİLLERİNİN KADİR GECESİ MESAJLARI

Afyonkarahisar Milletvekillerinin Kadir Gecesi mesajları.

AFYONKARAHİSAR MİLLETVEKİLLERİNİN KADİR GECESİ MESAJLARI
07 Mayıs 2021 - 23:19 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 23:50
Afyonkarahisar Milletvekillerinin Kadir Gecesi mesajları.


BURCU KÖKSAL

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Kadir Gecesi'nin hayırlara vesile olmasını temenni etti.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Bu gece yüce dinimize göre bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu gece Müslüman Âlemi için çok önemlidir. Halkımızın adaleti en çok istediği bu günlerde Kadir Gecesi'nin hak ve hukuk kavramlarını hatırlamamıza, insan hakları ve komşu haklarının pekişmesini sağlamasına vesile olmasını dilerim." ifadelerini kullandı.

Kur’an-ı Kerim’in, Mübarek Kadir Gecesi’nde inmeye başladığını kaydeden Köksal, "İslam’ın yüce kitabının ilk emrinin ‘oku’ olması oldukça anlamlıdır. Ülkemizde ve çevremizdeki her geçen gün daha da büyüyen sorunlarımız bizleri asla umutsuzluğa sevk etmemelidir. Unutmamalıyız ki, böylesine muazzam değerlerimizle çözemeyeceğimiz hiçbir sorun ve aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Afyonkarahisarlı hemşerilerim olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ve İslam dünyasının Kadir Gecesi'nin hayırlara vesile olmasını dilerim." şeklinde konuştu.


VEYSEL EROĞLU


BÜTÜN HEMŞEHRİLERİMİN MÜBAREK KADİR GECESİNİ TEBRİK EDİYORUM…
Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olan Ramazan-ı şerifin son günlerini idrak ediyoruz. Bin aydan daha hayırlı olan, Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu Kadir Gecesi’ne kavuşmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Bu vesileyle bütün hemşehrilerimin ve İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini tebrik ediyorum.

Bu sene malum olduğu üzere korona virüs sebebiyle geçen sene olduğu gibi farklı bir Ramazan-ı Şerifi yaşıyoruz. Belki sevdiklerimizle birlikte iftarlar yapamadık, kardeşlerimizle omuz omuza teravih namazları kılamadık, mukabelelerde buluşamadık ama Ramazan-ı şerifin o muhteşem manevi iklimi her zerremize kadar bizi sardı ve gönül bağlarıyla bizi birbirimize bağladı.

“BİN AYDAN DAHA HAYIRLI BİR GECE”…
Kadir Gecesi, bütün insanlığın kadrini yücelten bir gecedir. Zira Rabbimiz bu gecede gönderdiği Kur’an-ı Kerim ile insanlığı muhatap almış, son ve mükemmel din olan İslam ile insanlığı şereflendirmiştir.
Kadir; izzet, şeref, değer ve itibar demektir. Yeryüzünün mükerrem varlığı olarak yaratılan insanoğlu, bu lütfun kıymetini bildiği ve varoluş gayesini gerçekleştirdiği nispette kadrini yüceltecektir. İnsan olarak Rabbimiz katında değer bulmamızın yolu, insanlık olarak birbirimizin kadrini ve kıymetini bilmekten geçmektedir. Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerimle, Kur’an’ın getirdiği adaletle, merhametle, hikmetle ve selametle kıymet bulma gecesidir.
Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde bu geceyi ibadetle geçirenlerin kul hakkı hariç olmak üzere geçmiş günahlarının affedileceğini müjdelemişlerdir.

Şöyle ki; “Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kutsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin, kul hakkı hâriç geçmiş günâhları bağışlanır.” buyurmuşlardır.

Mübarek Kadir Gecesi için Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sure inzal olunmuştur, bu sure-i celilede gecenin en güzel şekilde tasviri yapılmıştır. Rabbimiz, önce “Bilir misin nedir Kadir Gecesi?” diye sorar ve cevabını şöyle verir: “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” Bin ay, ortalama bir insan ömrü olup 83 yılından daha fazla bir süredir. Her sene gelen Kadir gecesi müminlere bir ömür bahşederken, adeta hayat muhasebesi yapmalarını, ömürlerini nasıl ve ne uğurda harcadıklarını fark etmelerini istemektedir.

Kadir Suresinin son ayetlerinde ise “O gece Cebrail ve melekler, Rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.”. Kur’an-ı Kerim’in nüzulünün hürmetine her sene vahiy meleği Cebrail (as) ve Allah’ın diğer melekleri Kadir gecesinde yeryüzüne misafir olurlar. Selâm ve esenlik getirmek üzere aramıza inen bu kutlu misafirler, fecre kadar dualara, istiğfarlara, zikir ve tilavetlere ortak olurlar.
 İnsan hayatı çok kısadır, göz açıp kapayıncaya kadar gelip geçmektedir.  O halde bu mübarek geceyi en iyi şekilde değerlendirilmelidir.
BU GECE YAPILMASI GEREKEN İBADETLER…
 • Anne ve baba ile aileden herkesin gönlü alınmalı, komşuların hatırı sorulmalı, küslükler varsa barışılmalı,
 • Kul hakkı olanlar, muhatapları ile helalleşmeli,
 • Zekât ve fitre verilmelidir. Zekât, İslam’ın 5 şartından birisidir. Bu ayda verilmesi efdaldir.
 • Sadaka vermek faziletlidir.
 • Kaza Namazı ve Kadir Gecesi Namazlarını kılınmalıdır.
 • Kur'ân-ı Kerîm okumalıyız.
 • Tevbe İstiğfar Edilmelidir.
 • Dua edilmelidir. Resulullah (s.a.v.): “Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu anni: Allah’ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet, diye dua et.”  buyurmuşlardır.
 • Bu mübârek gecede Rabbimize çokça hamd etmeli ve şükür halinde bulunmalıyız.
 • Kadir Gecesinde Rabbimizi çok zikretmeliyiz.
Bu mübarek gece vesilesiyle âlem-i İslam’ın kadrinin yeniden yücelmesi için Kur’an-ı Mübin’e daha sıkı sarılalım. Cenab-ı Hak daha nice Kadir Gecelerine, nice bayramlara bu şuurla erişmemizi nasip etsin. Rabbimizden niyazım odur ki, asırlar önce Kadir Gecesinde Kur’an-ı Kerim’i nazil buyurmuşsa, bu Kadir Gecesinde ülkemize, milletimize, acılar içerisinde kıvranan İslâm âlemine ve bütün insanlığa merhametini lütfetsin. Kadir gecesi, kadrimizin yücelmesine vesile olsun. Peygamber Efendimizin tavsiye buyurduğu dua ile Rabbimize yalvarıyoruz:
“Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e umumi bir rahmet ile merhamet eyle!”
2020 yılında Afyonkarahisar Valiliğince ilan edilen Afyonkarahisar Sevgi Yılı kapsamında çok güzel çalışmalar gerçekleştirildi. 2021 Yılı da Afyonkarahisar Aile Yılı olarak ilan edilmiştir.

Aile Yılı çalışmaları çerçevesinde evlilik ve yuvanın kurulması, ailede huzur ve mutluluk, ailede sevgi, saygı, şefkat, merhamet, ailede şükür ve kanaat, ailede mahremiyet gibi birçok konuda faaliyetler gerçekleştirilmektedir. İçerisinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif ve Kadir Gecesinde; Afyonkarahisar genelinde gerçekleştirilen bu faaliyetlerin aile bağlarımızı güçlendirmesini temenni ediyorum.


Bu düşüncelerle Kadir Gecemizi tekrar tebrik ediyor, bu mübarek gecenin İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.


İBRAHİM YURDUNUSEVEN


AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili, Tutuklu ve Hükümlü Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Yurdunuseven Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yurdunuseven mesajında;

"Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını daha yoğun yaşadığımız bereketin menbaı mübarek Ramazan ayının sonuna gelirken, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ne ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece olarak çok kutsal bir değere sahiptir.Bu mübarek gecenin içinden geçtiğimiz zorlu zamanlara olan sabrımızı artırmasını, hepimize neşe ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Dua kapılarının açıldığı bu mübarek gecede tüm islam aleminin birbirine dualarında yer vereceğine yürekten inanıyor, bu gecenin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, Yüce Rabbim'den bu mübarek gecenin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.


ALİ ÖZKAYA


AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

“Bu Müstesna Geceyi En İyi Şekilde İhya Etmeliyiz”
Milletvekili Özkaya açıklamasında, “Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise günahlardan arınma ayı olan Ramazan-ı şerif ayında kadir gecesine kavuşmaktan duyduğumuz mutluluğu birlikte yaşıyoruz”.  Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı bir gece olduğunun altını çizen Milletvekili Özkaya, “Ramazan Bayramına yaklaştığımız ve şehri ramazana veda etmeye hazırlandığımız bu günlerde,  Kuran-ı azimüşan ile insanlığın şereflendiği bu mübarek geceyi mahzun ve buruk bir şekilde idrak ediyoruz. Umuyorum ki Yüce Allah bu mübarek gecenin hürmetine,  tüm insanlığa tasallut olmuş pandemi belasından bizleri kurtarır. Bin aydan hayırlı bu mübarek gece için, sevgililer sevgilisi Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur, “Allahu Teâlâ, Kadir Gecesi’ni ümmetime hediye etti, başka ümmete vermedi.”  Böyle işaretlerle Kadir Gecesinin, inanan kimseler için büyük bir mana taşıdığını ifade eden Milletvekili Özkaya, “Bu müstesna geceyi en iyi şekilde ihya ederek Mübarek Ramazan ayına veda ve Ramazan Bayramına kavuşmanın heyecanı ile bu gecenin kurtuluşumuza vesile olmasını diliyorum.

Kadir Gecemizin hayırlara ve affımıza vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, aziz milletimizin ve Afyonkarahisarlı hemşerilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor, tüm hemşerilerimize, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi


MEHMET TAYTAK


Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, mübarek Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayınladı.


Milletvekili Taytak mesajında, “Bin aydan daha hayırlı olduğu yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de müjdelenen mübarek Kadir Gecesi’ne kavuşmuş bulunmaktayız. Kadir Gecesi, âlemlere rahmet olarak gönderilen Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne indirildiği gün olması bakımından kutsal bir öneme sahiptir ve yine Kur'an-ı Kerim'de buyrulduğu gibi bin aydan daha hayırlı bir gecedir.

Hiç şüphesiz, bu mübarek gece, kalplerimizin kötülüklerden arınması, gönül dünyalarımızın aydınlanması, manevi huzurumuzun artması için eşsiz bir imkan ve fırsat sunmaktadır. Bu eşsiz fırsatın şuurunda olarak, bu gecenin feyiz ve bereketinden manen en iyi biçimde faydalanılmasını temenni ediyorum" ifadelerine yer verdi. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Türk İslam Alemi'nin ve Afyonkarahisarlı hemşerilerimin Kadir Gecesi'ni tebrik eder, bu gecede yapılan duaların birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insanlığın huzur içinde yaşamasına ve dünya barışının gerçekleşmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim” ifadesini kullandı. 

YORUMLAR

 • 0 Yorum