Reklam

AFYONKARAHİSAR KASAPLAR VE SUCUKÇULAR ODASINDAN AHMET İPEK SUCUKLARI AÇIKLAMASI

Ahmet İpek Sucukları aynı zamanda sektörde standart bir denetim yapılması açısından tüm dünyada kullanılan IFS sistemi ile 03/03/2020 tarihinde bağımsız denetçi tarafından denetlenmiş ve yalnızca işletme değil tedarik zincirinin dahi her noktası denetlenerek, denetimi başarı ile geçmiştir. Bütün bu şartlar altında Ahmet İpek Sucuklarının yasal zeminde hakkını araması gerektiği bir gerçektir.

AFYONKARAHİSAR KASAPLAR VE SUCUKÇULAR ODASINDAN AHMET İPEK SUCUKLARI AÇIKLAMASI
21 Nisan 2020 - 14:48
AFYONKARAHİSAR KASAPLAR VE SUCUKÇULAR ODASINDAN AHMET İPEK AÇIKLAMASI

 

"Tarım ve Orman Bakanlığı internet sayfasında 17/04/2020 tarihinde bir ifşa listesi yayınlanmıştır. İlimiz işletmeleri hakkında da bilgiler bulunan listede İlimizin büyük ve şimdiye kadar geçmişinde konu ile ilgili herhangi bir cezası olmayan ve yaptığı basın açıklaması ile her türlü yasal haklarını kullanacağını ifade eden, odamızla da temasa geçerek elindeki bilgi ve belgeleri oda başkanlığına da ileten Ahmet İpek Sucukları hakkında açıklama yapma gereği duyulmuştur.Odamızla da paylaşılan süreçle ilgili olarak işletmenin 21/10/2019 tarihinde numune verdiği ilgili numunede çıkan sonuç sonrası aynı parti seri numara ile üretilen üründen aynı laboratuara tekrar numune gönderildiği ve bu defa numunenin analiz sonuçlarının temiz çıktığı, ayrıca aynı dönemde aynı ürünlerin ulusal çapta satışının yapıldığı, ulusal market zincirleri tarafından da yapılan denetimlere ilişkin farklı laboratuarlardan temiz raporları olduğu tarafımıza bildirilmiştir. İlgili tesis kamuoyunca da bilindiği üzere yüksek kapasiteli ve kalite kontrol sistemleri (ISO 22000 ve HACCP) ile denetlenen, helal sertifikası bulunan bu kapsamda bağımsız denetçilerle de denetlenen ilimizin önemli bir işletmesidir. Yaptığı çalışmalarda Sucuk ve pastırma ürünlerinde coğrafi işaret ile Afyonkarahisar’a tescillenen ürünleri yüksek kalitede üretmekte olan Ahmet İpek Sucukları işletmesi; sahiplerinin de ifade ettiği şekilde bakanlık tarafından son 5 yıl içerisinde 20 den fazla bakanlık denetimi geçirmiş ve hiç ceza almamıştır. Ahmet İpek Sucukları aynı zamanda sektörde standart bir denetim yapılması açısından tüm dünyada kullanılan IFS sistemi ile 03/03/2020 tarihinde bağımsız denetçi tarafından denetlenmiş ve yalnızca işletme değil tedarik zincirinin dahi her noktası denetlenerek, denetimi başarı ile geçmiştir. Bütün bu şartlar altında Ahmet İpek Sucuklarının yasal zeminde hakkını araması gerektiği bir gerçektir.

 

Aynı zamanda müşterileri olan ulusal çapta satış yapan firmaların laboratuarlarının ve işletmenin kendi laboratuarının saptamadığı analiz sonucunu bakanlığın tespit etmiş olması da ilginç bir olaydır. Bunca temiz geçmişe, çeşitli seviyelerde ulusal ve uluslar arası sertifikasyon kuruluşlarınca yapılan denetimlere rağmen, aynı dönemlerde yapılan ve temiz çıkan başka analiz sonuçlarına rağmen bu olayın gerçekleşmiş olduğunu bakanlığın yaptığı tek bir analiz sonucu ile savunmak ve bu nedenle Ahmet İpek Sucuklarını cezalandırmak akla zarar bir durumdur.                                         

 

Ahmet İpek Sucukları gibi büyük ve her türlü denetime açık bir işletmenin istemli ya da istemsiz bir yanlışlığa kurban gitmiş olabileceği ihtimali göz önünde tutulmalıdır. Bu nedenle belli bir ciro büyüklüğüne ulaşan, 50 yılı aşkın süredir hizmet veren, ekonomiye ve istihdama büyük katkılar yapan ve daha önceki denetimleri temiz olan işletmelerin denetimlerinde mümkün olan en uzman kişilerin, hatta bakanlık merkezinde görev yapan, denetim konusunda uzman isimlerin görevlendirilerek; denetimin hassasiyetinin arttırılması, oluşabilecek telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçilmesi ve İlgili il müdürlüğü personelinin de eğitilmesi sağlanması gereklidir. Bu sistemle denetimler daha sağlıklı, hassas ve yararlı olacaktır. Şu anda bakanlığın yaptığı denetimler; bakanlık personelinin kurallara uyup uymadığının bilinmediği, bakanlık personelinin konu ile ilgili bilgisinin ölçümlenemediği kapalı bir kutuda yapılmaktadır.Bu tür denetimlerin en azından ifşa öncesi yasal süreçlerinin tamamlanması ve muhataplara olası yanlışlıkların önüne geçilmesi açısından kendilerini savunacak imkân ve sürelerin yine ifşa öncesi verilmesi gerekmektedir. Ahmet İpek Sucukları yanında mal tedarik ettiği, hayvan temin ettiği işletmeleri ve mal verdiği birçok ulusal market zincirini de zan altında bırakan, ticari itibarı zedelemek amacıyla da yapılabilen bu ifşaların zaten covid-19 nedeniyle zor zamanlar geçiren dünyada gıda konusunun manipüle edilmesine bakanlık eliyle çanak tutacak durum ve eylemler oluşturabileceği, bu konu özelinde ise işletmenin hakkını aramasının engellenebileceği; hatta bu olayda süreç devam ederken, mahkeme yolları açıkken ve işletmenin denetim açısından tüm şeffaflığına rağmen bizzat bakanlığın engellemeye yönelik hal ve tavırlar içerisinde olduğu görülmektedir.Ahmet İpek Sucukları Afyonkarahisar’da geleneksel sucuk üretimini bilen ve nesillerdir bu işi yapan bir aileye aittir. Elbette ortada bir suç varsa bunun bulunması ve cezalandırılması normaldir. Ancak bu süreçlerde yapılan işlemlerin detaylıca kamuoyuna bildirilmesi, işletmelerin ve vatandaşların haksız uygulamalara ve başka illerdeki ticari rakiplerce suistimaline izin vermeyecek şekilde yapılması önemlidir. Bunun da ötesinde oluşabilecek idari süreçlerde muhataplara savunma imkânı verilmesi gerekirse analizlerin tekrarlanması suçun tam tespiti açısından önemlidir.

 

Güncel gelişmeler ışığında gıdanın hem nitelik hem de nicelik olarak stratejik değeri, milli güvenlikle ilintisinin gözle görülür hale geldiği bu günlerde yapılan tüm işlemlerin sonuçlarının hassasiyetle düşünülmesi gerekmektedir. Bakanlık bürokrasisinin bu konularda sanki yabancı bir devletin bakanlığıymışçasına kendi vatandaşına, kendi işletmesine hücum etmesini doğru bulmuyoruz.Bu konularda bakanlığın görevi kuşkusuz sadece denetim değildir, süreçler hakkında her türlü bilgilendirmeyi yapmak, işletmeleri ve tüketicileri eğitmek de bakanlığın görevidir. Ancak böyle bir eğitim yerine sadece denetim yoluyla piyasayı sözüm ona hizaya getirme çabası içerisinde olan bakanlık bürokrasisini de milli güvenlik, stratejik değer ve ekonomik gerçekler ışığında hareket etmeye çağırıyoruz. Aynı zamanda bu tür denetimlerin daha şeffaf olarak yapılması ve denetime ilişkin tüm süreçlerin (nasıl numune alındığı, hangi laboratuara, niçin gönderildiği, şahit numune olup olmadığı, şahit numune sonucu, analizin etkinliği, analizin hangi standarda göre yapıldığı gibi bilgilerin) izlenebileceği kamuoyuna açık bir platformdan duyuru yapılması gerektiği aşikârdır. Hatta bu platform vesilesi ile vatandaşın doğrudan erişebileceği bir başka liste tesis edilerek; gıda üretimini ve ilgili işlerini iyi, kaliteli ve kurallara uygun olarak yapan ve yıllarca yapılan denetimlerde ceza almamış işletmelerin en az 3 yıllık sicilleri göz önünde bulundurularak iller bazında onur listesi oluşturulmasını önermekteyiz. Bu liste ile hem işini iyi yapan ve kanunlara uygun hareket eden işletmelerin ödüllendirilmesi, işletmelerin motivasyonlarının yüksek tutulması sağlanacaktır. Hem de ceza olduğu kadar ödül de olduğu vatandaş tarafından görülebilecektir. Böylelikle hep kötü haberlerle gündeme getirilen gıda sektörü imajına bakanlık ve ilgili sivil toplum kuruluşlarınca iyi bir katkı da yapılmış olacaktır. Bakanlığın sadece ifşa edip bırakması yerine bu tür tedbirler de alması gerektiği açıktır. Gıda güvenliği açısından önemli bir şart olan izlenebilirlik gibi, ticari güvenlik adına bakanlığın yaptığı iş ve işlemlerde de idari izlenebilirlik uygulamasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir."

 

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • Murat
  10 ay önce
  Beyaz RAF firması adına 2 hafta önce ölçü almaya gittim, gözlerimle şahit oldugum , büro ofislerinden İmalat'a Depo kısımlarına kadar tüm çalışanlar temiz ve çok titiz ler! Yarım Asırlık bir firmanın Milyonda bir ihtimalle İşine hile karıştırma imkanı yoktur. Şimdiye kadar evimde birçok AHMET İPEK ürünlerini tükettim ve halen tüketmeye devam edecegim. Ğüvenle tüketebilecegimiz markadır. Umarım kısa sürede tahlil yapanlar gerekli acıklama yı yaparak firmanın itibarını düzeltirler. Her bir çalışan a işlerindeki disiplin ve titizlik ten dolayı teşekkür ediyorum....
 • ay
  10 ay önce
  Kardeşim ,Afyon Sucuğunun adını lekeleyenlerin karşısında olacağınıza savunmasını yapıyorsunuz.Siz nasıl bir meslek kuruluşusunuz .Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin Tarım Bakanlığı nı da yalancı çıkartmaya çalışmakta tam bir komedi.
 • Ali tan
  10 ay önce
  Ahmet ipek kelle eti kullanacak kadar kariyerini düşürmez inşaatında çalıştım pazardan hayvan alımından tutun her aşamayı titizlikle yapan firmadır hijyen bakımından dünya birinciliğine gelir bu yapilan firmaya çamurdur, kumpastır, iftiradır
 • ŞUHUT
  10 ay önce
  Afyonun adını lekelemeye hakkı yok açıklaması yapmalısınız.Ahmet İpek Sucukları madem öğle tarafsız kuruma tahlili etidir firma 50 yıllık firma falan filan bunları hiç karıştırmayın. herkesin tüm kasapların geçmişini çok net biliyor. Birbirimizi Afyonda ve ilçelerinde Etçilik ilerlemedi ise Kasapların yüzünden
 • Meteer
  10 ay önce
  Bu listede daha önce de yer alan Afyon firmaları için nasıl bir yaptırım uyguladılar merak ediyorum
 • Atçalı
  10 ay önce
  Enişte o işler ôyle olmuyo işte
 • afy
  10 ay önce
  Başkan, bir sürü savunmaya yönelik laf söylemişsin, yok bakanlık bürokrasisi yanlış yolda ifşa öncesi ilgili firmayı bilgilendirme bilmem ne kendi vatandaşına hücum etme vs saçma sapan şeyler.Ya arkadaş biz oda olarak yamuk yapanın karşısındayız ağzından ne zaman çıkacak.Devletin memurları bu işi bilmiyor ve anlamıyor ise sen yap o zaman tahlili kelle etine temiz yüzde yüz dana eti raporu düzenle.
 • afyonlu
  10 ay önce
  Sayın başkan bu olay savunma psikolojisi ile atlatılacak birşey değil. Oda olarak arkasında duracağınız birşey olmamalı. Odanın yapacağı açıklama kısa ve net olmalı. Biz oda olarak devletimize yani bakanlığımıza bağlıyız, onlarin vereceği karar son karar olacaktır. Eğer firma kendisini aklayamazsa yerel ve ulusal çapta her türlü yaptırımı yapmaya hazırız, yok firmanın savunulari doğru çıkarda aklanırsa yerel ve ulusal çapta firmamızın arkasında oluruz. Büyük veye küçük, eski veya yeni hiç bir firmanın Afyonun adını lekelemeye hakkı yok açıklaması yapmalısınız. Ha birde şu dede den kalma firma 50 yıllık firma falan filan bunları hiç karıştırmayın. Yaşı 50 üzeri olan herkes , herkesin tüm kasapların geçmişini çok net biliyor. Birbirimizi kandırmayalım. Geçmişin iyiliğini kötülüğünü dedenin ahlakını sorgulamayalım. Biz şimdiye ve geleceğe bakıyoruz. Gastronomi şehri olan, turkiyede isimim olsun isteyen afyonda böyle şeylere taviz verilmemeli. Duygusal davranılmamalı.
 • Hamza Akbulut
  10 ay önce
  Hamza Akbulut (Almanya) Sayin Oda Yetkilisi; Ya siz daha neyi savunuyorsunuz? Arastilmis deney yapilmis, sucugun olmamasi gereken besin maddeleri bulunmus, Siz oda olarak daha neyi savunuyorsunuz ? Bu olaylar yeni degil birkac senedir yapilan pis islerdir! Siz oda olarak ne ise yararsiniz? niye siz bunlari devamli kontrol edipte denetlemediniz? her firma kar amacli kurulur kar edemez ise türlü hile yollarina basvurur; Afyonun adi vardi bizler kilolarca buralara kadar sucuk alir gelir idik. Sag olsun bu bu düzenbaz fimalarin bize yedirmedikleri hayvan eti kalmadi. Bunlarin nesini savunuyorsunuz, Bu suca ortak olmayi kabullenmelisiniz evet hataliyiz bizimde sorumlulugumuz var demek yerine yok söyle olmaliydi yok yanlis anlasilma var falanda filan.sorumliluk siz odaya aittir nokta.. Yapacaginiz is halktan derhal özür dileyip sorumlular hakkinda sorusturma acmalisiniz icabinda hic acimadan böyle fimalarin üretimine son vermelisiniz, Almanyada olsaydi siz koltugu coktan sallanmisti.
 • Gokay
  10 ay önce
  bu adam hala neyi konuşuyor ? geçenki domuz eti vb.konusunda da boş boş konuştu sonra sustu kaldı. yaptığı yalakalıktan başka bişey değil. yazıklar olsun
 • seyyah
  10 ay önce
  gereksiz bir açıklama olmuş, bunların bu işi yapmadığı anlamını taşımıyor, devletin laboratuvarı yanlış mı yapmış? bunu demek istediniz şimdi
 • Ali
  10 ay önce
  Ahmet ipek kelle eti kullanacak kadar kariyerini düşürmez inşaatında çalıştım pazardan şahıslardan hayvan alımına kadar titizlikle çalışıyorlar gözüm kapalı alırım tüm ürünlerini bu bir çamurdur kumpastır şirkete