Reklam

AFYONKARAHİSAR'DA CEP TELEFONU İLE KONTROLLÜ SULAMA

AFYONKARAHİSAR’DA CEP TELEFONU İLE KONTROLLÜ SULAMA

AFYONKARAHİSAR'DA CEP TELEFONU İLE KONTROLLÜ SULAMA

AFYONKARAHİSAR’DA CEP TELEFONU İLE KONTROLLÜ SULAMA

AFYONKARAHİSAR'DA CEP TELEFONU İLE KONTROLLÜ SULAMA
05 Aralık 2018 - 15:52 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 17:33

 
 

 
DSİ Afyonkarahisar iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Afyonkarahisar ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 
Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen rehabilitasyon projeleri kapsamında Afyonkarahisar ilimiz de nasibini aldı.
 
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.     
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.
Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor
 
Çalışmaları devam edenAfyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatınıntamamlanması ile31 bin 150 dekarzirai arazinin sulanacağınıbelirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN,İş kapsamında çalışmalar devam etmekte olupayrıca 2.500 dekarlık bir alanda Türkiye çapında ilk kez örnek bir uygulama olarak otomasyonlu sulama şebekesi inşa edilecektir. Bunun için de 22 km uzunluğunda polietilen boru döşenerek muhtelif sulama yapıları ve otomasyon tesisleri inşa edilecektir. Tarla içi sulama projesi tamamlandığında çiftçilerimiz cep telefonu kontrollü otomasyonu yardımıyla tarlasını sulayabilecektir.‘dedi.
Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak
Afyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatınıntamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 35 000 000TL katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Omer sogut
    1 yıl önce
    Bunlari haber yapacaginiza 15 senedir afyonkarahisar sinanpasa guney goleti neden yapilmiyo onlari haberini yapalim istimlak edilmis parasi odenmis oyleyken yapilmadi nerde devlet buyukleri