Reklam

AFYONKARAHİSAR'DA BİLARDO'YA İLGİ ARTIYOR

Tamamen el becerisi üzerine kurgulanmış bir oyun olan bilardonun Afyonkarahisar'da Amerikan ve 3 top diye iki türlüsü oynanıyor.

AFYONKARAHİSAR'DA BİLARDO'YA İLGİ ARTIYOR

Tamamen el becerisi üzerine kurgulanmış bir oyun olan bilardonun Afyonkarahisar'da Amerikan ve 3 top diye iki türlüsü oynanıyor.

AFYONKARAHİSAR'DA BİLARDO'YA İLGİ ARTIYOR
12 Ocak 2019 - 11:25 - Güncelleme: 13 Ocak 2019 - 16:35

Resmen spor olarak kabul edilen federasyonu ve buna bağlı Afyonkarahisar İl Temsilciliği olan bu spor gereken ilgiyi bugüne kadar görmedi. 

Tamamen el becerisi üzerine kurgulanmış bir oyun olan bilardonun Afyonkarahisar'da Amerikan ve 3 top diye iki türlüsü oynanıyor.   Yılda bir kere il birinciliği düzenlenen ve yarışmaya katılmak için lisans mecburiyeti bulunan bu salon sporuna 20 TL karşılığı lisans vermekten ibaret. Bunun dışında "Hiçbir kurumdan hiçbir ilgi görmeden" bir avuç bilardo severin zor koşullar altında yapmaya çalıştığı bu spor dalında Afyonkarahisar çoktandır dünya ve Türkiye dereceleri kazanıyor.

1995'ten bu yana Afyonkarahisar Bilardo İl Temsilciliği görevini yürüten Alaaddin Çevirim katıldığı bir çok yarışmada Afyonkarahisar’ı temsil etti ve çeşitli derecelerle döndü. Şimdiye kadar 10 kez il birinciliği kazanan Çevirim Ege Bölgesi Kalifikasyon'unda da çeşitli dereceler kazandı. 

Daha önce Afyonkarahisarlı sporcular Enver Mut Türkiye 26. olmuş Mustafa Ak da Dünya Şampiyonalarında çeşitli dereceler elde etmişti.

"Centilmenlerin sporu" da denilen bilardo mermer üzerine çuha kaplanmış bir masa fildişi veya sıkıştırılırmış fildişi taklidi toplar ve isteka tabir edilen uzun sopalarla oynanır ve bir takım kuralları vardır. Matematiksel formüllere dayalı kuralları olan 2 bant disiplininde Afyonkarahisarlı sporcu Alaaddin Çevirim Türkiye genel klasmanında 411. sırada bulunuyor.  "Duruş vuruş ve tutuş"dan ibaret olan ve istenmeyen bir şekilde Balık diye tabir edilir şans eseri sayı alındığında oyuncunun sevinç çığlıkları atmak yerine rakibinden ve seyircilerden özür dilediği güzide bir spor dalı olan bilardoda Afyonkarahisar İl Temsilcisi Alaaddin Çevirim gençleri Bilardo oynamaya davet ediyor. 


Kaynak: Hamza Yılmaz / Hisar Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum