Reklam

AFYONKARAHİSAR'DA 6 KÜTÜPHANE BİRDEN AÇILIYOR

Denizli’de yaşayan Serban’lı hemşehrimiz Safiye SAMYELİ hanımefendi yöneticisi olduğu, " Sesime ses ver Türkiye'm Bırakın Kızlar Okusun" adlı platformu ile birlikte, şehrimizde 6 kütüphane birden açılmasına öncülük etti.

AFYONKARAHİSAR'DA 6 KÜTÜPHANE BİRDEN AÇILIYOR
20 Ekim 2020 - 21:37 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 23:24
37 Yıldır Sönmeyen Eğitim Ateşi.Denizli’de yaşayan Serban’lı hemşehrimiz Safiye SAMYELİ hanımefendi yöneticisi olduğu, " Sesime ses ver Türkiye'm Bırakın Kızlar Okusun" adlı platformu ile birlikte, şehrimizde 6 kütüphane birden açılmasına öncülük etti.

Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde "BIRAKIN KIZLAR OKUSUN İSVİÇRE MELEKLERİ KÜTÜPHANESİ’’

Abdurrahim Mısri Ortaokulunda " BIRAKIN KIZLAR OKUSUN Dilek GÜNDOĞAN KÜTÜPHANESİ’’ 19.10.2020 Pazartesi günü açılarak faaliyete girdi.

Sinanpaşa / Serban, Sinanpaşa/ Küçükhüyük ve yine Sinanpaşa’da  iki okulumuzda daha  belirlenen program dahilinde kütüphane açılacak ve öğrencilerimizin istifadesine sunulacak.Safiye SAMYELİ, cinsiyet ayrımı yüzünden eğitim hayatını tamamlayamadı, aradan yıllar geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi eğitim ateşi ile yanan Afyonkarahisar/ Sinanpaşa-Serban Kasabası doğumlu Denizli’de ikamet eden Kültür bakanlığı halk Şairi Safiye Samyeli'nin yürek yangını Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.

Serban kasabası doğumlu olan Safiye Samyeli, eğitimini tamamlayamamış olmanın içerisinde yakmış olduğu eğitim ateşi, üç kez dışarıdan okumaya teşebbüs etmiş ama her davasında aile, eş ve baskısı toplum baskısı yüzünden bir türlü eğitimini tamamlayamamış olan Halk Şairi bu güne kadar onlarca ödüle, çeşitli yarışmalarda bir çok derecelere sahip oldu, on kitap yazdı, üç yüz elli şiiri besteledi bunlardan bazıları albümlerde yer aldı ama bunların hiç birisi kendisinin  yürek yangınını söndürmedi.On dört yıldan bu yana bireysel olarak okutulmayan kız çocuklarının sessiz feryadına ses olmaya çalışan Halk Şairi dört yıl önce sosyal medya üzerinden " Sesime ses ver Türkiye'm Bırakın Kızlar Okusun" adlı bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Halk şairinin feryadına Türkiye'nin dört bir yanından cevap geldi Yalnız değilsin biz de varız" diyordu Türkiye. Başlatmış olduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında kendisine gönderilen kitaplar ile Van'ın Özalp ilçesinde dört okulun kütüphanesini yeniledi. Kendisine gönderilen şiirlerden "BIRAKIN KIZLAR OKUSUN"  adlı bir Antoloji hazırlayarak kendi imkanları ile yayınladı ve katılımcı tüm şairlere takdim ettiği gibi tüm Türkiye'ye de dağıttı...Her geçen gün çığ gibi büyüyen proje, Akses Haber ajansı tarafından 2019 yılı, "Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi" ödülüne layık görüldü. Samyeli'nin feryadı artık yalnızca Türkiye’ den değil yurtdışından da duyuluyordu.

Van/ Şanlıurfa, Siverek/ Adıyaman, Harmanlı/Adıyaman, Punarbaşı/ Adana, Yüreğir de açmış olduğu kütüphanelere iki yeni kütüphane daha ekledi.

Yedi kişilik yönetim kurulu ve otuz beş il temsilcisi arkadaşı ile büyük bir mücadele veren Halk Şairine Avrupa’dan destek geldi.

Kendisi gibi Afyonkarahisar'lı olan ama Almanya’da gurbetçi olarak yaşamını sürdüren işletme sahibi Dilek Öztürk memleketinde bulunan öğrencilere destek olmak için " bir okulumuzun kütüphanesine sponsor olabilirim "dediğinde çalışmalarına başlayan Halk Şairi Pazartesi günü  Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır,

 İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Kanık, Gedik Ahmetpaşa İl Halk kütüphanesi  Müdürü Abdullah Aytekin, Araştırmacı,Yazar TV ve Radyo Programcısı Lokman Özkul,

Araştırmacı Rehber, yazar Habip Akalın'ın da katılım ve destekleri ile Abdurrahim Mısri Orta okulunda " BIRAKIN KIZLAR OKUSUN Dilek GÜNDOĞAN KÜTÜPHANESİ" Ve Afyonkarahisar Süleyman Demirel Fen Lisesi’nde " BIRAKIN KIZLAR OKUSUN İSVİÇRE MELEKLERİ KÜTÜPHANESİ" nin temsili açılışlarını gerçekleştirdi.

Duygularını dile getirmenin çok güç olduğunu dile getiren Safiye Samyeli,

" Sesime ses ver Türkiye'm BIRAKIN KIZLAR Okusun’’ dediğimde feryadımın bu kadar uzak ülkelerden bile duyulacağını hiç düşünmemiştim. Projemiz her geçen gün çığ gibi büyüyor ve ben bundan son derece memnunum çünkü eğitim yalnızca benim, ya da  Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu. Bugün burada açılan kütüphaneler ile öğrencilerimize bir nebze de katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere. Kütüphanelerimizde yer alacak kitapları bizlere temin eden Sevgili Dilek Gündoğan hanıma, İsviçre Melekleri ekibinde yer alan Sevgili Sabire Cömertpay, Nursel Akaydar, Seda Toraman, Tutku Gümüş ve Murat Cömertpay'a bir kitap ile dahi olsa kitap kampanyalarımıza destek veren tüm duyarlı yüreklere, BIRAKIN KIZLAR OKUSUN ekip arkadaşlarım, şahsım ve tüm dünya kızları adına çok teşekkür ediyorum. Amacımız duyarlılığımızı ortaya koyarak daha çok sponsor ile daha çok öğrencimizin eğitim hayatına dokunmak ve örnek teşkil etmektir. Bugün burada sponsorlarımızın katkısı ile iki kütüphanemizin daha açılışını gerçekleştirdim ve inşallah Salı günü de doğduğum Kasaba olan Sinanpaşa / Serban ve Sinanpaşa/ Küçükhöyük de iki farklı okulumuzda daha kütüphane açacak ve öğrencilerimizin yüreklerine dokunarak eğitim hayatlarına destek olmaya çalışacağız. Çalışmalarımız bunun ile de sınırlı kalmayacak sırada bizlerden kitap bekleyen onlarca okulumuz var ve ben tüm ekip arkadaşlarım ile birlikte gücümüzün yettiği kadarı ile bu okullarımıza yardım etmek için canla başla çalışacağım "dedi.Şehrimize açılan 6 kütüphanenin hayırlı olmasını diliyor ve okuyucusunun, istifade edeninin daha çok olmasını temenni ediyoruz.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nurettin Çiçek
    9 ay önce
    Sizi yürekten kutluyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum en büyük düşman cehalet bu düşmanı yenmede hele kız çocuklarının okumasında yaptığınız fedakarlıktan dolayı gurur duyuyorum