Afyonkarahisar'da 10 bin hektarlık arazi toplulaştırıldı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız Afyonkarahisar ilinde 2020 yılında 3 adet projede toplam 42 bin 260 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 9 bin 998hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini belirtti.

Afyonkarahisar'da 10 bin hektarlık arazi toplulaştırıldı
10 Aralık 2020 - 11:13 - Güncelleme: 10 Aralık 2020 - 19:27
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Afyonkarahisar ilinde 2020 yılında 3 adet projede toplam 42 bin 260 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 9 bin 998hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen toplulaştırma çalışmaları hakkında da açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 Milyon hektar alan bulunmaktadır. 8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında 496 bin hektar, 2019 yılında ise 619 bin hektar alanda, 2020 yılında ise Ekim ayı sonu itibari ile 425 bin hektar alan da tescil çalışmaları tamamlanmış olup 2020 yılı sonu itibari ile de 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanmış olacaktır. Böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibari ile 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacaktır. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir.  ‘dedi.
 
Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak
 
Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalmaktadır.
 
Arazi Toplulaştırması Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır
 
Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır. 
 
Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘2020 yılında Burdur ve Afyonkarahisar illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.
 
2020 Yılında Burdur’da 2 Bin 75 HektarArazi Toplulaştırıldı
 
Genel Müdür Yıldız, ‘Burdur ilimizde de 2020 yılında 2 adet projede toplam 18.206hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 2 Bin 75hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 15 bin 663hektar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.
 
2020 Yılında Afyonkarahisar’da9 Bin 998 Hektar Arazi Toplulaştırıldı
 
Yıldız, ‘Afyonkarahisar ilimizde 2020 yılında 3adet projede toplam 42 bin 260hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 9 bin 998hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini belirtti.
 
Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar illerimizde 1 Ocak 2020 tarihinden bu güne kadar 8 proje dâhilinde 12 bin 73hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır. Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 23.030hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasının planlandığının belirtti.
 
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Asım
    5 ay önce
    Manşet yanlış, Siz editörünüzü değiştirin. Tapulaştırıldı değil, TOPLULAŞTIRILDI.