Reklam

Afyonkarahisar, büyükşehir belediyesi oluyor!..

İçerisinde Afyonkarahisar'ın da bulunduğu ve nüfusu 750 bine ulaşamadığı için büyükşehir statüsü alamayan  51 il belediyesi büyükşehir oluyor!..

Afyonkarahisar, büyükşehir belediyesi oluyor!..
26 Nisan 2021 - 15:40 - Güncelleme: 26 Nisan 2021 - 15:49

İçerisinde Afyonkarahisar'ın da bulunduğu ve nüfusu 750 bine ulaşamadığı için büyükşehir statüsü alamayan  51 il belediyesi büyükşehir oluyor!..

AK Parti, 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde 30 büyükşehir dışında kalan diğer 51 il belediyesinin statüsünü de büyükşehir statüsüne getirmeyi gündemine aldı.

İşte, büyükşehir statüsüne ulaşacak olan 51 il hakkında detaylı bilgiler...

 

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni yerel yönetimler düzenlemesinde, 81 ilin tamamının “büyükşehir belediyesi” statüsüne çekilmesi planlanıyor. Milliyet'in haberine göre kurgulanacak yeni sistemde, Türkiye’de yalnızca “il belediyesi”ne sahip olan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanı, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetecek. Merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyeleri kurulacak. Büyükşehir belediyesi aracılığıyla kentin bütün olarak planlanması sağlanacak.

Mevcut durumda Türkiye’de toplam nüfusu 750 binden fazla olan illerin il belediyeleri kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebiliyor. Türkiye’de büyükşehir statüsünde 30 il bulunuyor. AK Parti’nin, 3 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı yerel yönetimler düzenlemesinde daha önce büyükşehir statüsü için nüfus şartının aşağıya çekilebileceği ifade ediliyordu. Ancak önceki gün AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yeniden gündeme gelen düzenlemede 81 ilin de “büyükşehir belediyesi” statüsüne çekilmesi üzerine çalışma yapılması kararlaştırıldı.Büyükşehir olmayan illerde yer alan köylere götürülecek hizmetlerin il özel idareleri tarafından yürütülmesinin, “devlet hizmeti” bakımından sıkıntılara neden olduğu ifade edilirken, yeni kurgulanacak sistemde illerde “tek tip” yönetim sistemine geçilmesi planlanıyor. Yeni sistemde Türkiye’de “il belediyesi” bulunan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanının, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetmesi; merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyelerinin kurulması öngörülüyor.

Çalışmaya göre büyükşehir belediyeleri, kenti tek merkezden bir bütün olarak planlayacak. Bu kapsamda büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında yeni bir “yetki alanı” düzenlemesine gidilecek. Büyükşehir belediyeleri her ölçekteki imar ve parselasyon plânları, ulaşım ana planı, yol yapımı gibi konularda makro planlamaları yapacak, ilçe belediyeleri ise çöp toplama, mezarlık hizmetleri gibi “gönül kazanacak” mikro işlerle uğraşacak.

Ancak 51 ilin de büyükşehir statüsü kazanması halinde bu illerdeki vatandaşlardan toplanacak emlak vergisi, vatandaşa ekstra bir mali yük getireceği gerekçesiyle tartışma konusu. Mevcut durumda büyükşehir belediye sınırları içindeki gayrimenkullerin emlak vergisi, yüzde 100 zamlı olarak alınıyor. Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda 2012’de yapılan “büyükşehir” düzenlemesine benzer şekilde 51 ilde de emlak vergisi konusunda bir süreliğine ertelemeye gidilebileceği ifade ediliyor.


YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • Halil Şahin
  1 ay önce
  Büyük şehir olan yerler de halk çok pişman. Siyasi rant uğruna halk feda ediliyor, yazık oluyor. İş işten geçmeden, Afyonkarahisarlı aklını başına almalı.
 • Ali demir
  1 ay önce
  İstemiyoruz. Bı şehir büyükse büyüktür zaten. O kendiliğinden zamanla olur. Statü olarak değiştirmek demek vergi şu çevre temizlik vs arması demek bunun vatandaşa zararı olur ancak
 • Ashil
  1 ay önce
  İstemiyoruz kardeşim küçük olsun bizim olsun
 • 272
  1 ay önce
  Bana gõre Õncelikle REFERENDUM yapmak lazïm.Õyle kafana gõre BŪYŪK & KŪÇŪK diyemezsiniz...Bu bir kandïrmaca...umarïm halkımız bu oyuna gelmez..
 • Abdullah
  3 ay önce
  Afyon kara hisar böyle mutlu afyonu biz olduğu gibi seviyoruz.size ne kardeşim cebinizde para eksilince millete sarıyorsunuz. O 51 il büyük şehir olursa bak bakalım akp bidaha iktidarı hayalinde bile göremez yeter. Artık bırakın insanların yakasını yahu
 • serdar
  3 ay önce
  bu büyükşehir olayının vergileri artırmaktan başka bir faydası yok. Ak partiyede faydası yok. vergiler 1 kuruş artsın görün bakalım 1 tek oy bulabilecekmisiniz.
 • Hüseyin Pektaş
  3 ay önce
  Büyükşehir olmak vatandaşa ne kazandıracak. Şehre ne katacak çok merak ediyorum. Birisi anlatabilirmi.
 • Anonim
  3 ay önce
  Büyükşehir olmanın şehre faydası yok. Hatta vatandaş için zararı var. Değişik vergiler çıkıyor ve su fiyatları artıyor.
 • afyonlu
  3 ay önce
  afyonada ne yakışır valla büyükşehirlik :D
 • ahmet karaca
  3 ay önce
  seçime kadar vergiyi erteler seçim sonrası geçmişle birlikte öpe koklaya alır. akp zihniyeti şaşmaz
 • muhalefet
  3 ay önce
  İktidarı kaybetmemek için her yol mubah. Ancak bu ters tepebilir. Köyler büyük şehrin mahallesi olmaktan memnun olacaklar mı bakalım?
 • tekin çetin
  3 ay önce
  bu nasıl bir başlıkİçerisinde Afyonkarahisar'ın da bulunduğu ve nüfusu 750 bine ulaşamadığı için büyükşehir statüsü alamayan 51 il belediyesi büyükşehir oluyor!..baş manşetAfyonkarahisar, büyükşehir belediyesi oluyor!..??????