Afyon'un parlayan yıldızı: Egemen Güven

Basketbolun saygın sitesi Basketfaul, Afyon Belediye'nni genç uzunu Egemen Güven'i değerlendirdi.

Afyon'un parlayan yıldızı: Egemen Güven
14 Ocak 2021 - 14:31
Basketbolun saygın sitesi Basketfaul, Afyon Belediye'nni genç uzunu Egemen Güven'i değerlendirdi.

İŞTE O DEĞERLENDİRME:Türkiye'ye 1996-97 jenerasyonu gibisi acaba kaç yıl sonra gelir? 

Berk uğurlu, Doğuş Özdemiroğlu, Yiğit Arslan, Tolga Geçim, Oğulcan Baykan, Furkan Korkmaz, Ege Arar, Ayberk Olmaz, Metehan Akyel, Kadir Bayram, Egemen Güven... 

İkinci soru ise şu: Bunlardan kaçı olabileceği kadar oldu?

Sadece Furkan Korkmaz, NBA'e gitti, Tolga Geçim'i ise Euroleague'de değil, BSL'de izleyebiliyoruz.

Bu oyuncuların karşılıklı oynadıklarından bazıları şimdi NBA'de... Domantas Sabonis, Kristaps Porzingis, Anžejs Pasečņiks gibi... NBA'de gidip daha sonra Euroleague takımlarına dönenler de var... Ante Zizic, Dragan Bender gibi... Demek ki birşeyleri yanlış yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz. U18 Milli Takımımız'ın 2014'te Avrupa Şampiyonu olduğu turnuvanın MVP'si Egemen Güven'le ilgili karar vericiler filmi geri sarıp, aynısını yeniden oynatmaya kalksalar, buna ilk itiraz Egemen'den gelmez mi?

Pozitif bir yazı için acaba fazla negatif bir giriş mi oldu? Bizim asıl konumuza dönelim... Yani Egemen Güven'in sezonun ilk yarısında İz Bırakanlar listesinde bulunmasına...

Karşıyaka'nın çok güçlü kadrolarında genç bir oyuncu olarak yıllarını kaybettikten sonra Telekom'a geldi, fazla değişen bir şey olmadı... Beklediğimiz Egemen'i gecikmeli de olsa nihayet bu sezon gördük. Afyon Belediye ilk başlarda sürpriz gibi görülen, tekrarlandıkça normal kabul edilen galibiyetleri alırken bunda Egemen Güven'in rolü de büyük oldu.

Sezon başında back-up'ı olduğu Evaldas Kairys sakatlanıp takımın tek uzunu olarak kaldığında Afyon'da düşüş bekleyenler yanıldılar çünkü Egemen çok fazla artan süresine rağmen pota altında güçlü kalmayı başardı. Son zamanlarda ise Evaldas'la birlikte sahada kalıp 4 numara gibi oynamaya başlayıp portföyünü genişletti.

23 maçta 10.8 sayı, 7.4 ribaund, 1.6 asistle oynarken 4 maçta double double yaptı. Her iki elini kullanarak ve özellikle çengel atışlarıyla sırtı dönük oynayan en etkili Türk uzunlardan biri, son dönemde yüzü dönük oyununu da geliştirmeye başladı. Göz yaşı damlalarını, potanın tam karşısından değil, çok daha zor açı olan kenarlardan da atabiliyor. Pick and roll savunmasında büyük gelişim göstermiş olsa da, hem daha iyi savunma, hem de 4 numara için ayaklarını daha fazla çabuklaştırmak zorunda. Afyon Belediye'nin savunma prensipleri çerçevesinde switch yaptığında çok fazla sırıtmıyor. Şut mekaniğinde bir sorun olmadığı için şimdilik fazlaca denemediği uzak mesafe şutları ona zenginlik katacaktır. Her antrenman öncesi ve sonrasında şutunu geliştirmek için özel çalışma yaptığını biliyoruz.  

Koçu Can Sevim, Egemen Güven'in bundan sonraki kariyer planlamasıyla ilgili olarak şu yorumu yapıyor: Onda Euroleague potansiyeli var ancak merdivenleri birer birer çıkmalı. 3 basamak birden atlamasını risk olarak görürüm. 

Sonuç olarak... Egemen'in önünde aksilik olmazsa 10 yıldan çok fazlası var ve büyük hedefler onun için hala çok geçerli... 


YORUMLAR

  • 0 Yorum