Reklam

AFYON'UN KADERİ Mİ?..

Geçen yıl birincisi yapılan Afyon Foto Fest ile ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce hazırlanan Almanak’ın uzunca bir süredir depoda bekletildiği öğrenildi.

AFYON'UN KADERİ Mİ?..

Geçen yıl birincisi yapılan Afyon Foto Fest ile ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce hazırlanan Almanak’ın uzunca bir süredir depoda bekletildiği öğrenildi.

AFYON'UN KADERİ Mİ?..
13 Mart 2019 - 14:07 - Güncelleme: 13 Mart 2019 - 14:12

Geçen yıl birincisi yapılan Afyon Foto Fest ile ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce hazırlanan Almanak’ın uzunca bir süredir depoda bekletildiği öğrenildi.

2018 yılında basılan Almanak’ların Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün deposunda bekletildiğini öğrenen vatandaşlar İl Müdürü Mehmet Tanır’a tepki gösterdiler; ‘Almanak turşusu iyi olmaz Müdür Bey. O kadar masraf edilmiş, neden depoda bekletiyorsun? Dağıt da Afyon’un tanıtımı, reklamı olsun’ dediler. Basımı yapılan Almanak’ın Afyon Belediyesine bile gönderilmediği öğrenildi.

AFYON’UN KADERİ Mİ?

Kültür ve Turizm zenginliği açısından tüm Türkiye’deki İl’lerin başında gelen Afyon maalesef yeterli ölçüde tanıtılamıyor. Görevi Afyon’u tanıtmak olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün başında bu işi layıkıyla yerine getirebilecek yöneticiler olmadığı için tanıtım konusunda maalesef mecburi baypaslar yapılmak zorunda kalınıyor. Yıllardır Afyon bu konuda makus talihini bir türlü yenemiyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün başına konusunda uzman isimleri yerine, siyasi torpiller ile yerleştirildiği iddia edilen Müdür’ler nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor.

TURİZM VE KÜLTÜR BİLGİ İSTER

İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevine atanan kişinin en az bir kaç yabancı dili bilmesi, başında bulunduğu yörelerin tüm özelliklerini herkesten iyi bilmesi ve konusunda uzman kişi olması gerekirken, son yıllarda siyasi torpiller ile bu kadronun doldurulduğuna dikkat çeken bazı ilgililer, ‘Bu tür görevlendirmeler de siyasiler devreye girmemelidir. Onlar devreye girdikleri zaman işte böyle oluyor. İşi ehline verin düsturu maalesef işi bizim adama verine evrilmiş durumda. Afyon’un hali buna en güzel örnektir. Benim arkamda falanca Milletvekili var diyerek övünmek yerine yaptığı işi referans göstermek daha şık olanıdır’ dediler.

BARDAĞI TAŞIRAN SON OLAY

Afyon Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne atandığı günden itibaren adı çeşitli skandallar ile anılan Müdür Mehmet Tanır göreve başladığı andan itibaren uygulamaları ile tepki çekmişti. Makam aracı ile Müdürlüğünün bazı üst düzey görevlilerine servis yaptırtan Müdür Tanır’ın mesleki yetersizliği nedeniyle Valiliğin İl Turizm Ofisini kurduğuna dikkat çekiliyor. Son olarak 2018 yılında yapılan 1.Frig Foto Fest Almanak’ının belirtilen miktarda basıldığı iddia edilmesine rağmen dağıtımının az miktarda yapılması soru işaretlerine neden oldu. 

KAÇ ADET BASILDI, NERELERE DAĞITILDI?

Almanak’ın kaç adet basıldığının, kaç TL ye mal edildiğinin ve kaç adetinin nerelere dağıtıldığının belirsiz olduğuna dikkat çekilirken, ilgililer ‘2018 yılında basıldığı belirtilen Almanakların neden depoda bekletildiğinin ve bu konunun gündeme gelmesinin ardından parça parça bazı yerlere gönderilmesinin soruşturulması gerekir. Valilik olarak bu konunun üzerine gidilmelidir. Bu Almanak’lar Afyon’un tanıtımı için yapıldığına göre, depoda bekletilmesinin amacı nedir? Afyon Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevinde bulunan kişi Afyon’un tanıtımına neden engel olmaktadır?’ dediler. Bu arada bastırılan Almanak’lardan Afyon Belediyesine bile gönderilmediği öğrenildi. (Gazete3)

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Zeynep
  1 yıl önce
  Haber doğruysa üzücü. Afyonumuz turizmi, tarihi, kültürü, sanatıyla hak ettiği yeri bulabilmiş değil. Kültür Müdürlüğü yalnızca şimdi değil eskiden beri pasif kaldı bu konularda. O bahsedilen Valilikteki Turizm Ofisinde bulunanlar da orada müdürlük yaptı. Onlar da kendi egolarının esiri olmuş boş kişilikler. Bakın geçen Devlet Tiyatrosuna bilet almaya gittim. Zaten sinirliydim bir bilet için ta Uydukent'e gitmek zorunda kaldığımdan. Üstüne de bilet kalmadı dediler. İş yerimden boşuna izin almış oldum. Orada şef olan bir beyefendiyle tanıştım. Beni sakinleştirmekle kalmadı, kendi biletini ücretsiz olarak bana verdi. Bu kurum ne iş yapar dediğimde üşenmeden resmen brifing verdi. Yapılamayan şeylerle ilgili mantıklı açıklamalarda bulundu. Bireysel ve kurumsal özeleştiri de dahil! Kimsenin yüzünüze bakmadığı kurumda devletin vatandaşa karşı olması gereken yüzüydü sanki. Esas ilginç olan da bu zat oraya daha yeni gelmiş ve herkesten daha ilgili daha bilgili. Bu adamları idareci yapın.
 • Tuna
  1 yıl önce
  Yani artık çıldırmamak elde değil... Yüz yıllara tanıklık etmiş ; tarihiyle, kültürüyle, coğrafyasıyla,iklimiyle ve yer altı zenginlikleriyle dünyada 1 tek dahi örneği olmayan şehrimiz kaderine mi terk edildi? Elimizdeki değerleri neden kullanamıyoruz? Şehir olarak Türkiyenin en ulaşılabilir şehri değilimiyiz? Neden turizm açısından şehrimizin reklamını yapamıyoruz? Gibi bir çok soru mevcut aklımda... Bir çok şehirde turist çeken özelliklerin hepsi Afyon'da mevcut neden turistlerin ilgisini Afyon'a cekmiyorsunuz? Peri bacası Afyon'dada var , termal Afyon'dada var, kültür Afyon'dada var , hele hele tarihin en eskisi Afyon'da var.... Bunu değerlendirmeyen yöneticilere hakkım haram zıkkım olsun, yataklarında rahat uyuyamasınlar... Turizm Fuarına gidiyoruz Afyon belediyesi lokum, sucuk satıyor onlarda olmasa halimiz harap, valilikten , otellerden bı haber zaten .... Yazacak şey çokta anlayana
 • H. Karakaya
  1 yıl önce
  Liyakat sistemi bozulursa olacağı bu. Daya sırtını hükümete, sana kim bir şey söyleyebilir ki. Ehil olmayan insanlar koltukları işgal ediyor. İnşallah bu düzen böyle devam etmez
 • Tunç Tekin
  1 yıl önce
  Mehmet Tanır Afyon'a yakışmayan bir müdür.Hiç bir çalışması yok.Afyon yerel kültürüne katkısı olmadığı gibi siyasilerle yan yana durmaya gayret eden bir kişi.Eski Kültür Mudürümüz rahmetli Musa Seyirci çok çalışkan,üretken bir insandı.Afyon'a ilişkin pek çok kitap,makale,sergi vb.etkinliklerde bulunmuştu.Mehmet Tanır bey klasik memur.Küçük dağları ben yarattım, havasında,çalışmak isteyenlerin hevesini kıran bir insan Afyon'a ne verebilir?Hasan Özpunar'ın kitap tanıtım toplantısındaki tavrına baktım "sanki kitabı Hasan değil de Mehmet Tanır yazmış" diye düşündüm.
 • yılmaz vural
  1 yıl önce
  İşin ehli diye boşuna demiyoruz. liyakat her kurumda şart. Kültür Ve Turizm Müdürlüğü vazifesini layığıyla yapmıyor.