Afyon'da zimem geleneği devam ediyor

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'in geçtiğimiz yıl Ramazan Ayı'nın başında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla maddi açıdan zor durumda olan vatandaşlara yönelik "Zimem Defteri" uygulaması çağrısına hayırseverlerin desteği devam ediyor.

Afyon'da zimem geleneği devam ediyor
01 Mayıs 2021 - 00:36

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'in geçtiğimiz yıl Ramazan Ayı'nın başında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla maddi açıdan zor durumda olan vatandaşlara yönelik "Zimem Defteri" uygulaması çağrısına hayırseverlerin desteği devam ediyor.
 

ZİMEM GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

HAYIRSEVELERİMİZE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDERİZ

Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüğünde, hayırsever işadamlarımızın desteği ile alan elin veren eli bilmediği, yardımlaşmanın zarif usûlü olan ZİMEM DEFTERİ uygulaması devam ediyor. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in Ramazan Ayı’nın başında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla zor durumda olan vatandaşlara yönelik Zimem Defteri uygulaması çağrısı hayırseverlerimizden büyük destek gördü.

BAŞKAN ZEYBEK BİZZAT KATILIYOR

Osmanlı Döneminde varlıklı kişilerin içinde yazılı olan tüm borçları ödeyerek zimem defterlerini satın alma uygulaması, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in girişimleriyle; şehrimizdeki hayırseverlerin teveccühüyle devam ediyor. Başkan Zeybek’in bizzat katıldığı uygulamada mahalle bakkallarındaki zimem (veresiye) defterleri satın alınarak ihtiyaç sahibi ailelere destek olunuyor.  

Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş ve mahalle muhtarları ile birlikte gerçekleşen ziyaretlerde vatandaşlara ait defterlerdeki kayıtlı borçlar hesaplanarak Başkan Mehmet Zeybek tarafından bizzat ödeniyor. Böylelikle hem Osmanlı geleneği olan Zimem Defteri uygulaması hayata geçiyor, hem de vatandaşlarımızın esnafa olan borçları kapanıyor. Covid-19 salgını dolayısıyla Türkiye ve Afyonkarahisar'ın zor günlerden geçtiğini belirten Başka Zeybek, birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür etti.

HAYIRSEVERLERİMİZE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDERİZ

Covid-19 dolayısıyla maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara ihtiyaçlarını karşılamak ve farkındalık oluşturmak için bir sosyal sorumluluğu yerine getirdiklerini söyleyen Başkan Zeybek, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Halk arasında veresiye defteri olarak da bilinen bakkal, market ve esnaflardaki 'Zimem Defteri’nin ödenmesini hayırseverlerimizle birlikte geçtiğimiz Ramazan ayında hayata geçirmiştik. Ramazan Ayı’nın başında hayırsever iş adamlarımıza çağrıda bulunmuştuk. Bakkal, kasap ve manav gibi esnaflardan alışveriş yaparak, borcu bulunan hemşerilerimizin veresiyelerini ödemelerini rica etmiştik. Sağ olsun Afyonkarahisarlı hayırseverlerimiz bu çağrımıza büyük ilgi gösterdi. Buradaki asıl amacımız kardeşlik duygularımızı pekiştirmek. Yardım yapacak olan hayırseverin, yardım yaptığı hemşehrimizi tanımadan onun borcunu küçük esnafımıza ödemesiydi. İlk etapta inşallah bunu başardık.”

SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMÜYOR

Buradaki hedeflerinin hem hayırseverlerin hayrının yerini bulması, hem esnaf kardeşimizin bu süreçte ayakta kalması, hem de ihtiyaç sahibi ve çalışamayacak durumda olan hemşehrilerimizin de veresiye borçlarının ödenmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Zeybek, bu uygulamanın büyük bir ihtiyacı karşılamakla birlikte, ecdadın miras bıraktığı adalet ve hakkaniyeti, gelecek nesillere aktarabilme noktasında da önemli bir adım olduğunu söyledi.  Başkan Zeybek, "Uygulamayı özel kılan noktalardan biri de 'Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek' hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oldu. Amacımız günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyacın fark edilmesini sağlamak, Uygulamamız bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umudumuzu güçlendirdi. Hayra vesile olan hayrı işleyen gibidir düsturuyla hareket ediyoruz. Bu vesileyle çağrımıza kulak vererek destek olan tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum