Reklam

AFYON'DA İZMİR DEPREMİNDEN SONRA RADİKAL KARAR

İzmir’de meydana gelen depremin ardından önemi bir kez daha anlaşılan yatay mimari konusunda bir adım atan Afyonkarahisar Belediyesi, aldığı kararla 6 kattan daha yüksek bina yapılmasına izin vermeyecek.

AFYON'DA İZMİR DEPREMİNDEN SONRA RADİKAL KARAR
03 Kasım 2020 - 19:53 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 21:56
Afyonkarahisar’da, İzmir depreminden sonra radikal karar

Kentte yapılan binalarda 6 kattan fazlasına izin verilmeyecekAfyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek:

“Vatandaşlarımız enkaz altında kalmadan önce gerekli önlemleri alıyoruz”İzmir’de meydana gelen depremin ardından önemi bir kez daha anlaşılan yatay mimari konusunda bir adım atan Afyonkarahisar Belediyesi, aldığı kararla 6 kattan daha yüksek bina yapılmasına izin vermeyecek.Aldıkları kararı değerlendiren Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Vatandaşlarımız enkaz altında kaldıktan sonra dizlerimizi dövmekten ziyade önceden gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz” dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, dün belediye meclisinde gündeme gelen ve 6 kattan fazla bina yapımına izin verilmememsine yönelik kararı değerlendirdi. Afyonkarahisar’ın birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Zeybek, 6 kattan yüksek bina yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyledi. Zeybek, “Ben göreve geldiğim ilk andan itibaren dikey mimariye müsaade etmeyeceğimi ifade ettim. Bizden önceki dönemde ruhsat almış, arkadaşlarımızın yasal haklarına dokunmamak şartıyla bundan sonra alınacak izinlerde en fazla bölge bölge 6 kattan fazla vermeyeceğimi Mimarlar Odasıyla yaptığım toplantıda da ifade etmiştim. Biz birinci derece deprem kuşağında yaşayan bir iliz. Neyin ne zaman geleceğini hesap edemeyiz. Biz zamanında tedbir alarak Allah muhafaza deprem anında hasar gördükten sonra, vatandaşlarımız enkaz altında kaldıktan sonra dizlerimizi dövmekten ziyade önceden bu tedbiri alıp, gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. 2 Kasım’da yaptığımız meclis toplantısında bunun kararını aldık. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın her ortamda ifade ettiği üzere yatay mimariyi ön plana çıkartan bir mimari anlayışımızla bunu da inşallah tavizsiz uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu."Kentsel dönüşüm başlıyor"

Afyonkarahisar’da kentsel dönüşüm için vatandaşlarla görüşmelerin başladığını belirten Zeybek, “Kentsel dönüşümle alakalı şu aşamadan sonra bakanlığımız, hükümetimiz çok ciddi bir şekilde bu meseleler üzerinde duruyor. Bakanımızın ifadesi bir an önce halkla görüşmeler tamamlandıktan sonra değerlendirmeler yapılıp 250-300 konut Mısri Mahallesi’nde, 250-300 konut İbaret Camiinin oradaki mahallelerde olmak üzere birinci etap olarak başlaması talimatını verdi. Arkadaşlarımız Toplu Konut İdaresi Uzlaşma Bürosunu açtı. Vatandaşlara sadece parselleri hakkında bilgilendiriyorlar. Daha sonra değerlendirme ekibi gelip hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde bir değerlendirme yapılıp inşallah ilk kazmayı vuracaklar” dedi.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Ahmet
  7 ay önce
  Bilimsel açıklamalarla fay hattının geçtiği bildirilen bir bölgeye yüksek katlı binalar için ruhsat vermek telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir. mlesef memleketimizde yapılan imar planlarına baktığımızda sosyal alan ve çevre düzenlemesi açısından başarız olduğunu, başka memleketlerde yeşil alan, kaldırım genişliği, bina kat sayıları ve sosyal tesislerin vatandaşın rahat ve huzurlu bir şekilde istifadesi merkeze alınarak yapıldığını görüyoruz. En azından yeni imar planları yapılırken ve özellikle şehir içerisine yapılacak restorasyon ve yol düzeltme çalışmalarında profesyonel ekip ve proje ile yapılması millet ve memleket menfaatine olacaktır. Son olarak; şehrin tarihi dokusunun korunabilmesi ve meskun mahalde huzur için taşpınar çavuşbaş, örenbağ gibi bölgelerin ivedilikle kentsel dönüşüme açılarak toki benzeri projelerle nezih bir hale getirilmesi, ortada kalan tarihi mekanlara bu bölgeler üzerinden ulaşım için yeni yollar yapılması şehrin istikbali için önem arzetmektedir.
 • namık yılmaz
  7 ay önce
  uydukentten 900bıne ev alınmış. zorla mı sattılar? vatandaş uyanık olsun , birbirlerine hava atmak ıcın paralarını sokaga atıyorlar ne yapabılırız? hıç birşey. kentsel donusum hızlandırılmalı 6 sıddetındekı bır depremde orenbagda bır tane ev kalmaz...
 • vatandaş
  7 ay önce
  karar alınır, bakalım kim uygulayacak çok merak ediyorum
 • Vatandas
  7 ay önce
  Bataklık olan uydukente yüksek binalar için izin verdiniz vatandaşlara fiyatlari 800 bin 900 bin tlye bir daire satıldı olası bir depremde bu binalar kibrit kutusu gibi yıkılacak bunun vebali yüksek binalara izin verenlerin başına çöksün piyasada son zamanlarda zeybek matyar afyon inşaat yaptigi binalar neden cok katli bunlarin ne ozelligi var düşündürücü
 • Ali acar
  7 ay önce
  Uydukent mevki ne olacak 12 kat 16 kat verdiniz bunların vebali ne olacak karar almak için illa debrem olması gerekiyor
 • Ömür akyayla
  7 ay önce
  Daha önce birinci derece deprem bölgesi olduğu bilinmiyormuydu, bataklığa tarım alanlarına yumuşak zeminlere 10 15 17 20 katları verdiniz, allah korusun oralara birşey olsa 7 şiddetinde depremde ne olacak, özel planlama projeler yapılmış gibi yazık günah.
 • Dersaadet
  7 ay önce
  Uydukentteki yüksek binalarda oturan hemşehrilerim binalarımızda zemine kazıklar çakılmış diye rehavete kapılmayıp o kazıkların usulune göre yapılıp yapılmadıklarını kontrol ettirsinler.Usulune göre yapılmadı ise de oralarda ourmasınlar.
 • Eyup
  7 ay önce
  Uydukent lobisini durdurun herkes biliyorki uydukent batakliktir. sağlam zeminli yerlere imar acilsin konut yapılsın
 • makalele
  7 ay önce
  uydukente yapılan dikey mimariler nolcak bildiğin balçıktı oralar