Reklam

AFYON'DA 24 İŞLETMENİN ÜRÜNÜNDE TAKLİT VE TAĞŞİŞ TESPİT EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Afyonkarahisar başta olmak üzere tüm illerin Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı. Hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinden görülebiliyor.

AFYON'DA 24 İŞLETMENİN ÜRÜNÜNDE TAKLİT VE TAĞŞİŞ TESPİT EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Afyonkarahisar başta olmak üzere tüm illerin Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı. Hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinden görülebiliyor.

AFYON'DA 24 İŞLETMENİN ÜRÜNÜNDE TAKLİT VE TAĞŞİŞ TESPİT EDİLDİ
15 Ekim 2019 - 09:30 - Güncelleme: 15 Ekim 2019 - 11:34

Tarım ve Orman Bakanlığı Afyonkarahisar başta olmak üzere tüm illerin Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı.

Bakanlığın yayınladığı son listeye göre, Afyonkarahisar'dan 24 farklı firmanın-işletmenin et ürünlerinde taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi.

Hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinden görülebiliyor.

DETAYLI LİSTE İÇİN TIKLAYINIZBAKANLIK YAPTIĞI AÇIKLAMADA;
Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. 

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DETAYLI LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ

Bakanlığın son yayınladığı listeye göre, Afyonkarahisar ilindeki firma ve işletmelerin taklit ve tağişiş yaptığı belirlenen marka ve ürünleri şöyle:
 

 1. Doğan Döner-Serkan Çakmak (kanatlı eti)
 2. Egemen Sucukları (baş eti)
 3. Emsa Et Sucuk (kanatlı eti)
 4. Ertuğ Sucuk (kanatlı eti)
 5. Afyon Hambaloğlu Sucuk (kanatlı eti)
 6. Hilal Termal Izgara Köfte (sakatat tespiti)
 7. İnci Sucuk (kanatlı eti)
 8. Köfteci Hakan Bülbül Izgara Köfte (sakatat tespiti)
 9. Mutlu Pide Lahmacun-Çay Etli Pide (sakatat tespiti)
 10. Sarıtaş Et Döner-Kadir sarıtaş (kanatlı eti)
 11. Yusuf Sardoğan Soylutürk Sucuk (kanatlı eti)
 12. Yağmur Paket Döner-Hakan Çakmak (baş eti tespiti)
 13. Afyon Tekbir Sucukları (kanatlı eti)
 14. Zeka Et-Yavuzoğlu Sucuk (kanatlı eti)
 15. Bahçem Restaurant Adana Kebap (sakatat tespiti)
 16. Şampiyon Döner Izgara Köfte Sultandağı (sakatat tespiti)
 17. Afyon Kutlubey Sucuk Kasap Sucuk (kanatlı eti)
 18. Budaklar Dinlenme Tesisi-Çay Izgara Köfte (kanatlı eti)
 19. Doğan Ekmek Pide Salonu İscehisar Etli pide harcı (sakatat tespiti)
 20. Egemen Sucuk Afyon Gurme Sucuk (kanatlı eti)
 21. Bedirhan Erkoç Sucuk (kanatlı eti)
 22. Afyonkarahisar Hisaroğlu Sucukları (başeti tespiti)
 23. Afyon Zafer Sucuk (kanatlı eti)
 24. Mevsim Sucukları (tek tırnaklı eti)

 


YORUMLAR

 • 24 Yorum
 • Nurcan
  2 ay önce
  İnternet siparişinden afyonda kahvaltı sepeti diye %yüz dana eti diye çok yorum satışı var aldım bende ilkdefa ama şüphedeyim güvenilirliği yok gibi bilemedim
 • Osman mosman
  5 ay önce
  Domuz eti olanda var, neden yaMadiniz
 • Anonim
  8 ay önce
  Bu firmalar 2012 den bu yana denetlenmiş, cezaları kesilmiş firmalar. Sanki 12 Ekim 2019 da denetlenmiş de o an yayınlanmış gibi listeleniyorlar. Tamam doğru değil firmaların yaptıkları. Ama hala yapıyorlar mı bilmiyoruz. Yeni denetim sonuçları değil bunlar.
 • Haydar
  8 ay önce
  Hiçmi allah korkunuz yok serefsızler mevsım sucugu yuzde yuz at sucugu yaz yazıyı degıstır bakanlık savcılık asın bunları hala faul dukkanı kapatın
 • İsa Kırıkkale
  8 ay önce
  En temiz, güvenilir ve sağlıklı Afyon sucuğu DANET.
 • Ali
  8 ay önce
  Burada yorum yapanlar kilosu 45-50₺ ye 1.kalite sucuk satanlara afra tafra yapmasınlar artık . Ucuzdur vardır bir illeti pahalıdır vardır bir hikmeti
 • Gurbet 03
  8 ay önce
  Afyonkarahisar kasaplar odası ne iş yapar ? Bu liste de her zaman ilimiz firmaları maşallah istinasız yer alırken bu odanın sesi neden çıkmaz ? Korkunun ecele faydası yok çıkında iki çift laf edin
 • oktay
  8 ay önce
  normal etin fiatı 45 50 tl arasındayken 20 tlye 25 tlye sucuk alınabiliyorsa insanımızda biraz duyarlı olması gerekmezmi?amane yazıkki hayat şartlarının cok zor olması insanlarımızı ne yazıkkı bu tür yerlerden alış veriş etmeye zorluyor.tüm bu gerceklerdeen sonra yetkililerin bu firmalara en agır cezaları vermek ve bunları kapatması gerekmezmi?özellikle mevsim sucukları yargı önündede hesap vermelidir
 • reis
  8 ay önce
  MEVSİM marketler 10 liraya sucuk veriyormuş :D hahaha eşek at domuz eti mi acaep tek tırnaklı
 • Yunus Zencir
  8 ay önce
  Arkadaşlar mevsim sucuklarını büyükçelen mevsim sucukları ile karıştırmayalım lütfen. İkisi farklı marka ve mevsim sucukları denen firma üretim yapmıyor artık bildiğim Kadarıyla
 • Ramazan
  8 ay önce
  Belediyenin elinde mühürmu kalmamis kapat gitsin kardeşim adamlar hala satışta
 • Ayhan
  8 ay önce
  Zehir zukkum olsun..
 • Kerim
  8 ay önce
  Mevsim sucukları satıcısından zaten şüphelenmişti., adamın bakışları at hırsızı gibi fıldır fıldır dönüyor. Onuda geçtim nerden buluyorsunuz atı eşşeği. Yedikten sonra bütün aile rahatsızlandık o zaman aldığımda, meğerse adam eşşek eti satıyormuş.
 • Hüseyin Savran
  8 ay önce
  Bakanligin böyle Kontroller yapmasi ve vatandaşi bilgilendirmesi memnuniyet verici Yanliz listede ismi geçen firmalarin (ahlaksizlarin) insan sagliyigla oynamalarina ne gibi bir uygulama yapildi Bakanlik bunlarida aciklarsa iyi olur bence ellerinden lisanslari alinmali
 • Kel
  8 ay önce
  Bu arkadaşlara güzel Bi ceza yazınki akılları başlarına gelsin milletin saglıgıyla oynuyorlar o kazandığınız paralarla çolugunuza yediriyorsunuz haram kim insan saglıgıyla oynuyorsa Allah onu bildiği gibi yapsın inşallah
 • Mevlüt
  8 ay önce
  Etin kilosu olmuş 40 lira.. 15-20 liraya satılan sucukta tabiki kanatlı eti veya baş eti olacak bunun başka izahı olur mu ? 2018 yılında Bursa yolunda seyyar köftecide tesadüf Afyon sucuğu gördüm sucuğu kaça alıyosunuz dedim cevap 10 liraydı başka söze hacet var mı ? Hepimizin durumu belli kaliteyi ucuza alamayız satan da alan da zor durumda malesef...!!
 • Orhan özel
  8 ay önce
  Neden kapatmıyorlar mevsim sıcaklarını tek tırnaklı et nedemek
 • Vatandaş
  8 ay önce
  Yazıklar olsun mevsim sucuklarina
 • Mehmet
  8 ay önce
  Tesbit tarihine bakıyorum, 2017 , 2018. Niçin geç açıklanıyor. Ayrıca bu firmaların sadece kamuya açıklanması yeterli değil. Afyonkarahisar bu şehre ihaneti sineye çekemez. Sayın valimiz, Belediye başkanımız, esnaf odası yönetimi ve tabi hemşehrilerimiz, bu firmaları takibe alarak, ürettikleri güvensiz ürünleri için mesleki cezalandırma yoluyla ve bu sahtekarların ürünlerini almamak suretiyle daha sonra tekrar bu tip olayların olmamasını sağlamalıdır. Geçmişte de ilimizin marka değeri sucuk üretenlerde bazıları olumsuz açıklama dışında tepki görmedikler için bu gün yenileri türemiştir.
 • Mehmet
  8 ay önce
  Hakkımız haram olsun
 • Mustafa
  8 ay önce
  Ruhsat iptali gerekir tek tırnak ise
 • Ramazan
  8 ay önce
  Siz neden gidip hâlâ alıyorsunuz.
 • Hasim
  8 ay önce
  Tektirnakli diyorsunuz mevsim sucukları hala satılıyor neden toplamıyorsunuz yetkililer
 • Cemşit
  8 ay önce
  Tek tırnaklı eti olmayaydı iyiydi,, ruhsatı iptal edilme,, bence,,