Reklam

AFSİAD Başkanı Kadir Sayın'dan kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarmanın yasaklanmasına tepki

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın, bir basın açıklaması yaparak kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarmanın yasaklanmasına tepki gösterdi.

AFSİAD Başkanı Kadir Sayın'dan kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarmanın yasaklanmasına tepki
15 Aralık 2020 - 11:40 - Güncelleme: 15 Aralık 2020 - 23:13

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın, bir basın açıklaması yaparak kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarmanın yasaklanmasına tepki gösterdi.

Kadir Sayın, açıklamasında "Kısa çalışma ödeneğinin iş dünyasında, çalışanların nasıl olsa işten çıkarılmama garantisi olduğu için işletmelerdeki üretim verimlerinde ciddi verimlilik kayıplarının oluşmasına neden oluyor" dedi.
 

AFSİAD Başkanı Kadir Sayın koronavirüs salgını dolayısıyla iş dünyasının sıkıntılarının arttığına dikkat çekerek şu cümleleri kullandı:

"Ülkemizin mevcut ekonomik potansiyelinin daha iyi kullanabilmesi için reel, bütünleştirici, ekonominin yurtiçi ve yurtdışı oyuncularını ikna edip itimat veren, yatırımlar için şeffaf, uzun vadede yatırımcılar tarafından net olarak öngörülebilen programlar oluşturulmalıdır. Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalar yatırım arzusunu ve piyasaların belirginliğini azaltmaktadır. Bununla birlikte dolardaki bu artışlar ihracata sınırlı bir katkı sağlamakla beraber, enflasyonu tetikleyerek, üretime ve gelir dağılımına zarar vermektedir. İş dünyasının sıkıntıları pandemiyle birlikte daha da derinleşti ve üzerine yenileri eklendi. Pandemi de öncelik, insan sağlığı ve ekonomik faaliyetlerin devamlılığı olmakla beraber, bu dönemin ardından atılacak adımlar ve programların neler olacağının açıklanması, öngörülebilir politikalar izleneceğine dair algı oluşturulması ve istikrar için ayrıca önem arz etmektedir.”

Kadir Sayın, açıklamasına şu değerlendirmelerle devam etti:

“Uzun vadede ise kalkınmanın, üretimin ve istihdam sorunlarının çözümünde en önemli rol eğitimdedir. Ürün ve hizmeti dünyaya satabilmemiz için ürün ve hizmetlerimizin dünyanın istediği kalitede olması gerekir. Bunun için de dönemin gerektirdiği teknolojik ve girişimcilik becerilerine sahip bir nesil yetişmesi için eğitim alt yapısı oluşturulmalıdır. Yatırım ve teknoloji yoğunluğu yüksek katma değerli üretimler bu dönemde önemli bir ivme olacaktır. Tüketimin değil, yatırım ve teknoloji yoğunluğu yüksek katma değerli üretimin etkin olduğu bir büyüme modeli hayata geçirilmelidir. Gıdadaki enflasyon yıllık yüzdesi 19,6 olarak gerçekleşecek olması ve bu değerin toplam enflasyon değerlerinin üstünde olması, önümüzdeki dönemde en önemli sektörlerden birinin de gıda sektörü olacağını işaret etmektedir. Bu nedenle Tarım ve hayvancılık sadece bugün için değil gelecek için de stratejik ve vazgeçilmez olarak kabul edilip, bu sektördeki yatırımlar süratle planlanmalı ve ivedi desteklenmelidir.”

AFSİAD Başkanı Kadir Sayın, “Ülkeleri birbirine bağlayan gümrük kapılarında önlem amaçlı alınan tedbirler gereği uygulanan uzun prosedürler neticesinde, gemi yüklemeleri, gemilerin limana yanaşması, dolum ve boşaltma faaliyetlerinin süreleri uzamakta ve ilave maliyetler getirmektedir. Pandemi nedeni ile alınacak bu tedbirlerin bir ceza duruma gelmesine izin verilmemeli, uygulamalardan çıkartılacak sonuçlarla düzenli olarak yenilenmelidir. Kısa çalışma ödeneğinin iş dünyasında, çalışanların nasıl olsa işten çıkarılmama garantisi olduğu için işletmelerdeki üretim verimlerinde ciddi verimlilik kayıplarının oluşması, iş insanlarının önününe göremediği ve istihdam edeceği kişileri olumsuzluk anında işten çıkartamayacağından kaynaklanan istihdamdan kaçınması ve özellikle hizmet sektörü olmak üzere çoğu işletmenin hiçbir gelirleri yok iken çalışanın sigortası, iş yeri kirası gibi temel giderler nedeniyle sıkıntıya düşmesi gibi etkileri olmuştur. Bu sebeplerle son zamanlarda piyasa dostu kararlarla doğru adımlar atılmış olmasına rağmen, bunlarla birlikte alınan kararların etkisini arttırıcı ek önlemler de alınmalıdır.” dedi.


YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Ahmet Varlı
  7 ay önce
  Şimdiye kadar işçinin sırtından kazandınız.. Bayram demediniz seyran demediniz..kazandınız da kazandınız.. Kazandıklarınızın ZEKATI olsun bu zor dönemler
 • irfan
  7 ay önce
  kazandıklarınıza sayın bay sayın kimin sayesinse buralarara geldiniz
 • Eskilerden biri
  7 ay önce
  İşçinin verimliliği acaba nasıl olsa kısa çalışma ödeneği var çıkaramaz lar mi yoksa işçinin hakettiğinden az ödeme yapılmasından dolayı ve hakedilen mesailerin ödenmediği den mi.benve pandemiyi işyerleri kendi lehine çevirdi.calisirsan çalış çalışmazsa bir sürü işsiz var diyerek tehdit altında çalıştırılan personelden ne kadar verim beklenir? İğneyi önce kendinize batırın lütfen......
 • Reis
  7 ay önce
  Bu ne diyor.Sözde işten çıkarma yasak,dinleyen yok işten çıkarmalar devam ediyor.Ne hikmetse işsizlik oranı düşüyor.Bravo TÜİK bunu başardığın için.
 • selçuk özdemir
  7 ay önce
  tuzu kuru tabii... parası büyük, yaptığı iş büyük, aldığı ihaleler büyük ama zihniyeti küçük. çalışanlar umrunda değil. çünkü tuzu kuru ve pandemi döneminde bile parasına para katan bir zihniyet. yazıklar olsun.