Reklam

2 belde ve 60 köy Dinar İlçesine bağlı mahalle olacak!..

AK Parti MYK'da gündeme gelen ve yalanlanmayan yeni büyükşehir düzenlemesine göre Afyonkarahisar Dinar İlçe Belediyesinde de durum netleşmeye başladı.

2 belde ve 60 köy Dinar İlçesine bağlı mahalle olacak!..
04 Mayıs 2021 - 18:39
AK Parti MYK'da gündeme gelen ve yalanlanmayan yeni büyükşehir düzenlemesine göre Afyonkarahisar Dinar İlçe Belediyesinde de durum netleşmeye başladı.

AK Parti, 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde 30 büyükşehir dışında kalan diğer 51 il belediyesinin statüsünü de büyükşehir statüsüne getirmeyi gündemine aldı.

30 büyükşehir dışında kalan ve 750 bin sınırına ulaşamayan iller bu tasarıya göre "Büyükşehir Belediyesi" olacak. Afyonkarahisar da bu illerin arasında...

Afyonkarahisar ili, gündemde olan ve tartışılan tasarıya göre Büyükşehir olacak, her ilçe büyükşehir çatısı altında olacak.

İlçe belediye başkanları da, ilçeye bağlı olan merkez, kasaba ve köylerin oylarıyla seçilecek. Kasaba beledeiyeleri mahalleye dönüşecek.

Buna göre, Afyonkarahisar Dinar İlçe Belediyesine "MAHALLE" olarak katılacak olan ve Dinar Belediye Başkanlığı için oy kullanacak, şu anda belediye olan ama yasa taraısı bu şekilde çıkarsa mahalle olacak olan beldeler şöyle:

Haydarlı, Tatarlı 

Afyonkarahisar Dinar İlçe Belediyesine katılacak olan ve Merkez İlçe Belediye Başkanlığı için oy kullanacak olan köyler:

Afşar, Akça, Akçin, Akgün, Akpınarlı, Aktoprak, Alacaatlı, Alparslan, Avdan, Bademli, Bağcılar, Belenpınar, Bilgiç, Burunkaya, Bülüçalanı, Cerityaylası, Cumhuriyet, Çağlayan, Çakıcı, Çamlı, Çapalı, Çayüstü, Çiçektepe, Çobansaray, Çürüklü, Dikici, Doğanlı, Dombay, Dumanköy, Eldere, Ergenli, Gençali, Göçerli, Gökçeli, Kabaklı, Kadılar, Karabedir, Karahacılı, Karakuyu, Karataş, Kazanpınar, Keklicek, Kınık, Kızıllı, Körpeli, Okçular, Palaz, Pınarlı, Sütlaç, Tekin, Tugaylı, Uluköy, Yakaköy, Yapağılı, Yelalan, Yeşilçat, Yeşilhüyük, Yeşilyurt, Yıprak, Yüksel

Yeni büyükşehir yasa tasarısıyla ilgili çalışmalar devam ediyor... Bu çalışmalar bitince ve tasarı netleşince Meclis'e sunulacak... Yukarıdaki bilgiler, tasarı çalışmaları sürecinde değişebilir...
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Afyonlu
    2 ay önce
    İyi olacağını o zannediyorsunuz büyükşehir in mezarınızdan itfaiyenize suyunuza hep iyiler merkez belediyeye çöpü ilçe belediyesine hayırlı olsun