Reklam
Bugun...
ASKERİ BİRLİKLER İÇİN KULİSLER BAŞLADI, BİZDEN SES YOK


Sezer KÜÇÜKKURT yazıyor...
sezerkocatepe@hotmail.com
 
 

Başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki askeri birliklerle ilgili yeni düzenlemeler yapılıyor, yapılacak.

Afyonkarahisar’daki askeri birlikler ile bu birliklerin fiziki şartları da bu kapsamda yeniden değerlendirilecek. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban bir süre önce şehrimiz merkezinde bulunan başta Garnizon Komutanlığı arazisi olmak üzere, askeri lojmanlar ve diğer askeri birliklerin alanları ile ilgili girişimlerde bulunduklarını açıklamıştı. Maalesef kamuoyuna yansıyan olumlu bir gelişme yaşanamadı.

Şimdi içinde bulunduğumuz süreç ile birlikte bu konuda yeni gelişmeler yaşanacağı herkesin malumu. Umuyoruz kentimiz adına, şehircilik adına olumlu adımlar atılacaktır, askeri birlik düzenlemeleri ile birlikte.

Askeri birliklerin yeniden düzenlenmesiyle ilgili olarak Afyonkarahisar’ı asıl ilgilendiren konu, ilimize yeni askeri birliklerin kaydırılması olacaktır.

Yıllardır Afyonkarahisar’da bir askeri birlik konuşlandırılması, bu birlikteki asker sayısının olabildiğince çok olması gerektiği, askeri birliğin neredeyse üniversite kadar şehrin ekonomisine katkı sağlayacağı söylenir durur. Geçmişten örnekler verilerek, “Filanca zaman şu birlik kaydırılmıştı. Engel olamamıştık” serzenişleri işitilir. Bunun örneği olarak da zamanında Afyonkarahisar Garnizon Komutanlığı’na “Korgeneral” seviyesindeki komutanların komuta ettiği gösterilir.

Her şey söylenir, konuşulur da bir türlü gelişme sağlanamaz.

İşte şimdi gelişme sağlamanın vaktidir. Tüm Türkiye’deki birlikler, birimler yeniden düzenlenmektedir. Büyükşehirlerdeki birliklerin diğer kentlere kaydırılması Devlet politikası olarak gündemdedir.

Bakın, başta Kırıkkale olmak üzere pek çok il bu konuda kulis çalışmaları yapmaya, askeri birlikleri konuk etmek için çaba göstermeye başladılar bile.

Afyonkarahisar’dan ise “tık” yok.

Sadece Askeriye’den boşalacak alanlarda oluşacak rantla ilgili bazı gözlerdeki ışıltılar görülebiliyor.

Esnafın, tüccarın, sanayicinin, çiftçinin; kısacası kentin ekonomisi için başlı başına yeni bir kaynak olabilecek, binlerce kişinin Afyonkarahisar’a yönelmesine neden olabilecek düzenlemeler yapılırken, siyasilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın sessiz kalışı, gelişmeleri izlemekle yetinmeleri hemşehrilerimizin içine sinmiyor.

Olağanüstü şartlarda olabiliriz. Herkes kendi canı-başı derdinde olabilir. Ama “şehre askeri birlik” istemek “vatan hainliği” demek değildir ki…

Koskoca “Afyon Ovası’nda”, Afyonkarahisar vilayeti hudutlarında, tugaylara, tümenlere yetecek yerimiz bol. İş ki; Mehmetçik’e ev sahipliği yapmak istediğimizi yeterince dillendirelim, taleplerimizi yetkili yerlere iletebilelim, girişimlerde bulanabilelim…

 

Kocatepe Gazetesi 

YORUMLAR

Dr M Emin Büyükerkmen
20-08-2016 07:35:00
Bu konunun sivil toplum kuruluşları , media ,siyasiler tarafından gündemde tutulması gerektiği düşüncesi ile yazınız için tebrik ederim

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

SiZCE; Afyonkarahisar ilimizin yetiştirdiği en önemli siyasetçi ya da devlet adamı hangisi?..


YUKARI