Reklam
Bugun...
UFKA YOLCULUK


Mehmet Rauf Ufka Yolculuk
mehmetraufkarahisari@gmail.com
 
 

UFKA YOLCULUK

Başlıktan da anlaşıldığı üzere, bu yazımda Kur'an-ı Kerim'in anlamıyla buluşma ile ilgili organizasyondan bahsetmek istiyorum sizlere... Bilmeyenler olabilir. Kur'an'ın Anlamıyla Buluşma (KAB) diye bir platform var. Bu platform bütün Türkiye sathında faaliyet gösteriyor. İnternet üzerinden de dünyaya ulaşmaya çalışıyorlar. Platformun amacı, halkımızın % 99'unun benimsediği dinimizin birinci sıradaki kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'i raflardan ya da duvarlardan hayatımıza indirgemek... Yani Kur'an'ın anlaşılmasına ya da daha doğru anlaşılmasına katkıda bulunmak... Şükürler olsun ki; bir zamanlar öğrenilmesi ve öğretilmesi bizzat devlet eliyle yasaklanan ve bu yüzden idamların yapıldığı süreç geride kalmıştır ve yine yakın zamana kadar kem gözle bakılan, irtica yuvası olarak lanse edilen bu kurumlar serbestçe faaliyette bulunabilmektedirler.

Bu yıl ufka yolculuk bilgi ve kültür yarışmasının beşincisi düzenleniyor. Daha sonra ilmihal, meal, Peygamberler tarihi ve hadis-i şerifler üzerine düzenlenen ödüllü kitap okuma yarışmasına kayıt süreci devam ediyor. http://kayit.ufkayolculuk.com/ adresinden bu kayıt birkaç adımda kolayca yapılabiliyor. İlkinde 87.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen yarışma, ikincisinde katlanarak devam etti ve 175.000’e dayandı. Üçüncü sene çeyrek milyonu aşan katılımcı sayısı geçen yıl itibariyle 360.000 civarındaydı. Bu yılki hedef bir milyon kayıt…

Herhangi bir ticari amaç gütmeyen organizasyon Türkiye genelinde ve iller genelinde ödüllendiriliyor. Gençlerin ilgisini çekmeye dönük yarışmada umre ödülünün yanısıra cep telefonu, tablet ya da altın gibi ödüller veriliyor. Bir kişinin bile Allah’ın dini ile tanışması ve hidayeti bütün dünya ve içerisindekilerden daha kıymetli olduğuna göre yarışmaya yarışmacı olarak bile destek vermek başlı başına önemli.

Yarışmanın amacı; http://www.ufkayolculuk.com/server-genclik linkinde şöyle açıklanmaktadır: “toplumun her kesimini Allah’ın son mesajı ile buluşturarak Allah’ın rızasını kazanmak, Kur’an’ı anlayarak okuma konusunda farkındalık ve kamuoyu oluşturmak, toplumun Kur’an algısını, Allah’ın “oku” emrindeki muradına muvafık hale getirmek, H.1438 / M.2017 yılı içerisinde Kur’an-ı Kerim Meâli'nin okunmasını sağlamak ve Allah’ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim’in hayata tatbik edilmesini teşvik etmektir.” “Ayrıca, yarışmamız okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, insanlarımızın sahih kaynaklarla buluşmasına bir nebze de olsa katkı sağlamaktır.

Bu güzel faaliyetleri sayınca Osmanlıdaki bugün "üçüncü sektör" olarak isimlendirilen hayır kurumları geldi aklıma... Sivil toplum inisiyatifi olarak da isimlendirilen bu kurumların Osmanlı'da neredeyse girmediği sektör yoktu. Akla hayale gelmedik alanlarda faaliyet yürütüyorlardı. Bugün büyük bütçeler ayırdığımız kamu hizmetleri, önemli ölçüde vakıflar aracılığıyla yürütülüyordu. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bütün bunlara şüpheyle bakıldı ve faaliyetleri kısıtlandı.

Kur'an'ın anlamıyla buluşma ve benzeri faaliyetlerin yaygınlaştırılması, kim tarafından yapılırsa yapılsın, son derece önemlidir. Zira İslam toplumunun geleceği olan çocuklarımız maalesef bir tür uyuşturucu olan bilgisayarların başından kalkmaz oldu. Çocuğun kişisel gelişimini ilgilendiren ve gelecekteki bütün hayatını etkileyecek olan çocukluk ve ilk gençlik dönemi, sadece okul yollarında ve çoğu zaman da ne işe yaradığını bilmediği şeyleri "ezberlemekle" geçmemelidir. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

SiZCE; Afyonkarahisar ilimizin yetiştirdiği en önemli siyasetçi ya da devlet adamı hangisi?..


YUKARI