Reklam
Bugun...
MHP TABANINA YAYILAN KANAAT


Dinçay DOĞAR yazıyor...
dincaydogar@gmail.com
 
 

Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmüş.

Görüşme öncesi seçim döneminde “çantadaki hükümet programı, bakanlıkların partilere göre dağılımı önerisi” vardı-yoktu polemiği yaşanması, bu türevde ikinci bir polemiğin yaşanmaması için Bahçeli, Başbakanın son görüşme talebini kameralara aldırmayı teklif etmişti.

Aslında Bahçeli, kameralar gözetiminde görüşme istemekle o görüşmelerde kendisinin kamuoyunda uyanan kanaatlara karşı doğruyu söylediğini vurgulamak istiyordu.

Sonraysa bu talebinden vazgeçmiş veya vazgeçirilmiş. Görüşme kameralara alınmamış. 

**        **        **

Başbakan-Bahçeli görüşmesi 1 saat 40 dakika sürmüş ve Bahçeli "Sayın Başbakan'a Başkanlık Sistemi'ni zinhar kabul etmeyeceğimizi söyledik" demiş.

MHP Genel Başkanı ile dünkü haberin birincisi buydu, ikinci haber ise:

1 Kasım seçiminin ardından parti yönetiminin değişmesini isteyen ve tüzük kurultayı için ortak bir metinle delegeden imza toplayan MHP'li muhaliflerin 400 imzayı bulduklarını, imzalarla tüzük değişikliğini MHP merkezine ileteceklerini, MHP Genel Merkezinin bu talebe olumsuz yanıt vermesi halinde tüzük değişikliği kurultayının toplanabilmesi için muhaliflerin kayyum atanmasını isteyebilecekleri ile ilgili idi.

**        **        **

Bu iki haberin de arka odasına baktığımız zaman hükümet açısından siyasi aktör Bahçeli ile ilgili bir sorunun olmadığını, hatta memnuniyet bulunduğunu ancak MHP tabanının genel başkandan memnuniyet duyulmadığını hatta 400 kararlı insanın imzalı olarak genel başkan değişikliğini istediğini sezebiliyoruz.

Ve görünen o ki Devlet Bahçeli genel başkanlıkta direnecek. Hükümet de Bahçeli’den memnun. Gitmesini istemez.

**        **        **

Velev ki ısrarlar sürdü, kayyum dahil herşey göze alınarak  Bahçeli’nin genel başkanlıktan ayrılması için üzerine kararlılıkla gidildi, bu durumda Bahçeli ne yapar?

7 Haziran’da Bahçelili MHP’ye oy veren pişman seçmene göre Bahçeli’nin iktidar olma gibi bir gayreti yok.

Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrından son iki genel seçimlerdeki ve koalisyon sürecindeki tavrının değerlendirilmesine göre Bahçeli, Ak Parti hükümetinin sürekli can simidi olmuştur.

İktidar olmaya bu kadar gayretsiz olan Bahçeli bu zamana kadar ne yaptıysa yine aynısını yapacaktır.

Bahçeli’den memnun olan iktidar da Bahçeli’nin genel başkan olarak kalmasına gayret edecektir.

**        **        **

Burada dikkat edilmesi gereken nokta Bahçelili MHP’ye oy verdiğine pişman olan bir seçmen vardır ve pişmanlık MHP tabanına da yayılmaktadır. Bu da demektir MHP bahçeli ile sürekli oy kaybedecek. Yıllardır siyasetin içinde olan Bahçeli bunu görmüyor mu?

Yüzde bin beş yüz görüyordur.

Peki, neden direnecek?

Pişman seçmene göre değilse bile MHP tabanında gittikçe yaygınlaşan bir kanaate göre Bahçeli MHP’yi iktidar veya iktidar ortağı yapmamak için görevlendirilmiş bir görevlidir.

İnanması güç ama MHP tabanında eskiden sessizce söylenen bu iddia her geçen seslendirilmeye başladı. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

SiZCE; Afyonkarahisar ilimizin yetiştirdiği en önemli siyasetçi ya da devlet adamı hangisi?..


YUKARI