ULAŞIMDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

ULAŞIMDA YENİ DÖNEM BAŞLADIrnrn OTOBÜSLER ‘BİSMİLLAH” DEDİrnrnALLAH KAZA BELA GÖSTERMESİN

ULAŞIMDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

ULAŞIMDA YENİ DÖNEM BAŞLADIrnrn OTOBÜSLER ‘BİSMİLLAH” DEDİrnrnALLAH KAZA BELA GÖSTERMESİN

ULAŞIMDA YENİ DÖNEM BAŞLADI
20 Temmuz 2018 - 11:26

Afyonkarahisar Belediyesi Yüntaş Otobüs İşletmeleri bünyesinde halkımızın hizmetine sunulacak olan özel halk otobüslerinin tanıtım programı Vali Mustafa Tutulmaz'ın katılımıyla gerçekleşti.

 

İyi tasarım ödülü 8 metrelik ve 12 metrelik 4’ü yedek 40 aracın tanıtımının yapıldığı törende elektronik ücret toplama sistemi de hizmete girdi.

 

Törene Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ASİS Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Tunç, il müdürleri, firma yetkilileri, çalışanlar ve davetliler katıldı.

 

Afyonkarahisar’da En Fazla Sıkıntı Trafikte

 

Halk otobüslerinin tanıtım programında konuşan Afyonkarahisar’da en fazla sıkıntı yaşanan alanın trafik olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “40 otobüsümüzü Afyonkarahisarlı hemşerilerimizin hizmetine sunmak için bir aradayız. Çağımız insanların hızlı bir şekilde yer değiştirdiği ve çoğunlukla da büyük şehirlere doğru akın ettiği bir çağdır. Gerek eğitim hizmetini daha iyi alabilmek, gerek sağlık hizmetini daha rahat alabilmek, gerekse de iş bulabilmek için insanlar hızlı bir şekilde büyükşehirlere doğru kaydı. Bunun sonucu olarak ta belediye hizmetleri ön plana çıktı. Göreve geldiğim günden bugüne Afyonkarahisar’da en fazla sıkıntı görülen alan trafikte toplu taşımaydı. Karşılaştığım vatandaşlar veya halk günü toplantılarına gelen vatandaşlardan sürekli trafik ve toplu taşıma ile ilgili sorunlar iletiliyordu. Son zamanlarda otobüsler gündeme gelince artık sorunların çözüleceği inancı oluşmaya başladı ve sorunlar ortadan kalktı” dedi.  

 

Özel Araç Yerine Toplu Taşıma Kullanalım

 

Toplu taşıma kullanımının önemine değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Tarihi şehirlerde, yerleşim yeri eski olan şehirlerde trafik sorunu kaçınılmaz. Afyonkarahisar’da olan bu durum farklı şehirlerde de var. Geçmişte bu şehirler kurulurken bu kadar trafik, bu kadar araç yoktu. Konforun, rahat yaşamın artmasıyla beraber insanlar kısa mesafeye bile araçla gitmeye başladı. Ancak alt yapı buna müsait değil. O zaman bizim bu noktada toplu taşımayı ön planda tutmamız lazım. Vatandaşlardan ricam toplu taşımayı daha fazla kullanalım ve mümkün olduğu kadar özel araçlarla şehir içi trafiği boğmayalım. Çünkü gerçekten trafik sıkıntısı var ve bu durumu çözebilmek kolay değil. Ne yapılırsa yapılsın bu yollar bu kadar dar ve araçlarda bu kadar fazla olduğu müddetçe sıkıntı hep olacaktır” diye konuştu.

 

Zaman Kavramına Dikkat Edelim

 

Otobüs işletmesi yetkilileri ve şoförlere de önerilerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Avrupa ülkeleri ve gelişmiş ülkelerde toplu taşımayı kullandığımız zaman durağa giderdik ve aracın ne zaman geleceği durakta yazardı. 3 dakika sonra gelecek dediğinde gerçekten de 3 dakika sonra araç gelirdi. Buda insanların toplu taşımaya olan güvenini artırırdı. Otobüs işletmesi yöneticileri ve şoförlerimize bu noktada görev düşüyor. Bu sistem Afyon’da da yerleştiğinde halk toplu taşımaya yönelecektir” ifadelerini kullandı.

 

Kurallara Uyduğumuzda Şehirleşme Kültürü Artar

 

Vatandaşlara da kurallara uyalım çağrısı yapan Vali Mustafa Tutulmaz: “Şehir kültürü birazda kurallara uyma kültürüdür. Kurallara uyduğumuzda şehirleşmenin birinci şartını yerine getirmiş oluruz. Çok fazla insan bir arada yaşıyor. Bu kadar insanın birbirine rahatsızlık vermeden, birbirinin hakkını yemeden yaşayabilmesinin yegâne yolu konulmuş kurallara uymaktan geçer. Yine Avrupa’dan örnek vermek gerekirse durakta bekleyen vatandaşlar otobüse sıraya girerek biniyor. Ancak bizim kültürümüzde kurallara uymama alışkanlığımızdan mıdır bilemiyorum otobüs gelir gelmez herkes hücum ediyor. Ne birbirimize saygı oluyor, nede oradaki insanların konforuna riayet oluyor. Değerli hemşerilerimiz biraz daha kurallara riayet ederse şehrimizi daha yaşanabilir hale getirmiş oluruz. Birbirimizin hakkına, hukukuna geçmemiş oluruz. Bu güzel hizmette emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Kazasız belasız bir hizmet olsun” şeklinde konuştu.

 

Yapılan dua sonrası yeni otobüsler kurdele kesimi sonrası hizmete girdi. Protokol üyeleri daha sonra yeni otobüslere binerek içerisinde yetkililerden bilgiler aldılar.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • MUHAMMED SAİD ÇUNKU
  7 ay önce
  BURHANETTİN ÇOBANIN VE VALİ TUTULMAZIN 40 TANE ARABA VERMESİ ÇOK GÜZEL AMA DUYDUĞUMA GÖRE AYLIK SINIRZIZ KARTLAR ÖĞRENCİYE 80 TAMA 110 TL OLMASI VEYA KARTI OLMAYANLARA 5 TL KARŞILIĞINDA VERDİĞİ 1 KEZ GİDİĞ GELİŞ KARTLARI ESKİ TUREXLERE NAZARAN İYİ OLMADI.İNŞALLAH ESKİ TUREXLER GİBİ HER ZAMAN PARA YÜKLENECEK KARTLAR VARDIR.BİLEMİYORUM BU YORUM SAYFASINDA SORUYA CEVAP VERİLİRMİ AMA YÜNTAŞ ARABALARININ TELEFON NUMARSINI BİLEN VARSA SÖYLEYEBİLİRMİ?VESSELAM
 • Murteza
  7 ay önce
  Park Afyon Karşısına açılan battı-Çıktının (Şuhut İstikametine göre) sağ tarafına ve otobüs duraklarına araçlar, usulsüz olarak park ediliyor. Bu durumda trafik kazaları kaçınılmaz olacaktır. Ambar yolunda, Ataköy Migros karşısındaki (Altıntaş lokantasının önündeki) duraklarda, Kurtuluş caddesinde durum aynı. Bunları kim görecek..Kimler tedbir alacak. rn... Bilen varsa, buraya yazsınlar da, bizde o makama şikayetçi olalım.
 • Afyon da yaşayan.
  8 ay önce
  Yeni alınan otobüsler güzel. Fakat ne gariptir ki Afyonumuzda bilhassa ana arterlerde gelişigüzel park yapılıyor. Duraklara özel araçlar park ediyor. Esnaf kaldırımları işgal ettiği için vatandaşlar yollarda yürüyor. Ana caddelerde ücretli park alanları yaratılarak trafik tek şeride iniyor. Birde minibüsler bu tek şeritte yolcu indirme bindirme yapınca trafik adeta felç oluyor. Çözüm yolları bellide nedense yetkililer hiç oralı olmuyor. Trafik denetimi hiç yapılmıyor. Işıklandırmalar yol durumuna göre ayarlanmıyor. Gereken noktalara polis konulmuyor. Yolcu trafiğinin yoğun olduğu saatlerde hiç düzenleme yapılmıyor. Araçlar gelişigüzel park ediyor. Yeni otobüslerin Harbiş güzergahı neden minibüsler gibi değilde farklı işliyor. Çarşıya gitmek isteyenler dolana dolana çarşıya gitmek yerine minibüsü tercih ediyor. Değerli trafik komisyonu Allah rızası için özel araçlarla trafiğin yoğun olduğu zamanlarla bir denetleme yapsınlar. Minibüs şoförlerini de bir eğitimden geçirsinler.
 • Oğuz
  8 ay önce
  Toplu taşıma çok pahalı..arabayla gidince yaktığı para ve park parası dahil daha ucuza geliyor konforu da artısı ..