Reklam

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi ile Zafer Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi ile Zafer Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
28 Aralık 2017 - 11:40

Veteriner Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Veteriner Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Erkan Karadaş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan V. ve Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ve TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu ile akademik personeller katıldı.

 

AKÜ topluma hizmet noktasında çok iyi durumda

 

Toplantıda ilk konuşmayı yapan AKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadaş, TTO’ların üniversitelerin en önemli merkezlerinden birisi olduğunu ifade ederek, “TTO’lar değer üretmek isteyen toplumlar için üniversite sanayi işbirliğine katkı sağlamak, teknolojinin ticarileşme sürecini desteklemek ile bilgi ve teknolojiye dayalı yaklaşımlarla etkin yöntemler uygulayarak AR-GE projeleri oluşturmak açısında üniversitelerdeki en elzem merkezlerden birisidir” dedi. Üniversite fonksiyonlarının dört önemli kalemde toplanabileceğini dile getiren Karadaş, “Bunlar eğitim-öğretim, araştırma, uygulama ve topluma hizmet. Veteriner Fakültesi olarak topluma hizmet açısından iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Çevre şehirlerde yer alan Veteriner Fakültelerinden yöneticiler arayarak bizleri bu açıdan sık sık tebrik ediyor” diye konuştu.

 

Üniversite ile sanayi arasında köprü vazifesi görüyoruz

 

Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu ise TTO’ların bir ara yüz unsuru olarak kullanılabileceğini söyledi. TTO’ların amacını üniversite ile sanayi arasında bağ kurmak olduğunu belirten Uygunoğlu, “Şimdi sanayicinin dili çok farklı, akademisyenin dili ise çok daha farklı. Arada bir bağ kurmak gerekiyor. İşte buradaki bağı kurma meselesini de TTO’lar üstleniyor. Bizler de üniversitemizde bu TTO’yu işletelim ve daha verimli hale getirelim diye uğraşıyoruz. Üniversitede akademisyenin bilgi birikimini sanayiye aktaracak, sanayideki tecrübeyi de üniversiteye aktaracak şekilde sürdürülebilir bir işbirliği ağı sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Teknoparkta doluluk yüzde 100’e ulaştı

 

Afyon Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesinin önemine vurgu yapan Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ise iki şehrin işbirliğini içeren tek teknoparkın Zafer Teknopark olduğunu söyledi. Kandemir, “İstanbul’da iki üniversitenin işbirliği ile kurulmuş Teknopark var ama iki şehrin işbirliğini içeren tek Teknopark bizde. Teknopark kurma süreci çok teferruatlı bir süreç, 2-3 yıl süren bir prosedür işleniyor. Bu süreçte de 36 farklı kurumdan izin alıyorsunuz. Yani bakanlıklar dışında Genelkurmay Başkanlığından tutun da Milli İstihbarat Teşkilatına kadar birçok kurumdan izin alıyorsunuz” dedi. Kandemir sözlerine şöyle devam etti:

 

“Biz başvururken de üç farklı bölge başvurusunda bulunduk. Yani şuanda ikisi Afyonkarahisar’da olmak üzere toplamda üç tane Teknopark alanımız var. Afyonkarahisar’da şuanda faaliyet gösterdiğimiz 2 bin 200 metrekarelik kapalı alanda 4’ü idari 20 ofiste faaliyet gösteriyoruz. Şuan itibari ile yüzde 100 doluluk oranına ulaştık. Yani şuanda 16 ofisimizin tamamı projelerle dolduruldu. Tabii yine de hocalarımızdan gelen projeler için ayrı bir uygulama yapıyoruz bu açıdan. İkinci alanımız ise Üniyurt’un arkasında 153 bin metrekarelik bir alanımız var. Burası esas alan. İnşallah 2018 içerisinde orada inşaata başlayacağız. Yaklaşık 25 milyon lira gibi bir bütçe ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına destek için başvuru da yaptık. Dolayısıyla oranın finansmanını bakanlık sağlayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum