Reklam

PASSOVER BAYRAMI’NIN YAĞLARI AFYON’DAN GİDİYOR

İSRAİL’DE KUTLANAN PASSOVER BAYRAMI’NIN YAĞLARI AFYON’DAN GİDİYOR

PASSOVER BAYRAMI’NIN YAĞLARI AFYON’DAN GİDİYOR

İSRAİL’DE KUTLANAN PASSOVER BAYRAMI’NIN YAĞLARI AFYON’DAN GİDİYOR

PASSOVER BAYRAMI’NIN YAĞLARI AFYON’DAN GİDİYOR
29 Kasım 2017 - 18:17 - Güncelleme: 29 Kasım 2017 - 18:26

 

İsrail’de her yıl kutlanan Hamursuz Bayramı (Possever Bayramı)’nda tüketilecek fındık yağları Afyonkarahisarlı bir firma tarafından karşılanıyor. İsrail’den gelen din adamı Rabbi Yosef M. Zilber, 1 ay Afyonkarahisar’da kalacak ve ihracat edeceği 400 ton fındık yağını inceleyecek.

Afyonkarahisar’ın köklü firmalarından olan Çiftçiler Yağ 20 yıldır Avrupa’ya fındık yağı ihraç ediyor. Bu yıl İsrail’e 400 ton fındık yağı gönderecek olan Çiftçiler Yağ Fabrikasını İsrail’den gelen din adamı Rabbi Yosef M. Zilber incelemeye aldı. Fabrikada yağ üretimi sırasında ve sonrasında incelemelerde bulunan İsrailli din adamı Yosef M. Zilber, fındık yağını daha sağlıklı ve ekonomik buldukları için tercih ettiklerini söyledi. Türkiye’de Helal Gıda Sertifikasına karşılık İsrail’de Kosher Sertifikalının geçerli olduğunu ve buna uygun yağ ihracat ettiklerini kaydeden Zilber şunları kaydetti: “Kosher Sertifikasına sahibiz ve buna uygun yağ alıyoruz. Koşar sertifikası Türkiye’de helal gıda sertifikasına eş değer. Biz ağaçlarda yetişmiş olan bitkilerin yağını tüketiyoruz. Buna alternatif fındık, ceviz ve zeytinyağları var. 2000 yılında Afyonkarahisar’a gelmiştim. 17 yıl aradan sonra tekrar Afyonkarahisar’dayım. Özellikle Pesover Bayram’ında yağlı tohumların yağını kullanamıyoruz. Ağaçlarda yetişen Zeytin, fındık, ceviz gibi alternatifler kalıyor. Bunların içinde bizim için en iyi fındık yağı. Çünkü hem lezzet olarak hoşumuza gidiyor hem de çok sağlıklı. Ayrıca; değerleri zeytinyağına çok yakın ve ekonomik.”

“400 ton yağ ihraç edeceğiz”

25 yıldır Afyonkarahisar ekonomisine katkı sağlayan ayrıca Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye yağ ihracat yapan Çiftçiler Yağ Fabrikasınınım Yetkilisi Sedat Çiftçi, bu yıl İsrail’e 10 milyon değerinde 400 ton yağ ihracat edeceklerini söyledi. İsraillilerin her yıl kutladığı posseover bayramında oranın vatandaşlarının daha çok fındık yağı tükettiğine dikkat Çeken Çiftçi: “İsraillerin kendi kutladığı Posever bayramları vardır. Bu bayramda fındık ve zeytinyağı gibi ağaçta yetişen meyvelerin yağlarını tüketirler. Haliyle bizden de fındık yağları talep ediyorlar. Bunun için din adamları geliyor. Onların kendilerine ait kosher sertifikaları var bize o sertifikayı vermek için gelen din adamları tüm üretimi başından sonra denetliyorlar. Denetim sonunda ihtiyaçları olan fındık yağını bizim üretimimizden karşılıyorlar” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum