KANSER CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ BİR ADIM

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi bölümü yaptığı kanser ameliyatlarına bir yenisini daha ekledi.

KANSER CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ BİR ADIM

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi bölümü yaptığı kanser ameliyatlarına bir yenisini daha ekledi.

KANSER CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ BİR ADIM
17 Temmuz 2017 - 14:09 - Güncelleme: 17 Temmuz 2017 - 18:18

 

Katı gıdaları yutamama şikayeti ile Devlet Hastanesine başvuran 39 yaşındaki R.Y.’ye yapılan gastroskopisinde (yemek borusu ve mide ye kamerayla bakma işlemi) yemek borusunun göğüs kafesi içinde yer alan bölümünde bir kitle teşhis edildi. Kitlenin kötü huylu olması sebebiyle hastaya torakoskopik (göğüs kafesine kapalı olarak girilmesi) ve laparoskopik özefajektomi total (tüm yemek borusunun alınması) ameliyatı yapıldı. Ameliyatın hem göğüs kafesinde hem de karın içinde kapalı olarak yapılması hastanın çabuk iyileşmesi ve ayağa kalkması açısından çok önemlidir. Devlet Hastanesi Genel Cerrahlarından Op.Dr. Hilmi UYAR ve Op.Dr. Mustafa YAVUZ’un başarıyla gerçekleştirdiği bu ameliyat Afyon ilimizi sağlık alanında kanserle mücadelede ileriye taşıyacak önemli adımlardan biri oldu.

TÜRKİYEDE YAPILAN SAYILI AMELİYATLARDAN BİRİSİ YAPILDI

Operasyonu gerçekleştiren Op.Dr. Hilmi UYAR ve Op.Dr. Mustafa YAVUZ, yaptıkları açıklamada yemek borusunun, göğüs kafesi içinde akciğerlerin ortasında ve kalpten çıkan büyük ana atardamar olan aortun yanında olması nedeniyle bu tür bir ameliyatın Türkiye de ancak sayılı merkezlerde başarıyla uygulanabildiğini, Devlet Hastanesinde sunulan imkanlar sayesinde Kanser Cerrahisi alanında yeterli tecrübe ve donanıma sahip olduklarını ifade ettiler. Op.Dr. UYAR, “Kliniğimizde yapılan bu önemli ameliyat dışında laparoskopik kolon ve mide ameliyatları, kliniğimize ait ERCP ünitesinde safra kanalı, karaciğer, safra kesesi ve pankreasta oluşan hastalıkların tedavisinde uygulanan, endoskopla on iki parmak bağırsağına açılan ağızdan girilerek yapılan tedavi yöntemi de uygulanmaktadır” dedi.

SAĞLIĞINIZ BİZİM MUTLULUĞUMUZDUR

Sağlığına kavuşan R.Y.’ yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Murat ÇAĞLAYAN, vatandaşlarımızın sağlığı bizim mutluluğumuzdur diyerek, emeği geçenlere özverili çalışmaları için teşekkür etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum