KALP YETMEZLİĞİ ( KALP YETERSİZLİĞİ )

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Kardiyoji Uzmanı Dr. BEKTAŞ MURAT kalp yetmezliğine karşı erkenden önlem almanızı sağlayacak belirtileri sıraladı.

KALP YETMEZLİĞİ ( KALP YETERSİZLİĞİ )

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Kardiyoji Uzmanı Dr. BEKTAŞ MURAT kalp yetmezliğine karşı erkenden önlem almanızı sağlayacak belirtileri sıraladı.

KALP YETMEZLİĞİ ( KALP YETERSİZLİĞİ )
08 Ocak 2018 - 11:11

Nefes darliğı ve kalp çarpıntısı deyip geçmeyin, kalp yetmezliği hastası olabilirsiniz !!

 

Kalp yetersizliğinin görülme oranları hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Önümüzdeki 15-20 yıl içinde toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Hayat boyu tedavi gereksinimi, sık hastaneye yatma ihtiyacı, komplike ve pahalı cihaz tedavisi uygulamaları nedeniyle aynı zamanda sağlık ekonomisi üzerine yüksek maliyetler getirmektedir.

 

Kalp yetersizliğinin giderek artan oranlarda görülmesinin önemli nedenleri vardır. Günümüz modern tedavi yöntemleriyle kalp krizi, kalp damar hastalığı, kalp kapak hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığına bağlı ölümler engellenebilmekte ve yaşam süresi uzamaktadır. Ancak bu hastaların büyük bölümünde zamanla kalp yetersizliği gelişmektedir. Dolayısıyla bu hastalıkların son açtığı kapı kalp yetersizliğidir. En önemli faktörlerden bir diğeri de toplumların yaşlanmasıdır. Yaş ilerledikçe kalp yetersizliği görülme oranı artış göstermektedir. 40 yaş sonrası yaşam boyu kalp yetersizliği gelişme riski %20’dir. Toplumda kalp yetersizliği görülme oranı genel olarak %2-3 iken, 70 yaş sonrası bu oran %10’a, 80 yaş sonrası %15-20’lere çıkmaktadır.

 

Ülkemizde yaşam süresi son 15-20 yıl içinde yaklaşık 10 yıl uzamıştır. Yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Önümüzdeki 10 yıl içinde de 2 kat daha fazla artması beklenmektedir. 60 yaş üzeri nüfusumuz bugün 7.5 milyondur ancak 2023 yılında 14-15 milyon olacağı öngörülmektedir. Kalp yetersizliği olgularının %50’ye yakın bölümü 60 yaşın üstündeki bireylerdir. Bugün için Avrupa ülkelerinde 15 milyon, Amerika Birleşik Devletlerinde 6 milyon, ülkemizde ise 3 milyon kalp yetersizliği hastasının olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamın önümüzdeki 10 yıl içinde en azından 2-3 kat artacağı öngörülmektedir.

 

Kalp Yetersizliği Belirtileri: Nefes darliğı, Öksürük veya nefes verirken ıslık sesine benzer ses çıkması,

 

Vücut ağırlığında değişiklik, Ayak bileklerinde şişlik ,İştahsızlık, Geceleri idrara çıkma ihtiyacı, Depresyon ve anksiyete, Yorgunluk/bitkinlik , Baş dönmesi/sersemlik,Kalp hızında artış.

 

Çoğunlukla bu yakınmalar başka nedenlere yorumlanarak atlanmaktadır. Aslında bu yakınmalar ortaya çıkmadan uzun süre önce kalp yetersizliğine zemin hazırlayan faktörler nedeniyle kalp de yapısal değişiklikler başlamakta ve yıllar sonra kalp yetersizliği belirgin hale gelmektedir. Yakınmaları ortaya çıkmış olgular aslında buzdağının su üstünde kalan kısmı gibi düşünülebilir. Bu da kalp yetersizliğine adım atmaya hazır potansiyel büyük bir hasta grubunun olduğu anlamına gelir. Bugün için ülkemizde 9 milyon kişinin kalp yetersizliği gelişimi açısından risk altında olduğu tahmin edilmektedir.

 

Kalp Yetersizliğinin Nedenleri :Kalp krizi, Kalp damar hastalığı, Kan basınci yüksekliği (hipertansiyon)

 

Kalp kapağı hastalığı, kalp kası hastalığı veya iltihabi ve doğumsal kalp hastaliğı,Akciğer, böbrek hastalıkları ve diğer durumlar

 

Hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite, kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kalp kapak hastalığı, kalp ritim bozuklukları, kalp kası hastalığı veya doğumsal kalp hastalığı, kalp yetersizliğine zemin hazırlayan durumlardır. Dolayısıyla bu olgular kalp yetersizliği için risk altında olan, bir başka deyişle kalp yetersizliğine aday olgulardır. Bu hastalıkların zamanında tespiti ve tedavisi kalp yetersizliğine gidişi önler veya yavaşlatır. Bu nedenle yakınmalar ortaya çıkmadan önceki dönemlerde yapılacak girişimler ile kalp yetersizliği önlenebilir bir hastalıktır.

 

Kalp yetersizliği ortaya çıkmış yakınmaları başlamış olan olgu grubunda, erken tanı, hastalığın ciddiyetinin ortaya konması ve buna göre oluşturulacak tedavi planının yakın takip altında uygulanması ölüm oranlarının azaltılması açısından önem arz eder. Bu hastalarda ilaç tedavisine ek olarak yaşam tarzı

 

değişiklikleri (tuzsuz diyet, sebze meyve ağırlıklı beslenme, kilo kontrolü, düzenli egzersiz programları vb) ve gerekli olgularda kalp pili tedavisi veya kalp şoklama cihazlarının uygulanması yaşam kalitesinin düzeltilmesi ve ölümlerin azaltılmasında etkilidirler. Bu hastaların en önemli sorunlarından bir tanesi de sık hastaneye yatış ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Hastane yatışlarının azaltılması da ancak hastalık konusunda eğitilmiş bilinçli hasta ve hasta yakınları ile mümkün olabilir.

 

Kalp yetersizliği yaşam boyu devam eden kronik bir hastalıktır. Nadiren veya düzeltilebilir bir nedene bağlı gelişmişse normale dönebilir. Yaşam beklentisi, prostat kanseri, kalın bağırsak kanseri, deri kanserleri, meme kanseri, rahim kanseri gibi pek çok kanser türünden daha kötüdür. 5 yıllık yaşam şansı %50’dir. Ciddi nefes darlığı olan ve günlük aktivitesi belirgin kısıtlanmış olanlarda ise 1 yıllık yaşam beklentisi %50’dir. Kalp yetersizliği gelişimini engellemek, gelişmişse ilerlemesini yavaşlatmak ve ileri olgularda yaşam süresini uzatıp yaşam kalitesini yükseltmek toplumun kalp yetersizliği konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlenmesi ile mümkün olabilir.

 

UYARILAR !!!

 

Kalp yetersizliği yavaş ilerlediğinden bütün şikayet ve belirtileri düzenli kontrol etmek önemlidir. Aşağıdaki durumlarda acil yardım talep ediniz;

 

· Nitrogliserin (dilaltı hapına) rağmen rahatlamayan göğüs ağrısı,

 

· Ciddi ve inatçı nefes darlığı,

 

· Bayılma,

 

Aşağıdaki durumlarda en kısa sürede doktorunuzu bilgilendiriniz;

 

· Nefes darlığında artış,

 

· Nefes darlığı ile sık sık uykudan uyanmak,

 

· Rahat bir uyku için gereken yastık miktarında artış,

 

· Kalp hızında artış veya çarpıntınızın şiddetlenmesi,

 

Aşağıdaki durumları doktorunuzla görüşünüz;

 

· Hızlı kilo alımı,

 

· İlerleyici karın ağrısı veya karın şişliği,

 

· Bacaklar veya ayak bileklerinde artan şişlik,

 

· İştahsızlık, bulantı hissi,

 

· Yorgunluk-halsizlikde artış,

 

· Giderek kötüleşen öksürük.

YORUMLAR

  • 0 Yorum