Reklam
Bugun...


HAYVAN HAKLARI İHLALLERİ MECLİS GÜNDEMİNE GELİYOR
AK Partili milletvekilleri, hayvanlara yönelik şiddet ve işkence olaylarının araştırılmasına yönelik bir komisyon kurulması için önerge hazırladı

HAYVAN HAKLARI İHLALLERİ MECLİS GÜNDEMİNE GELİYOR
+ -

 

Son dönemde hayvanlara kötü muamele ve işkence olaylarının artmasının ardından harekete geçen hükûmet, Hayvanları Koruma Kanun Taslağı hazırladı. 27 maddelik torba taslakla, sahipli ve sahipsiz hayvana işkence etmek, öldürmek, nesli yok olma tehlikesi altındaki hayvanları katletmek ve hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürmek ilk defa hapis cezası öngörülen suçlar hâline getirildi. Taslakla; hayvanlara karşı suçlara verilen idari para cezaları da katlandı. Önergede düzenlemelerin sağlıklı şekilde çıkarılabilmesi için hayvan hakları savunucuları, hukukçular, veteriner hekimler ile ilgili STK’ların görüşlerinin alınabileceği bir araştırma komisyonu kurulması istendi. Önergede kamuoyunun talepleri şöyle sıralandı: Hayvanlara karşı kötü muamelenin durdurulması için belediyelere etkin sorumluluğu; bakanlığın belediyeler üzerinde idari yaptırım yetkisi, H Hayvan hakkı ihlallerinde STK’ların ve Yerel Hayvan Koruma Görevlilerinin savcılıklara müracaat edebilmesi, Hayvanlara karşı istismarda faillere etkin engel ve caydırıcı tedbirler uygulanması, Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı olmaması, İdari para cezalarının caydırıcı ve orantılı seviyeye çıkartılması. Hayvanlara gerçekten koruma sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılması, Hayvan katliamına sebep olan avcılığın sıkı bir denetim altına alması ve nesli tükenen ve tükenmeyle karşı karşıya olan hayvanların koruma altına alınması.

 

>>>>Türkiye Gazetesi


YORUMLAR

serhat hoca
04-02-2018 22:38:00
Bugün sabah gözümün önünde 15 yaşındaki bir kız çocuğuna saldırdı köpekler yıkılan sıdatyum un karşısındaki bim mağazasından çıkan kız çocuğuna saldırdılar yandaki eski mert otelinden kahvaltı eden insanlar çıktı köpekleri kovaladı.Siz ne hayvan haklarından bahsediyorsunuz.Hayvanları çok sevenler çok meraklıysalar toplasınlar evlerinde baksınlar.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI