Reklam

AFSU A.Ş. YÖNETİM KURULU’ DAN AÇIKLAMA;

AFSU ARAÇLARI YARIN ( 27.02.2018) SON SEFERE ÇIKACAK. rnKARTLARA YÜKLENEN PARALAR 1 AY İÇERİSİNDE GERİ VERİLECEK

AFSU A.Ş. YÖNETİM KURULU’ DAN AÇIKLAMA;

AFSU ARAÇLARI YARIN ( 27.02.2018) SON SEFERE ÇIKACAK. rnKARTLARA YÜKLENEN PARALAR 1 AY İÇERİSİNDE GERİ VERİLECEK

AFSU A.Ş. YÖNETİM KURULU’ DAN AÇIKLAMA;
26 Şubat 2018 - 16:33 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 16:55

Değerli Afyonkarahisar halkı AFSU A.Ş. Yönetim Kurulu adına bu açılamayı yapma gereği duyduk

 

Malumunuz Afyonkarahisar’ımıza 2008 yılında TUREX adlı firma toplu taşıma işine 80 adet “0” Km araçlarla hizmet vermeye başladı. Üstelik ihaleyi her ay kira olarak değil nakit vermek suretiyle 10 yıllığına aldı. O dönem halkımızın yoğun ilgisine rağmen yapmış olduğu zararlar neticesinde ŞANLI ULAŞIM’a araçlarını devretti ŞANLI ULAŞIM bu işin içinden çıkabilmek adına zaman zaman rekabet etme yollarına başvurdu. 2015 yılına kadar bu süreç hiç de rahat geçmedi.

 

Kavgalar, gürültüler, adli vakalar hem firmayı hem de minibüsçü esnafını bezdirdi. Bu durumdan her iki tarafta zarar etti. Belki vatandaşlarımız rekabetten dolayı maddi olarak karlı çıktı, ama huzurlu bir ulaşım hizmeti alamadı. Neticede ŞANLI ULAŞIM da yaptığı büyük zararlar yüzünden bu işi yürütemez duruma geldi. O dönem şehir merkezinde çok fazla öğrenci yurtları, neredeyse her apartmanda mutlaka üniversite öğrencileri bulunuyordu. Kısaca merkezde çok fazla yolcu sirkülasyonu vardı. ŞANLI ULAŞIM gün ortalamasının 30 ile 35 bin yolcu olduğunu söylüyordu. Bu rakamlar bile firmayı kurtarmaya yetmedi. Şuan bile bir kısım araçları haczedilmek suretiyle yediemin depolarında çürümeye terk edilmiş durumda.

 

Üstelik ne TUREX ne de ŞANLI ULAŞIM 65 yaş ve üzeri vatandaşları ücretsiz taşımıyordu. Daha sonra yaşanan tüm tatsızlıkları ortadan kaldırma adına minibüsçü esnafı önemli miktarda maddi destek vermek suretiyle bir oluşum başlattı. 2015 yılı itibari ile Afyonkarahisar Belediyemizden 60 asil 6 yedek araçla halk otobüsü işine büyük bir heyecanla başladık. İlk ay çıkartılan bilanço zararla başladı, zararla devam etti. Bunun pek çok sebepleri var. Biliyorsunuz ki Afyon’umuzda Erenler mahallesinin cazibe bölgesi haline gelmesi sebebiyle ve burada açılan yurtların öğrenci potansiyelinin neredeyse tamamını barındırabilecek kapasitede olması; kafelerin, eğlence merkezlerinin o bölgede çoğalması, her mahallede adım başı AVM’lerin açılması, bankaların hizmetleri vatandaşın ayaklarına kadar götürmek için hemen hemen her semtte bankamatik açmaları, özel araç sayılarının artması gibi birçok sebep sayılabilir. Belli yoğun saatlerin dışında araçlarımız kapasitesinin çok altında yolcu taşımaktadır. Vatandaşın şehir içi ulaşıma talepleri azalmıştır. Bizim kayıtlarımızdaki taşıdığımız yolcu sayısındaki miktardan da ortaya çıkmaktadır. Şuan bizim yolcu ortalamamız günlük 12 bin civarındadır. Zararımızdaki en önemli etken 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza ücretsiz seyahat hakkı tanısan yasa olmuştur.

 

Günlük taşıdığımız ücretsiz yolcu sayısı 4 binin üzerinde dolayısıyla aylık 120 bin yolcu yapmakta bununda maddi karşılığı 240 bin TL’dir. Buna karşılık aylık toplamda 60 araç için sadece 36 bin TL destek parası alabiliyoruz. Dolayısıyla 65 yaş ve üzerine tanınan bu hak ülke genelindeki halk otobüsü işini yapan tüm esnafı zor duruma düşürmüş bu haktan yararlanan insanlarla karşı karşıya getirmiştir. Bir de buna gün içerisinde 18–20 defa araçları gereksiz yere kullananlar, personel maaşı + SGK ‘lar, araçların yüksek bakım maliyetleri, MTV, Kasko, Trafik sigortası maliyetleri, akaryakıt giderleri, belediyeye ödediğimiz sözleşme gereği aylık 95 bin TL, araçların vize maliyetleri gibi büyük miktardaki giderleri vardır.

 

Bu durumda gelirlerimiz giderlerimizi karşılamamaktadır. Ne yazık ki büyük emellerle kurduğumuz şirketimizin faaliyetlerini sonlandırma noktasına geldik. Tasarruf tedbirleri almak adına ne varsa yapmamıza rağmen zararı kara çeviremedik.

 

Kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmasın biz AFSU A.Ş’yi battığı için değil, bu şartlarda daha fazla götürmek istemediğimiz için noktayı koymak istedik. 340 ortağı olan böyle bir şirket batmaz.

 

Bu çabalarımızda bize sürekli desteklerinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin ÇOBAN Bey olmak üzere Trafik Komisyonumuzun değerli Başkanı Sayın M.Emin BİRLİKTİR Bey ve ekibine, Belediye Meclis Üyelerimize, kıymetli esnaf arkadaşlarımıza, tüm çalışanlarımıza ve en önemlisi de hizmet etmekten onur duyduğumuz Afyonkarahisar Halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

NOT: Kartlara yüklenen paraların 1 ay içerisinde şirkete gelinerek halkımıza ödenecek olup 27.02.2018 tarihi itibari ile araçlarımız sefer yapmayacaktır. Bilgilerinize;

YORUMLAR

 • 16 Yorum
 • AFYONLU
  9 ay önce
  çarşı esnafını düşünen başkan erenlere cafe canlı müzik yaptırım izni vermez ...
 • vatan
  9 ay önce
  yok arkadaş söylediğinizi özellikle başkan çoban yapmaz ulaşımı şirkete vererek cebini doldurmak varken napsın belediye ulaşımı üstlenmek...ulaşım sorununu çözemeyen bir şehir büyükşehir olamaz adama gülerler ....
 • afyonlu çözüm istiyor
  9 ay önce
  afyona şanlı başkan isteriz
 • ömer
  9 ay önce
  zamanında halk türekse sahip cıkmassa olacağı bu. dolmuşla halk totbüsleri arasında ücret farkı varken bile dolmuşu tercih ettiler. 65 yaş üstü günlük sefer cok yerinde uygulamaidi maalesef onunda suyunu cıkardılar, bakkala ekmek almaya otobüsle gittiler nasılsa bedava diye, cok özür dilerim illaki imarette namaz kıacağım diye neredeyse 5 vakit otobüsle imarete gelip gittiler bedava diye, bedava mezar bulsak neredeyse bineceğiz. aslında hal vakti yerinde olanlara ekonomik durumu iyilere ücretsiz kart verilmiyecek, bayanlarımız desenizo günden bu güne akşamakadar bedava diye otobüslerde tur attlar tabiiki zarar edeceği belli, birde dolmuşlaotobüsler arasında ücret farkı pek olmadığından millet dolmuşları tercih etti.
 • ahmet
  9 ay önce
  bu işin nasıl yapılacağı belli. ve bu iş diğer illerde nasıl yapılıyorsa bu memlekette de o şekilde yapılmalı.yetkililer bilmiyorsa örneklerine bakarak toplu taşıma işini kısa sürede çözmeli. basın açıklamasında değinilen noktalardan bazıları bugün afyon ekonomisini derinden etkileyen esnafı ekonomik anlamda sarsan konulardır.özellikle bacasız fabrika denilen üniversite nin tamamen erenlere konumlandırılması çarşıyı bitirmiştir. bu sadece toplu taşımayı değil bütün esnafı ciddi sıkıntıya sokmuştur.yoksa bundan 15 sene önce 2000 li yılların başında öğrenci sayısı bu kadar değilken bile çarşı esnafı halinden son derece memnundu.ama maalesef bu plansız gelişim bu fırsatı tepmemize sebep olmuştur. inşallah sayın idarecilerimiz bu yanlışı bir an önce farkeder ve gerekli adımları atarlar.
 • Ahmet
  9 ay önce
  dolmuşlar ücretini yakında 3 tl olacak demedi deme
 • İsmail ERGÜL
  9 ay önce
  Öncelikle herkese merhabalar hayırlı günler dilerim. Mağduriyet her yönden şu an için Üniversite Erenler den İslami İlimler Fakültesi'ne ulaşım nasıl sağlanacak?Karşılıklı gidiş geliş Öğrenci ve personel için bu ciddi bir mağduriyet. Cezaevi, Ataköy, Harb-İş Fatih tarafı oturanlar için ne olacak bundan sonra? Komşu şehrimiz olan Kütahya'nın bir tane bile minibüs yok hep otobüsle ulaşım sağlanmakta. Bizim Belediye bu duruma inşallah et atar Vatandaş olarak rahat ederiz umarım..
 • Muhammet
  9 ay önce
  Arkdaş bu otobüs yerine şehir içlerine de. Özdilek araçları verseler daha ii olur bence. Çünkü otobüsler karlı ama o otobüsünde gacır gucur insanın hiç binesi gelmiyordu açıkça. Onun yerine tekrar altını çizerek söylüyorum ÖZDİLEK MİNİBÜS GİBİ ARABALAR OLSA ÇOK İİ OLUR. Saygılar
 • Mağdur
  9 ay önce
  Otobus varken ayri dert yokken ayri dert varken 1.5 saat bekeldigimi biliyorum yokken minubusculere binmek mecburiyetinde kaliyoruz ögrenci kardeslerim ozellikle magdur bekediye bu duruma el stmali yani hu kadarmi zor belediye otobusunun olmamasi resmen teror estiriyor minubusculer nereye kadar surucek bu
 • KARAHİSARLI
  9 ay önce
  Birilerine peşkeş çekilmeden belediye asıl görevlerinden olan şehir içi ulaşımı kendisi yapmalıdır. Belediye sitesine ve kent meydanı tabelasının yanına tramvay hattı resmi koyup bir çivi bile çakmadan olmaz bu işler, minibüs ne olduğu belli olmayan 11-12 araçlara halk otobüsü niteliği verilmeside ayrı bir rezalet olup, otogar servisleride belediye tarafından tekrar başlatılmalıdır.
 • mantik
  9 ay önce
  Dolmuşcuların hepsi bu şirket altında birleşmeli ve tamamen bunlar olmalıydı. Bu şekilde tabi başarılamaz. Zaten taşıma yapan araçların şehir içi ulaşıma hatta genel trafiğe uygunluğu tartışılır. O araçlar ülke genelinde kaç kez büyük ölümlü kazalara karıştı. Her boyutta Modern şehir içi otobüs üreten birkaç firma var, onlardan alınmalıydı araçlar. Anlaşılan dolmuş devam edecek. Bu yüzden halk ve belediye dolmuşculardan daha modern araçlar talep etmeli. Modern, sağlıklı ve yerli dolmuş üreten firmalar var. En azından ulaşım onlarla sağlanmalı artık. Yoksa bu mafyavari anlayışla daha çok sıkıntı çıkar.
 • Ahmet
  9 ay önce
  dolmuşçulara gün doğdu
 • vatandaş
  9 ay önce
  hadi be oradan halk sizin ne olduğunuzu biliyor halkı kandırmakla işte bu hale geldiniz siz belediyeyle şirketi devir aldınız sözde anlaşmanızda araç sayısını fazlalaştırıp sefer sürelerini daha az bir zamana çekecektiniz onlarda yalan oldu halk bunun bilincinde gelelim 65yaş üzerine TUREX sınırsız ücretsiz taşıyordu ama siz ayda 60 kez indi bindi ile sınırlandırdınız BAYRAMLARDA ve özel günlerde hep ücretliydi siz bunlara rağmen hiç birşey yapmadınız farkınız devir aldıktan sonra hemen zam isteyip zam yaptırdınız yiğiti öldür ama hakkını yeme TUREX babamımızın oğlu değil ama siz TUREX kadar olamadınız
 • AFYONLU
  9 ay önce
  gitmeniz çok iyi oldu aldığınız araçlar minibüs mü otobüsmü belli değildi TUREX 65 yaş üstü taşıma ücretsizdi BAYRAMLAR ücretsizdi halkı kandırmanın manası yok
 • Afyonlu
  9 ay önce
  Belediye minübüsleri vs fesedip kar amacı gütmeyen,efendi şöförleri olan bir ulaşım sistem geliştirmedikçe daha çok sorunlar yaşanır.Afyon neden diğer şehirler gibi lüks şehir içi ulaşım araçlarına sahip değil merak ediyorum.Sayın başkan çok mu zor bu?Tramvay için Afyon uygun değil dediniz çıktınız işin içinden.Ovada tramvay gidemezse başka nerde gider merak ediyorum.rn65 yaş bedava bindiği için şirket iflas etmiş lafa bak.Yaşlılar hani baştacımızdı? Şöför esnafı bu açgözlülüğü bırakmadıkça kazandığının berkentini göremez.Durum ortada...
 • AFYONLU
  9 ay önce
  BELEDİYE BU İŞİ DEVRALMALI BU BİR KAMU HİZMETİDİR. MİNİBÜS TEKELİ AFYONLUYU REZİL OLMASIDIR. OTOBÜS SEFERLERİ AZALMASINDAN SONRA 2006 ÖNCESİ MİNİBÜS TERÖRÜ BAŞLAMIŞTIR. DÜN AKŞAM VAKTİ BALIK İSTİFİ GİBİ GELDİM. BU DURUM SAYIN BAKAN EROĞLUNA ULAŞTIRILMALI BAKANIMIZ BU İŞE EN KISA SÜREDE EL ATACAĞINDAN EMİNİM.